Menu

Kto znany mieszkał w Wałbrzychu lub go odwiedzał?

Wałbrzych przez całą swoją historię gościł wiele znanych postaci. Przypomnijmy najciekawsze historie z nimi związane.

Kto znany mieszkał w Wałbrzychu lub go odwiedzał?
Kto z nas nie czytał Fausta? Autor tego znanego dramatu, Johann Wolfgang Goethe w 1790 roku  rozpoczął swą podróż po Śląsku. Wracając z odwiedzin we Wrocławiu, zawitał w nocy z 19 na 20 września do Wałbrzycha. Przyjechał o godzinie 1 w nocy i zatrzymał się w zajeździe „Pod Karym Koniem”, tym samym, który stał obok winiarni Rölla w wałbrzyskim Rynku. 
 
Może nie jest to zbytni powód do dumy, ale 22 lipca 1932 roku swoje przemówienie na Stadionie na Nowym Mieście wygłosił Adolf Hitler. Nie zabawił jednak długo, bo i jego zwolenników w naszym mieście nie było zbyt wielu. 
 
Jeśli jesteśmy przy najsłynniejszym dyktatorze świata, warto wspomnieć, że jeden z jego największych wrogów Winston Churchill korzystał z usług Uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. 
 
W tej samej miejscowości leczył się Joseph Conrad, autor „Jądra Ciemności” (mało kto wie, że jego prawdziwe nazwisko to Korzeniowski).
 
Jeśli już poruszyliśmy temat Polski, to tu można by pisać długo, ale skupmy się na tych najbardziej znanych. Okazuje się, że Wałbrzych mocno odcisnął się w historii muzyki. 
 
Mieszkał tu m.in. jeden z najwybitniejszych jazzmanów, twórca muzyki do Dziecka Rosemary, Krzysztof Komeda Trzciński. Jego miejscem zamieszkania była kamienica przy ul. Słowackiego 23a. Spędził tu rok życia. Warto wspomnieć, że w naszym mieście rodzice kupili mu pianino. 
 
 
Kolejnym muzykiem, którego życie zaprowadziło do Wałbrzycha był Tadeusz Nalepa. Nie dostał pozwolenie na pobyt w jednym pokoju z artystką Mirą Kubasińską, gdyż w tamtych czasach nie było to mile widziane. To było impulsem do zawarcia przez nich małżeństwa, co upamiętnia do dziś  symboliczna tablica na Urzędzie Stanu Cywilnego. 
 
Kolejnym muzykiem, który ma związek z Wałbrzychem, jest Krzesimir Dębski. Urodził się w naszym mieście  26 października 1953. 
 
Aktorów w naszym mieście też było kilku, ale warto wspomnieć o Renacie Dancewicz która swoje pierwsze aktorskie kroki stawiała w Teatrze Dramatycznym. Występowała tu przez kilka sezonów. 
 
Ostatnia pozycja w naszym zestawieniu jest ciekawostką, która raczej już nie znajdzie potwierdzenia. Podobno w Kopalni Victoria pracował legendarny polski aktor, naturszczyk Jan Himilsbach. Wielokrotnie o tym sam opowiadał, tak jak i o pracy w strzegomskim kamieniołomie. Trzeba jednak brać poprawkę na słowa Pana Jana, bo wielokrotnie ubarwiał swoją biografię. Nie jest znana nawet dokładna data jego urodzin. 
 
Kogo, waszym zdaniem warto jeszcze wspomnieć?
 
red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aryck Nusbacher (4 lutego 2021 13:12)
Szewach Weiss.
rosiak (4 lutego 2021 10:31)
Niezapiminajmy o nasxym romario zydowskim kacyku
GPR22 (4 lutego 2021 6:00)
Johny Radyjko
Wojtek2023 (3 lutego 2021 23:01)
Cytuję użytkownika: Zagłębie Wałbrzych
W Wałbrzychu na słynnym stadionie przemawiał największy zbrodniarz XX wieku. Dlatego kibole tak bronią swojego stadionu. Zburzyć to gniazdo zła.
Marian Szeja - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich
Ksiegowy (3 lutego 2021 16:07)
Cytuję użytkownika: Figa
Cytuję użytkownika: Lola
Joanna Bator i Agnieszka Szpila dodając Olgę Tokarczuk widać że jest tu dobry klimat dla pisarek :)
Nie tylko dla pisarek.Dobry klimat był ,ale dawno się zmył.Zostalo nie zawsze dobre wspomnienie -prawdasz G.
Dobry klimat dla tzw.grossingu czyli podszczuwania na Polaków przez tzw.pisarki za pieniądze niemieckie.
Figa (3 lutego 2021 15:07)
Cytuję użytkownika: Lola
Joanna Bator i Agnieszka Szpila dodając Olgę Tokarczuk widać że jest tu dobry klimat dla pisarek :)
Nie tylko dla pisarek.Dobry klimat był ,ale dawno się zmył.Zostalo nie zawsze dobre wspomnienie -prawdasz G.
wal (3 lutego 2021 14:04)
Cytuję użytkownika: #
Cytuję użytkownika: Literat
Cytuję użytkownika: Aga
Olga Tokarczuk Noblistka
Mówimy o znanych postaciach.I ważnych.
Mały człowieczku, obrażasz moje uczucia swoją głupotą. To polska pisarka noblistka z której jesteśmy dumni.
Noblistką i pisarką niewątpliwie jest. Jednak co do dumy,polskości a zwłaszcza poziomu literackiego to można mieć duuuuże wątpliwości. Kiedyś nagradzano za talent,umiejętności i klasę-teraz promowana jest "właściwa postawa" (kto wie kim są nobliści literaccy i pokojowi jak np.Abiy Ahmed Ali, Juan Manuel Santos,Alice Munro czy Denis Mukwege?
# (3 lutego 2021 13:47)
Cytuję użytkownika: Literat
Cytuję użytkownika: Aga
Olga Tokarczuk Noblistka
Mówimy o znanych postaciach.I ważnych.
Mały człowieczku, obrażasz moje uczucia swoją głupotą. To polska pisarka noblistka z której jesteśmy dumni.
Pilot (3 lutego 2021 13:11)
Cytuję użytkownika: Pilot
Cytuję użytkownika: Ksiądz
Żył i nadal żyje z przerwą od zarobkowych wyjazdów Jerzy Jacek plichowski. 100 lat panie Jacku. Nie zapomnimy. ***** Pana pies
W sedno podoba mi się. Zaraz napisze, że jesteś z Ratusza, albo jakimś afetałem. Stara śpiewka, starego człowieka.
Nie podpisuje się jako pilot .POrąbany gnoju
Lola (3 lutego 2021 13:05)
Joanna Bator i Agnieszka Szpila dodając Olgę Tokarczuk widać że jest tu dobry klimat dla pisarek :)
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

walbrzych  |   znani  |   postaci.aktorzy  |   muzycy  |   nalepa  |   komeda  |   dancewicz  |   churchil  |   hitler  |   komeda  |  

Wałbrzyski Skarb: Co skrywały skrzynie schowane w piwnicy (FOTO)

MZB remontuje kominy... zimą. A mieszkańcy marzną

Wałbrzyski Skarb: Co z zamkniętymi skrzyniami? Mogą tam być...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij