Menu

Europa przedłuża restrykcje

Mimo kampanii szczepień przeciw Covid-19 wiele krajów Europy przedłuża ograniczenia i nakłada nowe. Na całym kontynencie rośnie obawa przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa. Lockdown w Niemczech potrwa do 14 lutego; w Holandii wprowadzono godzinę policyjną; w Portugalii w kościołach nie będą odprawiane msze.
Europa przedłuża restrykcje
W Niemczech we wtorek (19.01) po raz kolejny przedłużono obowiązującą w tym kraju od połowy grudnia narodową kwarantannę - ma potrwać do 14 lutego. Jednak jeszcze w zeszłym tygodniu prominentni niemieccy politycy, w tym kanclerz Angela Merkel, mówili, że obostrzenia mogą potrwać przez kolejne 2-3 miesiące - donoszą media.
 
Rząd federalny i władze krajów związkowych zgodziły się, że co najmniej do 15 marca pracodawcy będą musieli umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wcześniej było to tylko zalecane. Obowiązują także nowe zasady związane z noszeniem maseczek. Na terenie całych Niemiec w komunikacji miejskiej i w sklepach trzeba używać maseczek medycznych lub maseczek z filtrem. Do połowy lutego utrzymane zostaną obowiązujące już wcześniej ograniczenia, m.in. zamknięcie sklepów niesprzedających podstawowego asortymentu, zakładów usługowych, placówek kultury, barów i restauracji czy nauka zdalna dla większości uczniów. W najbardziej dotkniętych epidemią regionach mogą być wprowadzane dodatkowe obostrzenia, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców. Np. w Bawarii wprowadzono trwającą od godz. 21 do 5 rano godzinę policyjną.
 
W Holandii od soboty (23.01) między godz. 21 a 4.30 rano obowiązuje godzina policyjna. To ograniczenia potrwa co najmniej do 9 lutego. Godzinę policyjną w Holandii wprowadzono po raz pierwszy od czasów II wojny światowej - przypominają media. Za niezastosowanie się do nakazu pozostania w domu grozić będzie mandat w wysokości 95 euro. Mieszkanie będzie jednak można opuścić w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, np. udając się do pracy. Będzie też można wyprowadzać na smyczach psy. W całej Holandii do 9 lutego obowiązuje ścisła kwarantanna. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.
 
Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesza od niedzieli (24.01) odprawianie mszy świętych, nabożeństw i uroczystości, z wyjątkiem pogrzebów, w kościołach tego kraju. "Ta decyzja wynika z nakazu moralnego dla wszystkich obywateli, w tym szczególnie dla chrześcijan, w obliczu nasilającej się epidemii koronawirusa" - tłumaczyli portugalscy biskupi.
 
Od piątku (22.01) przez co najmniej dwa tygodnie w Portugalii nie będą działały także szkoły i uczelnie. Epidemia w tym kraju rozwija się niemal najszybciej w Europie. 1 stycznia odnotowano tam blisko 7 tys. infekcji SARS-CoV-2 i 66 zgonów na Covid-19. W piątek 15 stycznia na terenie całego kraju ogłoszono przewidzianą na co najmniej miesiąc kwarantannę. Zaleca się, by ludzie nie opuszczali domów bez potrzeby, pracowali zdalnie, zamknięto niektóre sklepy i zakłady usługowe, restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos. Mimo sytuacji epidemicznej w niedzielę w Portugalii odbędą się wybory prezydenckie.
 
We Francji obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna. Od 16 stycznia trwa ona od godz. 18 do 6 rano. Opuszczać dom można wówczas tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie specjalne zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. Zamknięte od końca października restauracje najprawdopodobniej nie zostaną ponownie otwarte 1 lutego, jak pierwotnie planowano; wyciągi narciarskie przypuszczalnie w ogóle nie zostaną uruchomione w tym sezonie narciarskim - relacjonują media. We Francji zamknięte są również kina, teatr, muzea i siłownie.
 
 
W Anglii, gdzie już pod koniec września obecny był nowy wariant koronawirusa, który według tamtejszych naukowców jest 30 do 50 proc. bardziej zaraźliwy nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. W niektórych regionach nowa odmiana jest już dominującym wariantem SARS-CoV-2. W Anglii zamknięte są szkoły, sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie, do kiedy będą utrzymane te ograniczenia, premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że będzie je można poluzować w połowie lutego. Do podobnych obostrzeń muszą się stosować mieszkańcy niemal całej Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
 
Władze poszczególnych wspólnot autonomicznych Hiszpanii wprowadzają kolejne obostrzenia. W ponad połowie z nich obowiązuje już zakaz opuszczania powiatu zamieszkania lub wyjeżdżania poza teren gminy. W czterech regionach Hiszpanii od środy (20.01) nie można organizować spotkać w gronie liczniejszym niż cztery osoby. Również w środę w Walencji na 14 dni zamknięto hotele, restauracje i bary. Podobne ograniczenia wprowadzono już w Kastylii-La Manchy. W całym kraju, zazwyczaj od godz. 23 do 6 rano, obowiązuje godzina policyjna.
 
W Szwajcarii od poniedziałku 18 stycznia pracodawcy muszą wprowadzić pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Zamknięte są sklepy niesprzedające podstawowych produktów, prywatne spotkania ograniczono do maksymalnie pięciu osób. Nie działają także placówki kultury i obiekty sportowe. Restauracje i bary mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos. Ograniczenia obowiązują do końca lutego.
 
We Włoszech do połowy lutego trwa zakaz podróży między regionami bez ważnej przyczyny. Do 5 marca obowiązywać ma limit dwóch osób (nie obejmuje on dzieci poniżej 14 lat), które można przyjąć w prywatnym mieszkaniu. Na razie podtrzymany będzie też przepis o obowiązującej od godz. 22 do 5 godzinie policyjnej.(PAP)
 
adj/ jar/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (24 stycznia 2021 22:58)
Część sklepów Media Markt została "otaśmowana". Chcesz się przyjrzeć suszarkom albo płytom DVD? Nie podejdziesz do nich, ale pomoże sprzedawca. Sklepy zmniejszają powierzchnię sprzedażową, by móc działać mimo lockdownu.Dlaczego sklep odciął klientów od części produktów? Chodzi o zmniejszenie powierzchni sprzedaży, co pozwala na otwarcie się mimo lockdownu. W rozporządzeniu Rady Ministrów ograniczona została bowiem jedynie działalność wielkopowierzchniowych obiektów powyżej 2000 mkw.
pawel (24 stycznia 2021 22:55)
2000 siłowni i klubów fitness zamierza otworzyć się 1 lutego 2021. Polska Federacja Fitness zdradziła, że z powodu zamknięcia branża poniosła straty wynoszące ponad 2 mld zł. Pomoc od państwa, jaką otrzymały przedsiębiorstwa, opiewa na niecałe 400 mln zł, przy czym część firm i pracowników nie mogła z niej skorzystać wcale, gdyż nie została zakwalifikowana przez rząd.@@@@ Brawo , tak jak mowiłem, ludzie zaczną się budzić wtedy jak micha nie będzie pełna , bo jak ciepła woda w kranie to przecież wszystko jest ok.
pawel (24 stycznia 2021 22:52)
Cytuję użytkownika: Oj nieładnie Brunner
A w Polsce POlactwo szczuje na Rząd i POdpuszcza tzw właścicieli hoteli schronisk noclegiwni jadłodajni knajp żeby otwierali swoje geszefty nie martwiąc się pandemią i masowymi zakażeniami w ich przybytkach jeden od drugiego bo przecież opieka zdrowotna jest darmo a szpitale puste.Temczasem ich mocodawcy z za Odry i Nysy wprowadzają twardy lockdown a nawet godzinę policyjną.To jak to jest peowce chcą zdepopulować ilość Polaków chyba a w to miejsce ściągnąć niemieckich właścicieliZiemOdzyskanych
Kto szczuje ? Przedsiębiorcy teraz są agentami Kremla i Berlina ? Ich też zaliczacie do agentury moskiewskiej ? To jak tak dalej pójdzie , nie będzie w Polsce ani jednego człowieka nie powiązanego z mocodawcami z Berlina i Moskwy - tak mówili u Dworczyka i Kurskiego ? A skąd biorą się ograniczenia w Polse , na kim wzoruje się Morawiecki ? Na Berlinie najwięcej ? To rozumiem Morawiecki to agentura Merkel ? A w Polsce nie miałą być wprowadzona godzina policyjna ? Dlaczego tego nie zrobił Morawiecki ? Bo tego nie da się zrobić bez stanu nadzwyczajnego ? Dodam że tych nakazów niby dla stanu epidemicznego też nie można wprowadzać !!!! A kogo ściąga PiS ? Masowo nienawidzących Polaków , Ukraińców ? Hindusów ? To ci lubie trochę pogwałcić kobiety po drodze , taka kultura niestety , Muzułmanów z Zakaukazia ? Azerbejdżan , Kazachstan , Uzbekistan ? Prawdziwy fachowcy od walki partyzanckiej - trzon dowództwa specjalnego ISIS ? Ale brednie , chyba pisane za szekle.
Oj nieładnie Brunner (24 stycznia 2021 10:51)
A w Polsce POlactwo szczuje na Rząd i POdpuszcza tzw właścicieli hoteli schronisk noclegiwni jadłodajni knajp żeby otwierali swoje geszefty nie martwiąc się pandemią i masowymi zakażeniami w ich przybytkach jeden od drugiego bo przecież opieka zdrowotna jest darmo a szpitale puste.Temczasem ich mocodawcy z za Odry i Nysy wprowadzają twardy lockdown a nawet godzinę policyjną.To jak to jest peowce chcą zdepopulować ilość Polaków chyba a w to miejsce ściągnąć niemieckich właścicieliZiemOdzyskanych
Ksiegowy (23 stycznia 2021 22:11)
Cytuję użytkownika: Europejczyk
Cytuję użytkownika: Ksiegowy
Europa przestała być wzorem czegokolwiek.To siedlisko korupcji,bezprawia i zacofania.Taka jest prawda niestety.
Do wyPiSda...j do Afryki, jak ci Europa przeszkadza.
A po cholerę mam spadac do Afryki jak z Europy zrobili Afryke? W Paryżu na ulicach jest jak w Nigerii ,Wszawce tez blisko do jakiegoś Bantustanu.
Don Stanislao (23 stycznia 2021 19:28)
Cytuję użytkownika: Heniek
Cytuję użytkownika: Don Stanislao
Cytuję użytkownika: Heniek
Cytuję użytkownika: Don Stanislao
Skandal , że w Portugalii zakazano mszy świętej. A tu w mojej Katolandii owieczki przychodzą , tacy nie słychać bo jest cicha . Chłopcy z PISu włażą nam w dupę bo inaczej nie będzie głosu przy następnych wyborach Wesołe jest życie pedofila staruszka
Zamknij pysk masz dowody cymbale?Naucz się pisac !To co piszesz to stek bzdur po przebadaniu psychiatrycznym określa twoja poczytalność!
Heniu nie p*****l tylko szykuj gotówkę i szykuj się na niedzielę Pochwa
Odpowiem krótko spieprzaj debilu!
Niby katolik kibic pisu a tyle jadu w sobie masz Typowe. Dziwi mnie jednak ze czytasz wiadomosci walbrzyskie jak ewidentnie Twoj półmózg pochodzi z Polski B
Europejczyk (23 stycznia 2021 19:01)
Cytuję użytkownika: Ksiegowy
Europa przestała być wzorem czegokolwiek.To siedlisko korupcji,bezprawia i zacofania.Taka jest prawda niestety.
Do wyPiSda...j do Afryki, jak ci Europa przeszkadza.
Heniek (23 stycznia 2021 18:51)
Cytuję użytkownika: Don Stanislao
Cytuję użytkownika: Heniek
Cytuję użytkownika: Don Stanislao
Skandal , że w Portugalii zakazano mszy świętej. A tu w mojej Katolandii owieczki przychodzą , tacy nie słychać bo jest cicha . Chłopcy z PISu włażą nam w dupę bo inaczej nie będzie głosu przy następnych wyborach Wesołe jest życie pedofila staruszka
Zamknij pysk masz dowody cymbale?Naucz się pisac !To co piszesz to stek bzdur po przebadaniu psychiatrycznym określa twoja poczytalność!
Heniu nie p*****l tylko szykuj gotówkę i szykuj się na niedzielę Pochwa
Odpowiem krótko spieprzaj debilu!
Gospodarz (23 stycznia 2021 18:24)
Holenderska konna milicja katowala i tratowala końmi starych ludzi domagajacych się dostępu do lekarza a nawet strzelali do ludzi.To tylko niektore przyklady.
Ksiegowy (23 stycznia 2021 17:55)
Europa przestała być wzorem czegokolwiek.To siedlisko korupcji,bezprawia i zacofania.Taka jest prawda niestety.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   koronawirus  |   świat  |   europa  |   restrykcje  |   lockdown  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij