Menu

Policja traci czas, bo szpital nie chce badać zatrzymanych

Policjanci z Kamiennej Góry zmuszeni są do wożenia na badania osób zatrzymanych do odległych o 20 km Kowar. Zdarzają się przez to sytuacje, w których do interwencji muszą być kierowani funkcjonariusze z powiatu wałbrzyskiego.

Policja traci czas, bo szpital nie chce badać zatrzymanych
Policyjne procedury wymagają by w pewnych przypadkach badać osoby zatrzymane, na przykład w celu zmierzenia poziomu alkoholu we krwi lub by stwierdzić czy mogą przebywać w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Policja w powiecie kamiennogórskim od połowy ubiegłego roku boryka się pod tym względem z poważnymi trudnościami bo ich rodzimy szpital nie zgodził się na świadczenie usług medycznych.
 
- 30 czerwca ubiegłego roku kamiennogórski szpital wypowiedział Komendzie Powiatowej Policji w Kamiennej Górze umowę o świadczenie całodobowych usług medycznych wobec osób zatrzymanych, doprowadzanych przez naszych policjantów - informuje rzecznik KPP w Kamiennej Górze asp. Paulina Basta.
 
 
Komendzie udało się nawiązać współpracę w tym zakresie ze szpitalem w Kowarach (powiat karkonoski), który oddalony jest od Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze o ponad 20 kilometrów. Wiąże się to jednak ze sporymi utrudnieniami. Dojazd przy dobrych warunkach drogowych z Kamiennej Góry zajmuje około 30 min, co oznacza że funkcjonariusze na samą podróż w dwie strony tracą każdorazowo około godziny przy jednej interwencji. Jeszcze dalej jest z innych miejscowości powiatu jak Lubawka czy Marciszów.
 
- Jest to niewątpliwie utrudnienie nie tylko dla policjantów ale też dla mieszkańców naszego powiatu, którzy dłużej muszą oczekiwać na przyjazd radiowozu, szczególnie w okresie zimowym, kiedy przejazd przez przełęcz Okraj znacznie się wydłuża - twierdzi Paulina Basta.
 
 
Zdarzają się sytuacje, w których zwyczajnie brakuje funkcjonariuszy do interwencji na terenie powiatu, gdy kilka patroli w tym samym czasie oczekuje na badania w Kowarach. Wówczas wzywani do pomocy muszą być policjanci z sąsiednich powiatów.
 
- Kilkakrotnie oficer dyżurny był zmuszony prosić o obsługę zdarzenia na podległym nam terenie policjantów z powiatu wałbrzyskiego - dodaje Basta.
 
Rzecznik wałbrzyskiej policji podkom. Marcin Świeży potwierdził, że zdarzają się sytuacje, w których nasi funkcjonariusze delegowani są do pomocy kolegom z sąsiednich powiatów ale skala zjawiska nie jest na tyle duża by destabilizowała pracę wałbrzyskiej policji. Wiązać się to jednak może z dłuższym czasem niezbędnym do podjęcia interwencji z uwagi na odległość.
 
Jak czytamy w Informachacj Dolnośląskich, taka sytuacja miała miejsce choćby 2 stycznia, kiedy w godzinach wieczornych doszło do kolizji dwóch samochodów na ul. Wałbrzyskiej. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nie było jednak komu ruszyć za nim. Dyżurny był zmuszony poprosić jednostkę z powiatu wałbrzyskiego do obsługi zdarzenia. W tym czasie dwa kamiennogórskie radiowozy znajdowały się w Kowarach.
 
 
 
Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze ID Informacji Dolnośląskich to personel szpitala
sprzeciwił się przyjmowaniu kłopotliwych pacjentów a prezes PCZ Barbara Kosak odmówiła dalszej współpracy z policją z powodu problemów z obsługą lekarską.
 
Co na to władze powiatu, które sprawują nadzór nad szpitalem? Jak czytamy w kamiennogórskiej prasie okazuje się, że zarząd powiatu, będący organem prowadzącym PCZ, nie był świadomy skali problemu.
 
– Nie mam dokładnych informacji na ten temat – powiedział dziennikarzom Informacji Dolnośląskich radny Adam Krok, członek zarządu powiatu. – W tym tygodniu odbędzie się zebranie nadzwyczajne PCZ i poruszę ten temat.
 
Wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska mówi, że od maja temat nie był ponawiany przez komendanta KPP insp. Janusza Cygala.
 
– Teraz jest pandemia i szpital jest w trudnej sytuacji, dwa oddziały są zawieszone
z powodu braków kadrowych – wyjaśnia Małgorzata Krzyszkowska. – Do tematu
na pewno wrócimy, ale komendant też powinien dać nam sygnał. Rozmawiałam z
panią prezes Barbarą Kosak. Myślę, że kiedy tylko sytuacja pandemiczna się ustabilizuje,
szpital ponownie podpisze umowę z policją.
 
O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze. Niestety prezes Barbara Kosak w ciągu dwóch dni nie znalazła czasu na rozmowę z nami.
 
plr
foto: archiwum / użyczone / google maps
źródło: ID Informacje Dolnośląskie
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

janek (13 lutego 2021 19:44)
Ale czy prawo wymaga przebadania zatrzymanego? czy to taki zastarzały relikt? - odpowiedź w zarządzeniach Ministra Spraw Wewnętrznych
Alberto Macaroni (9 lutego 2021 13:24)
Cała prawda o granatowej policji____ https://m.youtube.com/watch?v=rkcSB5Ku3Vc
Tomek (8 lutego 2021 8:28)
Pokazywanie wzruszających zdjęć z blondyneczkami w mundurku nie przykryje niestety faktu ze policja jest używana obecnie jako oprawca narodu. Choć niektórzy lubią być gnojeni w ramach sado-maso mundurki i kajdanki.
Gospodarz (7 lutego 2021 21:44)
Film instruktażowy dla policji, na koniec każdej odprawy skoro nie mogą sobie poradzić w tej sytuacji:https://youtu.be/2oDjswoWjX8
Bywalec (7 lutego 2021 21:42)
Komendant-,,zasraniec" ukradł megafony Bustowskiemu;https://youtu.be/_G6BSp0FTFU
Władysław Bartoszewski, ocalały z holokału (7 lutego 2021 17:53)
Pooglądajcie i posłuchajcie sobie jak zachowuje się czerwona policja https://www.youtube.com/watch?v=sZWrVst_Fps
Pow (7 lutego 2021 17:24)
Pani Basia zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Chyba nie ma pojęcia o misji publicznej służby zdrowia. Chy powinna zakończyć zarządzanie szpitalem.
Precz z żydokomuną! (7 lutego 2021 16:59)
Czym się dziś różni policjant od człowieka mafii? Praktycznie niczym. I ci i ci mają swoje prawa i zasady.
Precz z żydokomuną! (7 lutego 2021 16:59)
Czym się dziś różni policjant od człowieka mafii? Praktycznie niczym. I ci i ci mają swoje prawa i zasady.
Łosina (7 lutego 2021 16:58)
I bardzo dobrze. Brawo szpital w Kamiennej! To jeden z najlepszych szpitali w regionie. Policja to znormalizowana zbrojna ręka państwowej mafii, która niszczy Polaków.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Kamienna Góra  |   policja  |   szpital  |   PCZ  |   badania  |   dojazd  |   interwencja  |  

Groził tasakiem na Placu Grunwaldzkim. Teraz trafił do aresztu

Pijany radny spowodował kolizję - miał 3 promile

Sklepowi złodzieje w rękach policji. Jeden z zatrzymanych ma 15-lat

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij