Menu

Kto znany mieszkał w Wałbrzychu lub go odwiedzał?

Wałbrzych przez całą swoją historię gościł wiele znanych postaci. Przypomnijmy najciekawsze historie z nimi związane.

Kto znany mieszkał w Wałbrzychu lub go odwiedzał?
Kto z nas nie czytał Fausta? Autor tego znanego dramatu, Johann Wolfgang Goethe w 1790 roku  rozpoczął swą podróż po Śląsku. Wracając z odwiedzin we Wrocławiu, zawitał w nocy z 19 na 20 września do Wałbrzycha. Przyjechał o godzinie 1 w nocy i zatrzymał się w zajeździe „Pod Karym Koniem”, tym samym, który stał obok winiarni Rölla w wałbrzyskim Rynku. 
 
Może nie jest to zbytni powód do dumy, ale 22 lipca 1932 roku swoje przemówienie na Stadionie na Nowym Mieście wygłosił Adolf Hitler. Nie zabawił jednak długo, bo i jego zwolenników w naszym mieście nie było zbyt wielu. 
 
Jeśli jesteśmy przy najsłynniejszym dyktatorze świata, warto wspomnieć, że jeden z jego największych wrogów Winston Churchill korzystał z usług Uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. 
 
W tej samej miejscowości leczył się Joseph Conrad, autor „Jądra Ciemności” (mało kto wie, że jego prawdziwe nazwisko to Korzeniowski).
 
Jeśli już poruszyliśmy temat Polski, to tu można by pisać długo, ale skupmy się na tych najbardziej znanych. Okazuje się, że Wałbrzych mocno odcisnął się w historii muzyki. 
 
Mieszkał tu m.in. jeden z najwybitniejszych jazzmanów, twórca muzyki do Dziecka Rosemary, Krzysztof Komeda Trzciński. Jego miejscem zamieszkania była kamienica przy ul. Słowackiego 23a. Spędził tu rok życia. Warto wspomnieć, że w naszym mieście rodzice kupili mu pianino. 
 
 
Kolejnym muzykiem, którego życie zaprowadziło do Wałbrzycha był Tadeusz Nalepa. Nie dostał pozwolenie na pobyt w jednym pokoju z artystką Mirą Kubasińską, gdyż w tamtych czasach nie było to mile widziane. To było impulsem do zawarcia przez nich małżeństwa, co upamiętnia do dziś  symboliczna tablica na Urzędzie Stanu Cywilnego. 
 
Kolejnym muzykiem, który ma związek z Wałbrzychem, jest Krzesimir Dębski. Urodził się w naszym mieście  26 października 1953. 
 
Aktorów w naszym mieście też było kilku, ale warto wspomnieć o Renacie Dancewicz która swoje pierwsze aktorskie kroki stawiała w Teatrze Dramatycznym. Występowała tu przez kilka sezonów. 
 
Ostatnia pozycja w naszym zestawieniu jest ciekawostką, która raczej już nie znajdzie potwierdzenia. Podobno w Kopalni Victoria pracował legendarny polski aktor, naturszczyk Jan Himilsbach. Wielokrotnie o tym sam opowiadał, tak jak i o pracy w strzegomskim kamieniołomie. Trzeba jednak brać poprawkę na słowa Pana Jana, bo wielokrotnie ubarwiał swoją biografię. Nie jest znana nawet dokładna data jego urodzin. 
 
Kogo, waszym zdaniem warto jeszcze wspomnieć?
 
red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aryck Nusbacher (8 lutego 2021 15:18)
Cytuję użytkownika: Emeryt dyplpmowany
Redakcjo litości. Nie przypisujcie "zasług" na tym forum Hitlerowi Cytat: "Jeśli jesteśmy przy najsłynniejszym dyktatorze świata". (Mój przypis- mowa o Hitlerze) Z czego zasłynął? Za dobrysłownik.pl . Zasłynąć :okryć się chwałą; wsławić się; zabłysnąć; zdobyć rozgłos; zdobyć sławę. Pytanie do redakcji. Który z tych wyrazów odpowiada postępowaniu A. Hitlera?
Jakby nie patrzeć Adolf Hitler rozgłos zdobył. I poparcie wyborców, gdyż na urząd Kanclerza został wybrany w sposób demokratyczny. Skąd jego wyborcy mogli przewidzieć do czego swój kraj doprowadzi. Obiecał im pracę i chleb, rozwinął gospodarkę. Gdy poczuł się mocny i przejął instytucje państwa obsadzając je swoimi ludźmi było za pöźno. Za sprzeciw groził obóz koncentracyjny.
Emeryt dyplpmowany (8 lutego 2021 10:16)
Redakcjo litości. Nie przypisujcie "zasług" na tym forum Hitlerowi Cytat: "Jeśli jesteśmy przy najsłynniejszym dyktatorze świata". (Mój przypis- mowa o Hitlerze) Z czego zasłynął? Za dobrysłownik.pl . Zasłynąć :okryć się chwałą; wsławić się; zabłysnąć; zdobyć rozgłos; zdobyć sławę. Pytanie do redakcji. Który z tych wyrazów odpowiada postępowaniu A. Hitlera?
Bywajcie w Wałbrzychu (8 lutego 2021 9:58)
To pytanie Redakcji brzmi jak dowcip. Pewien profesor na AM pyta studentkę wskazując na szkielet człowieka: "jakie tam narządy płciowe były? Męskie - odpowiedziała. Bywały, bywały - podpowiedział przyszłej pani "doktór" .
Salomea Warga-Sromowa (7 lutego 2021 19:49)
Jerzy Icek Bimbersztajn
Wałbrzych (7 lutego 2021 18:43)
Icek Freeman,druch Boruch,Grażyna vel Lola.- dinozaurka .
Konferansjer (7 lutego 2021 17:14)
Rzeczywiście Jan Himilsbach bywal w Walbrzychu. W pierwszej połowie lat 80tych spotkał się w jednej z bibliotek że swoimi widzami i sympatykami na quasi spotkaniu autorskim
Tzipka Blumenwiese (7 lutego 2021 16:14)
Olga Tokartschuk.
Historia dawna i zeszloroczna (7 lutego 2021 16:01)
Wikipedia.pl podaje nazwiska 5 Hnorowych obywateli Wałbrzycha są to w kolejniści alfabetycznej D-Dec Ignacy; H-Hitler Adolf;S-Szeja Marian; W- Weiss Szewach; Walentynowicz Anna.
Fircyk Goycyngier (7 lutego 2021 15:37)
Mosze Szelemey
Aryck Nusbacher (7 lutego 2021 10:18)
Szewach Weiss.

Dodaj komentarz

walbrzych  |   znani  |   postaci.aktorzy  |   muzycy  |   nalepa  |   komeda  |   dancewicz  |   churchil  |   hitler  |   komeda  |  

Wałbrzyski Skarb: Co skrywały skrzynie schowane w piwnicy (FOTO)

MZB remontuje kominy... zimą. A mieszkańcy marzną

Wałbrzyski Skarb: Co z zamkniętymi skrzyniami? Mogą tam być...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij