Menu

Pięć tysięcy badań u noworodków

Przez pół roku, począwszy od stycznia br. Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego w Wałbrzychu  realizuje program badań perinatologicznych, który jest finansowany ze środków samorządu województwa dolnośląskiego i obejmuje diagnozy, których nie stosuje się powszechnie.

Pięć tysięcy badań u noworodków
Badania przeprowadzane są u noworodków urodzonym w Oddziale Położniczo - Ginekologicznym w trakcie hospitalizacji lub w trybie ambulatoryjnym - w Poradni Neonatologicznej. W ramach programu, tylko w naszym szpitalu planowane jest przeprowadzenie 1200 specjalistycznych badań. Łącznie na Dolnym Śląsku szpitale mają ich wykonać 5000. Finansowane są z budżetu województwa dolnośląskiego.
 
- Program bardzo ważny, bo dotyczy tych najmniejszych. Chcemy przez to budować markę naszych marszałkowskich szpitali. Projekt dotyczy dwóch rodzajów badań - USG przezciemiączkowego oraz USG serduszek najmłodszych dolnoślązaków - mówi wicemarszałek sejmiku woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
 
- Dziękuję kadrze i dyrekcji szpitala, że podjęli się realizacji tego programu. Na całe województwo przeznaczymy 450 tysięcy złotych i pozwoli to przebadać 5 tysięcy dolnoślązaków. Jeżeli te potrzeby zostaną wypełnione, to będziemy dalej szukać środkó w budżecie województwa - zapewnia wicemarszałek sejmiku woj. dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
Celem programu jest zmniejszenie umieralności okołoporodowej noworodków poprzez działania poprawiające jakość opieki okołoporodowej.
 
- Warunkiem przystąpienia do  programu jest pozytywna kwalifikacja oraz wyrażenie zgody przez rodzica czy opiekuna prawnego dziecka. Nie wymagamy żadnego skierowania, wystarczy umówić wizytę przez telefon lub internet - mówi Elżbieta Ponczkowska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Połozniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu. 
 
- Dlaczego te badania są tak istotne? USG przezciemiączkowe to badanie ulstrasonograficzne mózgu dziecka, które samo nie powie, czy ma zaburzenia równowagi. Nie stwierdzimy niepokojących sympromów u dziecka kilkudniowego czy kilkutygodniowego. Dzieki takim badaniom możemy stwierdzić zmiany nowotworowe i inne choroby, które możemy leczyć już w początkowej fazie rozwoju i liczyć na większy sukces terapeutyczny, niż w badaniach przeprowadzanych w późniejszych bilansach - mówi dr Roman Puskarz, dyrektor ds. medycznych szpitala.
 
 
 
Badanie USG jest w pełni bezpieczne i bezbolesne dla dziecka, przy tym jest jednym z tańszych badań diagnostycznych. 
 
- Wyjątkowość polega na tym, że nie są to badania obligatoryjne, które robi się standardowo w szpitalu, nawet takim III stopnia referencyjności jak nasz. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować przypadki ciężkie, może nieuleczalne, które mogłyby się rozwinąć w późniejszym czasie. USG serca jest nieco bardziej dostępne, choć również nieobligatoryjne i można je wykonać w nieco późniejszym czasie - twierdzi dr Roman Puskarz.
 
Więcej informacji na temat badań i zapisów znajdziecie na stronie internetowej szpitala.
 
 
plr
foto: użyczone / TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Moan (27 lutego 2021 15:49)
Ludzie przestańcie narzekać
Były górnik (26 lutego 2021 18:49)
Cytuję użytkownika: Wyzwalacz
Cytuję użytkownika: Były górnik
Szelemej tym nie zarządza i sukcesy są natychmiast.
Do łopaty nieuku.
Jak prawda boli leminga,oj jak boli:-))
Wyzwalacz (26 lutego 2021 17:11)
Cytuję użytkownika: Były górnik
Szelemej tym nie zarządza i sukcesy są natychmiast.
Do łopaty nieuku.
Były górnik (26 lutego 2021 16:49)
Szelemej tym nie zarządza i sukcesy są natychmiast.
kl (26 lutego 2021 16:47)
Cytuję użytkownika: Pielegniarz
Ludzie w calym kraju umierają na skutek braku pomocy przez procedury pseudocovidowe.
Potrzebujesz pomocy.Odbierz to jako stwierdzenie lub pytanie.Przemymśl!
Pielegniarz (26 lutego 2021 16:40)
Ludzie w calym kraju umierają na skutek braku pomocy przez procedury pseudocovidowe.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   szpital ginekologiczny  |   badania  |   usg  |   dzieci  |   noworodki  |  

Siatkarska sobota na Hali Wałbrzyskich Mistrzów

Jesień w mojej dzielnicy - finał konkursu plastycznego

Koszykarska Barbórka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij