Menu

Rocznica wprowadzenia surowej kwarantanny w Wuhanie

W sobotę mija rok, odkąd władze Chin objęły Wuhan kwarantanną, w praktyce odcinając go od świata na prawie trzy miesiące. Teraz w mieście nie ma już surowych restrykcji, a mieszkańcy mogą swobodnie wychodzić, ale z powodu obaw o nawrót pandemii w kraju odradza się podróże.

Rocznica wprowadzenia surowej kwarantanny w Wuhanie
23 stycznia 2020 roku komunistyczne władze ChRL ogłosiły decyzję o zamknięciu Wuhanu, by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się po kraju koronawirusa SARS-CoV-2, wykrytego tam po raz pierwszy pod koniec 2019 roku. Środki te uznawane były wówczas za bezprecedensowe.
 
Mieszkańcom 11-milionowego zakazano wychodzenia z osiedli, przedłużono noworoczną przerwę w pracy, wstrzymano komunikację publiczną i połączenia lotnicze, a drogi wyjazdowe z miasta zamknięto. W kolejnych dniach lockdown rozszerzono na okoliczne miasta prowincji Hubei, zamieszkane przez ponad 50 mln ludzi.
 
Jednak, jak przyznali miejscowi urzędnicy, przed zamknięciem Wuhanu z miasta zdążyły wyjechać miliony ludzi. Lokalne władze były potem krytykowane za spóźnioną reakcję na wybuch epidemii i próby jej tuszowania.
 
 
Dla wuhańczyków rocznica wprowadzenia lockdownu nie jest okazją do świętowania. Okres kwarantanny był dla nich bardzo trudny, a wiele przedsiębiorstw nie podniosło się po wstrzymaniu pracy. W mieście powszechna jest jednak opinia, że lockdown był potrzebny i okazał się skuteczny.
 
- Środki podjęte przez władze były dobre, bo od zniesienia lockdownu, pandemia nie wpływa już na nasze życie – podkreślił w rozmowie z PAP mieszkaniec Wuhanu o nazwisku Yan, który prowadzi w mieście kawiarnię.
 
W słynącym z prężnej sceny punk-rockowej Wuhanie od wielu miesięcy nie obowiązują ograniczenia dotyczące zgromadzeń i imprez, w koncertów. Na przykład w punkowym barze Wuhan Prison zaplanowano na sobotni wieczór występ aż pięciu zespołów – powiedział PAP Jiang Daqiang, właściciel baru, a przy tym frontman grupy Nao Nao Si (chiń. „Śmierć Mózgowa Mózgu”).
 
Według Jianga życie nocne w Wuhanie wraca do normy po zniesieniu kwarantanny, a w czasie koncertów jego bar zapełnia się klientami. Władze mogą jednak znów wprowadzić restrykcje, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy – uważa muzyk.
 
 
 
W ostatnich tygodniach Chiny zmagają się z nowymi ogniskami zakażeń w północnej części kraju, w tym w Pekinie i otaczającej go prowincji Hebei. Część miast wprowadziła lockdowny, a na obszarach, gdzie wykryto zakażenia, rozpoczęły się masowe testy przesiewowe. W Wuhanie i wielu innych miastach powróciły pomiary temperatury i konieczność okazywania „kodów zdrowotnych” na telefonach.
 
Jiang wyjaśnił, że sobotni koncert nie ma związku z rocznicą wprowadzenia lockdownu. Wcześniej wuhańscy punk-rockowcy uczcili jednak pamięć okulisty Li Wenlianga, ukaranego przez policję za ostrzeganie przed wirusem w początkowej fazie epidemii. Na plakacie dorocznego festiwalu Wuhan Prison Punk Fest w październiku 2020 roku znalazł się rysunek lekarza z punkową fryzurą, dmuchającego w gwizdek - w nawiązaniu do angielskiego słowa "whistleblower" (sygnalista).
 
Li pracował w Szpitalu Centralnym w Wuhanie, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Sam zakaził się koronawirusem od pacjentów i zmarł w lutym 2020 roku na Covid-19. Jego śmierć wywołała wśród Chińczyków olbrzymie poruszenie i falę apeli o wolność słowa. Policja pośmiertnie wycofała udzieloną mu naganę.
 
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
anb/ jar/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Starszy księgowy (24 stycznia 2021 2:23)
Mam znajomych w Chinach, życie toczy się tam normalnie...
Ksiegowy (23 stycznia 2021 18:00)
To niech polscy debile kowidowi urządzają miesięcznice kowidowe
Starszy księgowy (23 stycznia 2021 16:58)
Dziwne, że przed wprowadzeniem tego cyrku, zorganizowano jego próbę, symulację pt. "Event 201".

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świat  |   Chiny  |   Wuhan  |   koronawirus  |   covid  |   rocznica  |   kwarantanna  |  

Prezydent zapowiada remont dróg

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij