Od jutra seniorzy mogą rejestrować się na szczepienia

Od piątku osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają prawie sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia - sprawdzamy gdzie można zaszczepić sie w Wałbrzychu.

 

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku mogą się umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
 
Seniorzy po osiemdziesiątce od 15 stycznia mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
 
Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.
 
Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).
 
Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.
 
Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.
 
Uwaga – aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.
 
Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.
 
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od 15 stycznia również każda inna osoba, bez względu na wiek, będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.
 
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 - procedura 
1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
4. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
5. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Punkty Szczepień w Wałbrzychu
 
Punkty Szczepień w Wałbrzychu:
Przychodnia Specjalistyczna Filia Podzamcze, ul. Grodzka
A2 CLINIC, ul. Broniewskiego
Szpital im. dra A. Sokołowskiego, ul. Sokołowskiego
NZOZ "PRZYCHODNIA KRZYSZTOF", ul. Chrobrego
NZOZ "ZDROWY SOBIĘCIN", ul. Wrocławska
NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Beata Hausman, ul. Bystrzycka
NZOZ "PRZYCHODNIA PIASKOWA GÓRA", ul. Główna
NZOZ "Przychodnia Piaskowa Góra" Filia Biały Kamień, ul. Andersa
Edmund Kryś „Przychodnia Podgórze”, ul. Niepodległości
Centrum Medyczne Nowe Miasto, ul. 11 Listopada
NZOZ "Śródmieście - Biały Kamień", ul. Wysockiego
LUX MED, ul. Uczniowska

adm
foto: ilustracyjne
źródło: PAP, UM Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno