Za mało kobiet zgłasza się na cytologię

Władze Wałbrzycha wraz z dyrekcją Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego  zachęcają wałbrzyszanki do regularnych badań cytologicznych. Ze statystyk wynika, że połowa badań przeprowadzanych jest za późno, dlatego umieralność na raka szyjki macicy jest w Polsce niepokojąco wysoka.

- Chcielibyśmy namówić wszystkie wałbrzyszanki, które kwalifikują się wiekowo do badań cytologicznych o charakterze profilaktycznym. Okazuje się, że bardzo mało kobiet z tych badań korzysta, dlatego wspieramy nasz wałbrzyski szpital w poszukiwaniu nowych chętnych - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy w 99% przypadków prowadzi do wyleczenia. Niestety bardzo często kobiety zbyt późno decydują się na badania.
 
- Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór narządów płciowych kobiety. Szacuje się, że 3 tysiące kobiet rocznie w wieku rozrodczym dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety jesteśmy na jednym z pierwszych miejsc w Europie jeżeli chodzi o umieralność. To oznacza, że połowa z tych 3 tysięcy kobiet umiera bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza na badania - mówi dr Roman Puskarz, dyrektor ds. medycznych Szpitala im. E. Biernackiego.
 
Bezpłatne badania prowadzone przez Szpital im. Biernackiego dotyczą kobiet w wieku 25-59 lat.
 
- Badanie w naszym szpitalu można wykonać w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, finansowanego w całości przez NFZ. Nie potrzeba żadnego skierowania, wystarczy umówić wizytę telefonicznie lub przez Internet. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku więc można znaleźć dogodny dla siebie termin - zachęca dyrektor szpitala Elżbieta Ponczkowska.
 
- Jako gospodarz miasta bardzo cieszę się z tego, że ten szpital jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, zarówno tymi związanymi z postępem medycyny jak i tymi związanymi z kłopotami kadrowymi. Nasza współpraca z tym szpitalem jest podyktowana naturalną troską o mieszkanki naszego miasta i nie tylko. Cieszymy się, że ten program jest i że jest uzupełnieniem tego, co robimy w naszych szkołach, czyli programie szczepień profilaktycznych dziewczynek, które zapobiegają powstawaniu raka szyjki macicy i nie tylko - podsumowuje Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Więcej informacji na temat badań i dane kontaktowe znajdziecie na stronie internetowej szpitala w zakładce Edukacja Pacjenta.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno