Powstał serial o radzieckiej gwieździe rodem z Boguszowa

Na antenie TVP2 można oglądać serial, którego bohaterką jest postać inspirowana  Edytą Piechą, radziecką i rosyjską piosenkarką polskiego pochodzenia.  Przez pewien czas mieszkała w Boguszowie i chodziła do szkoły w Wałbrzychu. 

 
 

Serial pt: "Urodzona Gwiazda" jest emitowany od 27 stycznia. Do tej pory wyemitowano dwa premierowe odcinki. 

 

Gwiazda Związku Radzieckiego to córka polskiego górnika. W 1945 roku wraz z matką i ojczymem, który był  działaczem komunistycznym, przyjechała do Polski i zamieszkała w Boguszowie. Po maturze wjechała na studia do ZSRR. Została solistką studenckiego zespołu muzycznego Drużba, którego kierownik został jej mężem.

 

Jak informuje TVP - Dwunastoodcinkowa rosyjska produkcja „Urodzona gwiazda” (tytuł oryginalny „Rozhdennaya zvezdoy”) została zrealizowana z rozmachem filmu fabularnego, a pierwsze lata scenicznej kariery Edyty Piechy wiernie oddali scenarzyści Larisa Stepanova i Ivan Krivoruchko. W rolach głównych zobaczymy Marinę Aleksandrovą (Klaudia Kowal), którą polscy widzowie pamiętają choć z roli Dziwy w „Starej baśni” Jerzego Hoffmana i Igora Petrenko (Pavel Shakhovsky). 

 

Pierwszym jej zagranicznym występem był koncert we Wrocławiu w 1964 roku.  Szybko zrobiła dużą karierę i koncertowała m.in. w 1972 roku w Monachium na XX Igrzyskach Olimpijskich, w Afganistanie, Australii, Austrii, Boliwii, Kostaryce, Francji, Wenezueli, USA oraz wielu krajach bloku wschodniego, przede wszystkim w NRD, dokąd wyjeżdżała 35 razy.

 

13 października 1988 roku otrzymała tytuł Ludowego Artysty ZSRR.

 

Mieszka na stałe w Sankt Petersburgu.

 

Boguszów-Gorce odwiedziła w 2012 roku. Odwiedziła m.in cmentarz, na którym spoczywają rodzice piosenkarki. 

 

 

 

 

red

foto: youtube

redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno