Menu

MPK Świdnica: 21 milionów zł na elektromobilność

Po weryfikacji formalnej, projekt świdnickiego MPK pozostaje w grze o miliony w ramach programu „Zielony transport publiczny”. Jeśli świdnicki przewoźnik uzyska środki o jakie aplikuje, to osiągnięte dzięki nim cele będą wielowymiarowe i umocnią na wiele lat świdnicką komunikację na pozycji lidera elektromobilności.

MPK Świdnica: 21 milionów zł na elektromobilność
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej przeznaczy 1,3 mld złotych na dotacje i pożyczki ( w tym 1,1 mld złotych na dotację) na zakup autobusów elektrycznych i wodorowych oraz budowę niezbędnej infrastruktury. Beneficjenci, którzy tak jak świdnickie MPK złożyli swoje projekty najszybciej mogą uzyskać dofinansowanie do 80% kosztów zakupu autobusu elektrycznego albo 90% zakupu autobusu wodorowego. Dofinansowanie do zakupu infrastruktury technicznej może wynieść do 50 %. 
 
Świdnicki projekt zakłada zakup 6 autobusów elektrycznych dwunastometrowych parametrami odpowiadających już jeżdżącym po Świdnicy elektrykom. Do ich obsługi zakupionych zostanie 6 ładowarek plug-in do zainstalowania w zajezdni, dwie ładowarki mobilne do serwisowania autobusów i dwie ładowarki pantografowe, które staną na pętlach. Do tych ostatnich konieczne będzie wybudowanie dwóch trafostacji.
Istotnym elementem projektu jest budowa zatoki postojowej dla autobusów podmiejskich wzdłuż ul. Kolejowej za centrum przesiadkowym w stronę ul. Małej. Tam będą one kończyć i zaczynać swoje kursy, tam też stanie druga ładowarka pantografowa. Spełniony tym samym zostanie postulat mieszkańców pl. św. Małgorzaty by zlikwidować znajdujące się tam miejsce postojowe autobusów i postulat kierowców, by urządzić zaplecze socjalne.
 
- Projekt wychodzi z założenia, że przez wiele lat w Polsce energia powstawać będzie z węgla, zatem używanie autobusów elektrycznych przesuwa tylko miejsce emisji dwutlenku węgla i pyłów z ulic miasta na komin elektrowni – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Zarządu MPK Świdnica Sp. z o.o. – Można uzyskać prąd w sposób zgodny z filozofią tzw. zielonej energii i w kolejnych etapach inwestycyjnych zamierzamy pozyskiwać prąd np. z paneli fotowoltaicznych, które zamierzamy zamontować na terenie bazy MPK, magazynując tak pozyskaną energię pod własne potrzeby zasilania stacji ładowania pojazdów. Kolejne nasze zamierzenia to prąd wytwarzany poprzez własne ogniwa wodorowe czyli własną mini elektrownię wodorową. Nasze plany łączy kilka technologii wytwarzania energii w rezultacie dając prawdziwie zeroemisyjny transport, wpisując się w ten sposób w ideę ZIELONEGO ŁADU ŚWIDNICKIEGO
 
 
- To będzie inwestycja w przyszłość – powiedziała o projekcie Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy –  Ekologiczny, nisko lub zeroemisyjny transport to jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju miasta. To element dbałości o środowisko. To także poprawa komfortu życia. W ciągu jednej dekady transport publiczny w Świdnicy i sąsiadujących gminach, które są udziałowcami MPK, przejdzie prawdziwą rewolucję. 
 
Pierwszy etap świdnickiego projektu jest wart łącznie 21 milionów złotych brutto z czego dotacja wyniesie 12,6 mln, niskooprocentowana pożyczka 4,3 mln, pozostała kwota to środki własne. Zakończenie realizacji przypadnie na rok 2023, a wynik oceny merytorycznej powinniśmy poznać  najprawdopodobniej do końca lutego bieżącego roku.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Chavs (25 stycznia 2021 12:29)
NAJPIERW NIECH DROGI W CENTRUM NAPRAWIĄ, BO NAWET ELEKTRYCZNY AUTOKAR NIE POMOŻE W KOMFORCIE JAZDY. BEATA MOSKAL SŁANIEWSKA POZA IDEOLOGIĄ NIC W TYM MIEŚCIE NIE ROBI. POZA PLUSEM ODE MNIE ZA BRAK DOTACJI NA REMONT KATEDRY ????????????????
Figa (24 stycznia 2021 18:45)
Cytuję użytkownika: :-/
A w Wałbrzychu będą wybuchowe autobusy zasilane wodorem.A co!
Darowane?czy nabicie komuś kasy?Czy to nowe,czy złom ,którego nie chcą inni.
:-/ (24 stycznia 2021 16:01)
A w Wałbrzychu będą wybuchowe autobusy zasilane wodorem.A co!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świdnica  |   elektromobilność  |   MPK  |   autobusy  |   transport  |   środowisko  |   ekologia  |  

Udekoruj dom i balkon na święta

Konkurs fotograficzny: Świątecznie w Świdnicy. Do wygrania tysiąc zł.

4,5 mln zł. na aktywizację zawodową imigrantów z Ukrainy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij