Sople podziwiamy z daleka

Aktualna pogoda sprzyja powstawaniu sopli. Choć bywają imponujące i bardzo fotogeniczne to jednak są też niebezpieczne, dlatego zarządcy nieruchomości powinni się ich jak najszybciej pozbyć.

Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna oscylować wokół 0 st. topniejący śnieg a następnie zamarzająca woda tworzy lodowe stalaktyty. Przykłady takich formacji mogliśmy podziwiać na zdjęciach nadesłanych przez naszych czytelników w ostatnich dniach.
 
 
Choć bywają naprawdę imponujące to zarazem są też bardzo niebezpieczne. Muszą o tym pamiętać zarządcy nieruchomości, którzy mają obowiązek usuwać wszelkie zagrożenia ze swojej posesji.
 
- Obowiązek usuwania sopli, nawisów śnieżnych, czap lodowych, nakłada na właścicieli nieruchomości ustawa Prawo Budowlane. Kodeks wykroczeń z kolei w artykule 72. mówi o tym, że kto nie zabezpiecza miejsca niebezpiecznego dla życia i zdrowia ludzkiego, podlega odpowiedzialności na zasadach kodeksu karnego. Osoba, która nie usunie takich sopli może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości do 500 zł - tłumaczy Andrzej Piotrowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
 
 
Od ubiegłego tygodnia Straż Miejska interweniowała 19 razy, po zgłoszeniach od mieszkańców, którzy zauważyli sople niebezpiecznie zwisające nad chodnikami. Po upomnieniach zagrożenia zostały usunięte.
 
Niektórzy zarządcy nieruchomości umieszczają tablice ostrzegawcze na swoich budynkach, często z informacją o zagrożeniu ze strony sopli i poleceniem by tędy nie przechodzić. Czy samo umieszczenie ostrzeżenia zwalnia właściciela lub zarządcę z wszelkiej odpowiedzialności?
 
- Niektórzy zabezpieczają się w ten sposób ale jeśli ktokolwiek uległby wypadkowi to właściciel nieruchomości i tak będzie ponosił odpowiedzialność. Po prostu ma z góry narzucony obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa a umieszczenie tabliczki nie zwalnia od stosowania się do przepisów - wyjaśnia Piotrowski.
 
Dla bezpieczeństwa jednak zalecamy podziwiać sople z daleka a tabliczki informacyjne niech przypominają by przy takiej pogodzie częściej spoglądać w górę.
 
 
plr
foto: P.Tokarski/użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno