Menu

Historia wałbrzyskiej porcelany

Nie tylko na węglu Wałbrzych zbudowano. Chcą o tym przypominać członkowie Stowarzyszenia Ceramików Polskich. Właśnie ukazało się nowe wydawnictwo o historii wałbrzyskiej porcelany.

Historia wałbrzyskiej porcelany
Wałbrzyskie zagłębie węglowe stwarzało doskonałe warunki do rozwoju przy swoim boku przemysłu ceramicznego. Tylko w naszym mieście funkcjonowało dawniej aż 5 fabryk, zatrudniających rzesze mieszkańców. Przedwojenne zakłady uchodziły za najnowocześniejsze w Europie. Wydawnictwo "Wałbrzyskie Białe Złoto. Krucha Trwałość" powstało z inicjatywy dawnych pracowników naszych rodzimych zakładów oraz sympatyków tej części historii naszego miasta.
 
- Staraliśmy się przybliżyć podstawowe informacje o wszystkich wałbrzyskich fabrykach porcelany, zarówno tych które działały przed wojną jak i tych, które przetrwały trudny okres i następnie pracowały już jako polskie zakłady. Najmłodszą fabryką o której piszemy jest "Książ", która nie istnieje ale zapisała się w historii porcelany w Wałbrzychu - mówi Andrzej Gniazdowski, prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich.
 
 
Spośród wszystkich zakładów ostał się tylko jeden, który przez pandemię także boryka się z problemami. Poza tym porcelanę i ceramikę podziwiać możne jeszcze w wałbrzyskim muzeum i Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni, których zbiory doskonale uzupełniają treści przekazywane w wydawnictwie. Gdzie można się z nim zapoznać?
 
- Nakład tej publikacji jest stosunkowo skromny. Wynosi 500 egzemplarzy. To ze względu na skromne środki finansowe, jakimi dysponuje nasze młode stowarzyszenie. Papierowe wersje znaleźć można w Muzeum Porcelany, w bibliotece i CCU w Starej Kopalni. Proponujemy też cyfrową formę dystrybucji. Link do pobrania znaleźć można na naszym Fanpage-u na Facebooku - zaprasza Gniazdowski.
 
 
Stowarzyszenie zdążyło jeszcze w ubiegłym roku zorganizować dwa spotkania z historią ceramiki w Muzeum Porcelany i w Starej Kopalni. Wydawnictwo jest ich trzecim projektem a na horyzoncie rysują się kolejne plany.
 
 
- Przemysł i fabryki porcelany to nie tylko technologie, maszyny i urządzenia, ale przede wszystkim ludzie - projektanci, modelarze, pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz dyrektorzy i prezesi. To osoby, które cząstkę swojego życia zostawiły w fabrykach i na trwale zapisały się w chlubnej historii. W kolejnych działaniach chcemy wydać publikację o pracownikach - zapowiada Gniazdowski.
 
 
Ambicją stowarzyszenia jest także przełożyć obecne i planowane wydawnictwa na języki obce.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Były górnik (14 lutego 2021 16:25)
"Muzeum ceramiki w starej kopalni" Brzmi tak prawdziwie i mądrze jak " gospodarny Roman"
ylod (14 lutego 2021 15:47)
Ten art już był ze 2 tygodnie temu.Ludzie w komentach nawstawiali wam ch-jów.Przwróćcie tamte komenty.
Pilot (14 lutego 2021 15:43)
Było czarne złoto,było białe złoto teraz mamy p.o.j.e.b.a.n.e. POKO.
FRIVA (14 lutego 2021 14:34)
Powtórzony news. Co tam w świecie toksycznych szczepionek, "redakcja"?

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   porcelana  |   historia  |   fabryki porcelany  |   wydawnictwo  |   książka  |  

Prezydent zapowiada remont dróg

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij