Wałbrzych planuje inwestycje turystyczne

Wałbrzych ma szansę sięgnąć po specjalne dofinansowanie dla gmin górskich na projekty związane z turystyką. Gmina planuje wykonać trzy inwestycje za ok 10,5 mln zł.

Środki mają pochodzić z rządowego programu wsparcia realizacji zadań inwestycyjnych w zakresie turystyki. Na mocy uchwały z 12 stycznia tego roku nasze miasto znalazło się na liście 203 gmin górskich w Polsce, które mogą ubiegać się o te środki. Poziom dofinansowania inwestycji może sięgać nawet 80%. Władze Wałbrzycha wnioskują o dofinansowanie trzech projektów. Najmniej spektakularny to remont ul. Wilczej od Ronda Unii Europejskiej do tymczasowego parkingu przy Palmiarni.
 
- Wszystko po to, aby ruch pieszy odbywał się tam w sposób bezpieczny a turyści mogli spokojnie dojść z parkingu do Palmiarni - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Edward Szewczak.
 
Kolejna inwestycja to temat, który już wielokrotnie pojawiał się w planach. Chodzi o remont dachu i zabezpieczenie niewyremontowanej dotychczas części Starej Kopalni, by w przyszłości utworzyć tam unikatową ścieżkę zwiedzania.
 
- Chcemy aby niewykorzystywana do tej pory część Starej Kopalni stała się zabezpieczoną "trwałą ruiną". Mamy głosy od ludzi, którym udało się tam zajrzeć, że z różnych względów jest to mega atrakcja i turyści byliby na pewno zadowoleni z udostępnienia tej części kompleksu - twierdzi Edward Szewczak.
 
Wieża widokowa na Borowej
 
Ciekawym pomysłem jest również III etap rewitalizacji Parku Sobieskiego, bo oprócz naprawy kilku ścieżek i małej infrastruktury plan zakłada postawienie tam wieży widokowej.
 
- Z założenia chcielibyśmy aby była to największa i najpiękniejsza wieża widokowa w okolicy. Pojawiły się już pewne głosy kontrowersyjne, dlaczego nie na Ptasiej Kopie. Uważamy jednak, że Park Sobieskiego jest wspaniałym miejscem, bardzo dobrze dostępnym, z położonym nieopodal parkingiem przy hali lekkoatletycznej. Zakładamy też, że turysta zechce zejść przy okazji do centrum i zobaczyć wałbrzyską starówkę - tłumaczy Szewczak.
 
Koszt III etapu rewitalizacji Parku Sobieskiego wyceniono na ok 4,5 mln zł. Adaptację zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Starej Kopalni na 4,8 mln zł a przebudowę ul. Wilczej na 1,2 mln zł. Na wszystkie trzy projekty gmina może pozyskać nawet 8 mln zł dofinansowania.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno