Menu

Stara Kopalnia znów czynna

Stara Kopalnia wraca do gry.  Decyzją rządu od 1 lutego otworzyły się muzea i galerie sztuki. Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na zwiedzanie oraz na wystawę malarstwa Jana Lebensteina. 
 
Stara Kopalnia znów czynna

Od poniedziałku Stara Kopalnia przyjmuje turystów w swoich przestrzeniach. Czas zamknięcia Stara Kopalnia wykorzystała na dalsze urozmaicanie trasy zwiedzania. 

 

Trasa zwiedzania jest czynna codziennie w następujących godzinach: od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00 (ostatnie wejście o 15:00) oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście o 16:00).
 
Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, z przewodnikiem. Podczas pobytu na terenie obiektu obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic oraz zachowanie dystansu społecznego. W strategicznych punktach umieszczone są również punkty do dezynfekcji rąk. Bilety można zakupić online przez stronę www.starakopalnia.pl lub bezpośrednio w kasie Kawiarni Sztygarówka.
 
Zmodernizowana została istniejąca od roku ekspozycja dotycząca podstawowych maszyn i narzędzi używanych w podziemiach, dołożone zostały kolejne narzędzia stosowane w podziemnych warsztatach, w tym zasilane pneumatycznie wiertarki kątowe, szlifierki, klucz pneumatyczny i do wykręcania żerdzi wiertniczych. 
 
Przygotowano też od podstaw nowe stanowiska i ekspozycje, m.in.:
- prezentacja możliwych zdarzeń związanych z przewozem urobku w wyrobiskach mniej uczęszczanych lub tymczasowych; ukazano w niej sytuację wykolejenia się wozów wraz z przygotowaniem uporządkowania terenu za pomocą wciągnika łańcuchowego (rukcugu), wciągnika linowego (rauby), przy użyciu podnośnika zębatego. 
 
 
Każdy zwiedzający może zobaczyć i zrozumieć jak jeden człowiek był w stanie podnieść nawet 10 ton z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.
 
 
Przy opisanym stanowisku poddana renowacji została też dołowa lokomotywa akumulatorowa Ldag-05
 
- stanowisko wentylacji odrębnej, obrazujące różne rodzaje lutni: m.in. stalową, parcianą, spiro, sposób ich transportu i montażu w kopalni,
- skutki wyrzutów gazów i skał (fukacz) z kawerną wyrzutową, pokazujące krajobraz po katastrofie, czyli przewrócony wóz z węglem, połamaną obudowę i skutki wyrzutu z calizny węglowej do wyrobiska.
 
Dostępna jest także otwarta niedawno wystawa Jana Lebensteina w Galerii Sztuki Współczesnej. Na ekspozycji znajduje się ponad 70 prac artysty: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana, do prezentacji w Starej Kopalni w Wałbrzychu, we współpracy z Agencją Zegart. Wstęp na ekspozycję jest wolny, galeria jest czynna codziennie w godzinach 10.00-18.00.
 
Stara Kopalnia zachęca do udziału w zajęciach edukacyjnych w formie online. Bogaty program zawiera propozycje dla dzieci w różnym wieku i pozwala w przystępny sposób przyswoić wiedzę o górnictwie. Szczegóły oferty znajdują się na stronie instytucji. Na zakończenie każdej lekcji uczestnicy mają do wykonania zadanie 
w postaci karty zadań lub pracy plastycznej – dzięki temu mogą utrwalić zdobytą podczas zajęć wiedzę. Od 1 lutego można również skorzystać z warsztatów artystycznych w Centrum Ceramiki Unikatowej – szczegóły na stronie internetowej obiektu.
 
W mediach społecznościowych instytucji publikowane są ciekawostki związane z górnictwem oraz sztuką. Codziennie pojawiają się ciekawostki w ramach Alfabetu Górniczego, a we wtorek o godzinie 16.00 zaprezentowany zostanie kolejny materiał w ramach Spotkania ze sztuką.

Komentarze

Romanós (4 lutego 2021 16:51)
Lola karaluchu szykuj się starucho - do roboty! Straszyć mordą w korytarzach Starej KUPAlni, tylko umyj się śmierdzielu bo leżakujesz od "X" miesięcy na wysypisku.
Jola (4 lutego 2021 16:26)
Cytuję użytkownika: Lord
Dlatego kopalnie zamknięto, a towarem eksportowym Wałbrzycha stała się eurobieda.
Zapytaj o to t.z.w. Solidarność;oni wiedzą,to przecież ich ;DZIEŁO;
Rębajło (4 lutego 2021 16:23)
Cytuję użytkownika: Oświecony
Unia nakazuje zamykać stare kopalnie nierentowne w imię Zielonego Ładu. A niedawno nawet ktoś z ratusza mówił o wałbrzychu wolnym od węgla.To jak to w końcu jest?
Oświecony? oj głupiutki Ty jesteś; głupiutki;nie odróżniasz Muzeum od Kopalni?Nie czekaj!!idź i zobacz ,jak ciężko pracowali górnicy!!
;D (4 lutego 2021 7:29)
Znów czynna! Hura!!! No, to teraz już tylko czekć na pierwszy wózek urobku ... Tak?
Oświecony (3 lutego 2021 22:26)
Unia nakazuje zamykać stare kopalnie nierentowne w imię Zielonego Ładu. A niedawno nawet ktoś z ratusza mówił o wałbrzychu wolnym od węgla.To jak to w końcu jest?
Lord (3 lutego 2021 21:23)
Dlatego kopalnie zamknięto, a towarem eksportowym Wałbrzycha stała się eurobieda.

Dodaj komentarz

stara  |   kopalnia  |   otwarta  |   muzeum  |   zwiedzanie  |  

Pierwsza ''Fryderyka'' spoza Wałbrzycha trafiła do Muzeum Porcelany

Rewitalizacja Starej Kopalni: Gmina Wałbrzych oszukana na 17 mln. zł ?

Barbórka na liście UNESCO - mają gotowy wniosek

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij