W Starej Kopalni będą szczepić 250 osób dziennie

W Starej Kopalni powstało specjalne Centrum Szczepień przeciwko covid-19. Placówka mieszcząca się w Starej Kopalni odciąży Szpital im. Sokołowskiego, na początek oferując warunki do przeprowadzenia ok. 250 szczepień dziennie.

Doskonałe warunki do stworzenia takiego centrum odkryto w Starej Kopalni. Jest tu duża sala z dobrą wentylacją, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i duży parking w sąsiedztwie.
 
- W porozumieniu z wojewodą Jarosławem Obremskim i wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim oraz Szpitalem im. Sokołowskiego ustaliliśmy, że najlepszym miejscem w Wałbrzychu do rozpoczęcia i kontynuowania szczepień populacyjnych jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W ciągu ostatnich kilku dni w błyskawicznym tempie stworzyliśmy w naszej ocenie całkiem dobrze przygotowane miejsce, by na początku szczepić około 250 osób dziennie. Uważamy, że przy pewnej sprawności logistycznej i organizacyjnej, jesteśmy w stanie w tym miejscu wyszczepić nawet do 1000 osób dziennie - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Punkt szczepień przeniesiono poza Szpital im. Sokołowskiego, bo jak twierdzi dyrektor placówki Mariola Dudziak, cała operacja przysporzyłaby wielu problemów logistycznych i mogłaby zakłócić funkcjonowanie oddziałów, gdzie leczą się pacjenci nie tylko na covid-19.
 
- Wyszczepiliśmy już prawie 3 tysiące osób i udało się to zrobić w lokalizacji na ul. Sokołowskiego. Wszystko szło sprawnie, szczepiliśmy także popołudniami. Przychodzą jednak nowe szczepionki. Otrzymaliśmy dla Wałbrzycha pulę 240 szczepionek dziennie dla szpitala tymczasowego i 210 tygodniowo dla szpitala węzłowego. To już jest wyzwanie ponad miarę, wręcz niemożliwe ze względu na warunki infrastrukturalne. Nie udałoby się to ani na ul. Sokołowskiego, ani na ul. Batorego. Jak wiadomo szpital leczy nie tylko chorych na covid ale pełni też swoją statutową działalność. Jeszcze tydzień temu to była czarna rozpacz, bo nie wiedzieliśmy jak to zorganizować, dlatego zwróciliśmy się o pomoc do pana prezydenta, który błyskawicznie zadziałał i widzimy z jakim efektem - mówi Mariola Dudziak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
 
 
W sali, gdzie niejednokrotnie odbywały się koncerty i inne wydarzenia kulturalne powstało 5 specjalnych korytarzy, którymi podążać będzie pacjent, przechodząc kolejne etapy weryfikacji, szczepienia i obserwacji po szczepieniu. W pierwszej kolejności szczepieni będą najstarsi mieszkańcy Wałbrzycha. Większość będzie tu prawdopodobnie przywożona przez rodziny a w przypadku braku takiej możliwości należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej, który zorganizuje swój transport. Pierwsze szczepienia rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 8:00.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno