Niewielki wzrost bezrobocia, coraz mniej nowych ofert pracy

Jak pandemia wpływa na rynek pracy? Sytuacja w Wałbrzychu nie wydaje się być zła, choć widać pogorszenie statystyk na koniec minionego roku. Jest też wyraźnie mniej nowych ofert pracy.

Dane na koniec stycznia tego roku mówią o stopie bezrobocia na poziomie 6,3% dla Wałbrzycha i 15,5% dla powiatu wałbrzyskiego. Daje to średni przyrost ok 0,5% dla całego regionu względem grudnia 2020 roku. Rok temu w styczniu statystyki mówiły o bezrobociu na poziomie 5,4% w Wałbrzychu i 13,3% w powiecie wałbrzyskim. Nasze miasto jest nadal poniżej średniej wojewódzkiej i krajowej, które wynoszą kolejno 5,8% i 6,5%.
 
Na koniec stycznia 2021 roku dla miasta Wałbrzycha mieliśmy zarejestrowanych 2561 osób. W grudniu 2020 roku było ich 2403. W powiecie wałbrzyskim na koniec stycznia mamy 1927 zarejestrowanych a miesiąc wcześniej było 1842 bezrobotnych.
 
- Jeżeli chodzi ogółem o napływ bezrobotnych w całym roku 2020 to w mieście Wałbrzychu zarejestrowaliśmy 4086 osób a w powiecie wałbrzyskim 2620 osób. W związku z tym, że odpływ bezrobotnych jest mniejszy niż w latach poprzednich bo pracodawcy nie zatrudniają, to dane z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu Marzena Radochońska.
 
 
Choć pandemia nie wpłynęła znacząco na wzrost stopy bezrobocia to jednak widać pewne niepokojące sygnały na rynku pracy, ponieważ spadła liczba ofert, z którymi do PUP zgłaszają się pracodawcy.
 
- Nowych miejsc pracy jest oferowanych niewiele i stąd też bezrobotni nie mogą płynnie przejść z bezrobocia do kolejnego pracodawcy. Zauważamy tę sytuację związaną z koronawirusem, że pracodawcy w niewielkiej części zatrudniają w nielicznych branżach a pozostali się wstrzymują - dodaje Marzena Radochońska.
 
Nowych ofert w minionym roku pojawiło się o połowę mniej niż w 2019. W jakich branżach mimo wszystko można znaleźć obecnie zatrudnienie?
 
- Ostatnie oferty pracy w przeciągu 20 dni to na przykład monter okien i drzwi, pracownik gospodarczy, specjalista ds. kontrolingu, opiekun dzieci i młodzieży, inżynier budowy, spedytor, kierowca C+E, sprzedawca, informatyk, pracownik ochrony środowiska, kasjer, pracownik działu kadr i płac. Zauważamy, że nie ma ofert na pracownika produkcyjnego a w ubiegłych latach taka oferta zawsze wisiała bo było duże zapotrzebowanie. Oferty są głównie kierowane do pracowników wyspecjalizowanych a do prac prostych ofert jest znacząco mniej. Jeszcze nie widać też ofert pracy związanych z budownictwem. Z powodu pandemii nie ma także ofert w branży gastronomii - wymienia Radochońska.
 
 
Urząd uruchomił już nabory do Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla pracodawców chcących podnosić swoje kwalifikacje lub swojej kadry. Dostępne są także bony szkoleniowe, szkolenia indywidualne, prace interwencyjne i staże. Wkrótce rozpoczną się nabory na dofinansowanie doposażenia miejsc pracy i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
Nadal PUP prowadzi nabór wniosków w ramach tarcz antykryzysowych, zarówno dla osób, które nie skorzystały dotychczas z pomocy jak i nowych środków, które pojawiają się w ramach kolejnych aktualizacji rządowych form wsparcia. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej PUP w Wałbrzychu.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno