Nowy przewodniczący RM Szczawna-Zdroju

Ośmiu radnych koalicji zgromadzonej wokół burmistrza Szczawna Zdroju, Marka Fedoruka pod nieobecność klubu Szczawno-Zdrój Możliwości, wybrało nowego przewodniczącego. Został nim Adam Motyka.

Sesja nadzwyczajna, która rozpoczeła się w piątek w trybie zdalnym została głosami tych samych radnych przerwana i wznowiona w trybie stacjonarnym w poniedziałkowe popołudnie.

 
Czy chodziło o to, by móc w tajnym głosowaniu odwołać dotychczasowego przewodniczącego, bo w trybie zdalnym takie głosowanie nie mogło się odbyć z powodów technicznych? 
 
Hala sportowa była przygotowana do najważniejszych punktów obrad, które zostały wprowadzone po zaplanowanych wcześniej głosowaniach. Na komisję skrutacyjną oczekiwał już osobny stolik z drukarka by wydrukować karty do głosowania przy wyborze nowego przewodniczącego, przygotowana była także urna i stanowisko do tajnego głosowania.
 
Przebieg całej sesji znajduje się poniżej:
 
Radni z klubu Szczawno-Zdrój Możliwości zbojkotowali tę sesję i już wcześniej zapowiadali, że chcą pracować zdalnie, tak jak przed zarządzoną w piątek przerwą. Ich zdaniem zwoływanie sesji w nowym miejscu i trybie jest niezgodne z przepisami. Sesja jednak się odbyła i w jej wyniku doszło do odwołania przewodniczącego Michała Brodę. Na jego miejsce powołano Adama Motykę.
 
Radni, którzy domagali się odwołania z funkcji przewodniczącego Michała Brodę, tak argumentowali swoją decyzję:
 
- Przewodniczący Michał Broda utracił zaufanie radnych,
- Nie wprowadził w grudniu do porządku obrad rocznego planu pracy komisji Rady Miejskiej,
- Nie wprowadził w lutym do porządku obrad sprawozdania z pracy komisji rewizyjnej,
- Nie wprowadził w lutym do porządku obrad rocznego planu pracy komisji skarg i petycji,
- Wybiórczo i stronniczo udzielał głosu na sesjach preferując radnych ze swojego klubu,
- Nie zabrał stanowiska na temat incydentu w październiku z udziałem radnych swojego klubu,
- Działał arbirtalnie w sprawie o zwołanie sesji w trybie stacjonarnym mimo pozytywnej opinii sanepidu.
 
Swoje oświadczenie podczas zdalnej konferencji przedstawił odwołany przewodniczący Michał Broda oraz radni z jego klubu:
 
 

Burmistrz Marek Fedoruk, zapytany o to czy jest sens organizować sesję stacjonarną w momencie kiedy rząd mówi o trzeciej fali pandemii i rozważa ponowne zaostrzenie restrykcji  odpowiada:

 

- Ja nie wiem, czy jest trzecia fala pandemii. Rząd mówi, że grozi nam trzecia fala pandemii, ale tu wchodzimy w interpretacje, które nie mają sensu w przypadku sesji, w której uczestniczyliśmy. Ja nie wiem. Proszę spojrzeć na informacje, dotyczące zakażeń. - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk.  (8,5 tys. zakażeń w sobotę, ponad 7 tys. w niedzielę).

 

Pytany jaką formę sesji wolałby (stacjonarną czy zdalną), burmistrz Fedoruk mówi, że jest mu wszystko jedno w jakiej formie jest zorganizowana.

 

- Mi to jest obojętne. Jak uczestniczę w tych sesjach, które są.  Jeżeli nie można przeprowadzić sesji w trybie stacjonarnym, w której uczestniczą zespoły przedstawicieli danej grupy, to można prowadzić sesję zdalną. Tak wynika z przepisów. - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. 

 

Dlaczego zatem radni zdecydowali się na sesję stacjonarną?

- Uczestniczę w każdej sesji, ale jest to wola radnych. Proszę pytać radnych.  - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. 


- Ja w ogóle uważam, że te sesje powinny być stacjonarne. Ja nie widzę przeciwwskazań. Sesje online są dla nas bardzo niewygodne. Są zakłócenia i Pan przewodniczący i wszyscy radni doskonale o tym wiedzą. Są problemy z łączem. Jeśli są złe łącza, to wszystko przebiega o wiele wolniej, ponieważ są zakłócenia. - mówi radna, Agnieszka Wilk. 

Radny Adam Jennings nie odpowiedział nam na to pytanie. Jennings nie zapomniał jednak spytać naszych dziennikarzy, kto nam pozwolił przyjść na sesje Rady Miasta Szczawna Zdroju. Gdy zapytaliśmy o procedurę, czy musimy pytać kogoś o zgodę, odparł, że nie wie. 


plr/adm/pm
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno