Menu

Oddział zakaźny: Książka o walczących z pandemią

Powstała  książka, o tych którzy są  na pierwszym froncie walki z pandemią. „Oddział zakaźny" to poruszające świadectwo, które pozwala poczuć grozę nie tylko choroby, ale i pracy naznaczonej chaosem i poczuciem zagrożenia. 

Oddział zakaźny: Książka o walczących z pandemią
Oddział zakaźny" to książka jakiej o pandemii nie było. Bez lukru, bez cenzury, bez kompromisów. Z pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. 
 
Autorem jest Agnieszka Sztyler-Turovsky, Dziennikarka Onetu, zwyciężczyni konkursu „Sukces roku w ochronie zdrowia – Liderzy Medycyny",
 
W książce „Oddział zakaźny"  Agnieszka rozmawia z  lekarzami,  pielęgniarkami i ratownikami medycznymi, którzy zdecydowali podzielić się doświadczeniami zza zamkniętych drzwi oddziałów i gabinetów. Ich historie ściskają za gardło, szokują, skłaniają do refleksji.  
 
Jedni nazywają ich bohaterami, inni wypraszają ze sklepów. Autorka przedstawia szczere i bardzo osobiste relacje pracowników służby zdrowia, zmuszonych się odnaleźć i wykonywać swoją pracę w przerażającej i pełnej sprzeczności rzeczywistości pandemicznej. Taka odpowiedzialność nie ciążyła na nich nigdy dotąd.
 
Szczere komentarze dotyczące decyzji ministra zdrowia, ludzkie dramaty, ale też momenty wzruszeń i nieoczekiwany – czasem czarny – humor. Ta książka przekracza drzwi oddziału zakaźnego, gdzie dostęp mają jedynie lekarze i ciężko chorzy pacjenci. Na blogu  https://oddzialzakazny.pl/  znalazły się fragmenty z tych rozmów z medykami - z początków pandemii, ale też te najnowsze. Tam również zapraszamy medyków do współpracy i dzielenia się swoimi historiami z walki z wirusem.
 
Bohaterowie "Oddziału zakaźnego":
 
Marzena Tadko
 
PIELĘGNIARKA Z WARSZAWY, Z NAJWIĘKSZEGO JEDNOIMIENNEGO-ZAKAŹNEGO SZPITALA W POLSCE.
 
Pracowała na kardiologii i nie planowała, że trafi na oddział zakaźny. Życie zdecydowało za nią. Już przestała liczyć, ile razy ciało zmarłego pacjenta musiała zapakować w czarny worek i opisać "pacjent COVID dodatni". Bardziej niż o siebie boi się o rodzinę – że mogłaby zakazić koronawirusem męża i córki, z których jedna w czasie pandemii przeszła operację wyrostka.
 
Paweł Kukiz-Szczuciński
 
PEDIATRA I PSYCHIATRA
 
Poleciał do Lombardii we Włoszech, najbardziej doświadczonego koronawirusem miejsca w Europy. Choć widział już wojnę w Syrii, ofiary wojen domowych w Afryce i trzęsienie ziemi w Peru, to na misji we Włoszech po raz pierwszy przeszła mu przez głowę myśl, że może nie wrócić żywy. Ale wrócił, przeszedł kwarantannę i poleciał do Tadżykistanu i Afryki, by tam ratować ofiary COVID-19. Na co dzień mieszka w Klonowie pod Kielcami, pracuje w szpitalach w Kielcach i Warszawie. Startował na rzecznika praw dziecka, chciał walczyć z pedofilią i cyberprzemocą.
 
Jacek Smykał
 
LEKARZ ZAKAŹNIK Z ZIELONEJ GÓRY
 
Tona niego trafił pacjent zero – pierwszy Polak, u którego test potwierdził zakażenie koronawirusem. Widział niejedną epidemię i już w kwietniu przewidział jesienny wzrost zakażeń w Polsce. Miał być pediatrą, ale na szczęście wkręcił się w zakaźnictwo i leczył pierwszych pacjentów z HIV. Zaraża, ale tylko siłą spokoju i poczuciem humoru. Choć żaden z nich nie poszedł w jego ślady, na oddziale zakaźnym ma wielu wychowanków.
 
Grzegorz Opielak
 
PSYCHIATRAZ LUBLINA
 
Czuł, że pandemia koronawirusa wywoła epidemiczono-psychiczne tsunami. Wkrótce na jego oddział w Janowie Lubelskim trafiła pielęgniarka z atakiem psychozy, który wywołał strach przed koronawirusem, niedoszli samobójcy i ofiary przemocy domowej czasu lockdownu. Sam odreagowuje covidowy stres biegając, a gdy to nie pomaga, to na strzelnicy.
 
Janek "Yanek" Świtała
 
RATOWNIK MEDYCZNYZ WROCŁAWIA
 
Był w medycznym patrolu na Woodstocku, a o swojej pracy rapuje i pokazuje ją na Instagramie. Ale nie wie, jak długo ją wytrzyma on i jego dziewczyna, więc na wszelki wypadek zaczyna właśnie inne studia. Zaprzyjaźnia się z pacjentami. Długo nie wierzył w wirusa z Wuhan i w to, że w ogóle dotrze do Polski.
 
 
Tomasz Ozorowski
 
Przewidział w Polsce epidemię superbakterii. Gdy wybuchła epidemia koronawirusa jeździł po Polsce, by pomóc szpitalom przygotować się na koronawirusa. Gdy minister zdrowia zamykał usta medykom, pod nazwiskiem mówił, że "góra" ich wystawiła, i że w jego szpitalu zamiast masek są gogle narciarskie i przyłbice spawalnicze. Wyprowadził się wtedy z domu, by nie narażać rodziny na zakażenie. Dziś znów mieszka razem z żoną i synami, a dom przygotował na to, by dzieci z klasy jednego z synów mogły spędzić u nich kwarantannę. W bagażniku wozi rower i sprzęt do morsowania, ale od początku marca nie wyjął ich ani razu – praca zapewnia mu taką adrenalinę.
 
Łukasz Majcherowicz
 
RATOWNIK MEDYCZNY Z KARETKI SZPITALA W NYSIE. Z WYKSZTAŁCENIA SOCJOLOG.
 
Gdy w trakcie juwenaliów na studiach we Wrocławiu, w otwartym oknie autobusu krzyczał do ludzi: "będziemy Was badać!", nie wiedział, że to prorocze słowa.  Na trudne sytuacje w pracy zawsze ma jakiś filmowy bon mot z "Samych Swoich" i "Rejsu". Gdy wybuchła epidemia, pacjenci nigdy jeszcze nie byli tak zdyscyplinowani i mili – nawet poszkodowani w pijackich imprezach na melinach otwierali drzwi w maseczkach i trzymali dystans, a na pożegnanie krzyczeli: "Szacun, jesteście zajebiści!". Zdarza się, że łamie procedury – zdejmuje gogle i maskę, by umierający pacjent mógł przed śmiercią zobaczyć twarz człowieka.Ma dwu i półroczną córkę, która właśnie pierwszy raz w życiu poszła do przedszkola i jest zachwycona.
 
Elżbieta Balcerzyk-Barzdo
 
SZEFOWA SOR-U W SZPITALU ZGIERZU
 
Jej zespół jest zgrany, bywa, że spędzają ze sobą trzy doby z rzędu. By oswoić stres, wymyślają sobie ksywki – jest wśród nich "Porwana z Wuhana" i "Suchan z Wuhan". Przekazanie wieści, że będą przyjmować tylko COVID-y, było najtrudniejszą rozmową w jej zawodowym życiu. Wkrótce zachorował na COVID jeden z najmłodszych ratowników i zmarła jej młoda, pierwsza pacjentka z koronawirusem. Potem było już lepiej – pierwsze zdrowe dziecko zakażonej koronaworusem matki urodziło się właśnie w jej szpitalu. Pracoholiczka, wspierana przez męża-lekarza, który jest "tylko" pracowity, 1 września świętowali 19 rocznicę ślubu, a ich córka zaczęła 8 klasę. Załatwiła sobie edukację domową, nie chce ryzykować, że przyniesie ze szkoły koronawirusa i zarazi dziadków.
 
Jadwiga Caban-Korbas
 
PRAWIE 30 LAT BYŁA SZEFOWĄ SANEPIDU W SŁUBICACH
 
Gdy w Sylwestra 2019 roku chiński rząd oficjalnie poinformował świat, że w Wuhan pojawiła się tajemnicza choroba, ona bawiła się w mężem w filharmonii. Miała złe przeczucia, ale nie wiedziała, że to ona wezwie karetkę po polskiego pacjenta zero. Próbowała zatrzymać panikę w mieście i opowiadała żartobliwie o życiu osobistym pacjenta. Politycy zarzucili jej łamanie RODO, a mieszkańcy miasta rozwiesili w centrum baner: "Zostawcie Cabankę". Zwolniła się z pracy, żartuje, że karierę zakończyła "z przytupem". Właśnie przeprowadza się z mężem do Warszawy. Teraz pół roku będzie chodzić do Opery, a pół roku po Tatrach.
 
Lekarz rezydent z Warszawy
 
JAKO DZIECKO ZAMIESZKAŁ W USA, TAM STUDIOWAŁ MEDYCYNĘ. WRÓCIŁ DO POLSKI, BO TĘSKNIŁ.
 
Policjanci wręczyli mu pismo wojewody – nakaz pracy w innym mieście. Z dnia na dzień trafił do powiatowego szpitala, w którym prawie wszyscy pacjenci zostali zakażeni, a niemal wszyscy lekarze i pielęgniarki uciekli. Co dzień, gdy wracał stamtąd do domu, żona czekała w progu. Skończył misję, gdy ewakuował ostatniego pacjenta. Dwóm uratował życie. Gdy trafił na kwarantannę, sanepid trzymał go na niej miesiąc. Chce być anonimowy, by nie zawstydzać i nie piętnować publicznie medyków, których wtedy, w tym szpitalu, ogarnęła niemoc.
 
Lekarz rezydent
 
REZYDENT W SZPITALU, KTÓRY Z DNIA NA DZIEŃ ZOSTAŁ PRZEKSZTAŁCONY W JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH SZPITALI ZAKAŹNYCH W POLSCE.
 
Co dzień walczy do końca o umierających na COVID pacjentów, aż anestezjolog przerywa mówiąc, że to już tylko przedłużanie cierpienia. Jego dziewczyna jest psychologiem i prosi, by poszedł terapię, ale on nie chce. Odreagowuje oglądając z nią seriale na "Netflixie" i czyta – jego "pandemiczna" książka to "Los utracony" Kertésza. Mama lekarka odradzała mu medycynę, bo nie lubił się uczyć. Dziś lubi, chce zrobić trzy specjalizacje.
 
Woli zostać anonimowy, bo jest najmłodszy na oddziale, a do tego opowiedział w książce historie z prywatnego życia, a nie dzieli się nim nawet swoim profilu na Facebooku.
 
Autorka to  finalistka konkursu „Grand Press" za reportaż , oraz laureatka Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za wywiady z ludźmi kultury i polityki,  tegoroczna zwyciężczyni konkursu "Uzależnienia XXI w." za reportaż Była dziennikarką „Gazety Wyborczej" (m.in. „Dużego Formatu"), miesięcznika „Twój Styl" i „Elle", gdzie kierowała działami Magazyn i Psychologia, oraz wydawcą serwisu Medonet.pl i szefową reporterów Onet Kobieta. Prowadziła warsztaty dla studentów Uczelni Łazarskiego i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Haneczka (4 lutego 2021 9:23)
Kolejna książka na zamówienie lobby farmaceutycznego aby uwiyrygodnic przekręt. Juz niejaki Gross pisał bzdury o Jedwabnem.Wszyscy ci autorzy i autorki mają niepolskie nazwiska.
Konrad (4 lutego 2021 7:31)
Ciekawie się prezentuje,muszę zobaczyć czy jest u nas w Empiku,jak tak to kupię. Super dzięki za info walbrzych 24

Dodaj komentarz

pandemia  |   ksiazka  |   lekarze  |   medycy  |   covid  |  

Nowa siedziba Affidea na Piaskowej Górze

Tu będzie nowa Filia Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego...

Zapraszamy na II Dolnośląskie Spotkanie SCOP

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij