Marcowe premiery w Szaniawskim

Po zimowym zamrożeniu kultury Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wraca z poczwórną siłą – czyli czterema nowymi spektaklami, których premiery Teatr planuje w każdy marcowy piątek.

Pierwszą propozycją jest tworzony we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie spektakl HA(E)USER, w reżyserii i choreografii Heleny Ganjalyan wg tekstu Ewy Mikuły. Twórcy postanowili opowiedzieć próbę nazywania swoich lęków, ale również określenia siebie jako jednostki. Inspiracją w potraktowaniu języka jako narzędzia nie opresji, ale metody oswajania, radzenia sobie z rzeczywistością, była figura Kaspara Hausera. W spektaklu będzie można zobaczyć aktorów zespołu Teatru: Dorotę Furmaniuk i Wojciecha Marka Kozaka oraz gościnnie Emilię Bury i Magdalenę Fejdasz. Premiera odbyła się 5 marca na Dużej Scenie oraz równocześnie w streamingu na platformie Festiwalu Nowe Epifanie. Kolejne spektakle z udziałem publiczności 6 i 7 marca.
 
Dorota Furmaniuk, Magdalena Fejdasz , Emilia Bury i Wojciech Marek Kozak w spektaklu HA(e)USER, fot. Tobiasz Papuczys
 
Kolejna produkcja to debiut teatralny Łukasz Grzegorzka. Reżyser dotychczas kojarzony wyłącznie z filmem (m.in. „Kamper”, „Córka trenera”) sięga po historię jednej z najbardziej nowoczesnych i awangardowych kobiet ubiegłego stulecia – Rity Gombrowicz. W postać żony Witolda Gombrowicza w monodramie RITA wciela się Karolina Bruchnicka. Kobieta – zagadka, przyjaciółka Salvadora Dalego i jego żony Gali oraz wielu twórców francuskiej awangardy, staje się pretekstem do opowiedzenia o kobiecej sile, potrzebie zarówno niezależności, jak i głębszego uczucia. Premiera: 12 marca na Scenie Kameralnej, a kolejne spektakle można zobaczyć 13 i 14.
 
Karolina Bruchnicka i Marek Kalita w spektaklu RITA, fot. Weronika Bilska
 
Trzecią marcową premierą u „Szaniawskiego” będzie PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ. Spektakl rozpoczyna wielowątkowy projekt PORCELANA JEST KOBIETĄ, który wpisuje się w obchody ROKU KOBIET w Wałbrzychu. Głównym tematem poszukiwań artystycznych jest przemysłowe dziedzictwo miasta – szczególnie produkcja porcelany na wielką skalę. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach lokalnej społeczności wałbrzyskiej – pracownicach zakładów porcelany. Twórcy pragną zwrócić uwagę, że próba budowania tożsamości historycznej Wałbrzycha bez uwzględnienia kobiecej narracji jest zwyczajnie niepełna i przekłamana. PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ to spektakl, którego zadaniem jest zainicjowanie rozmowy o utraconym dorobku miasta. Premiera: 19 marca na Scenie Kameralnej oraz w streamingu online. Warto zwrócić uwagę, że będzie to spektakl z napisami w j. angielskim, przygotowanymi specjalnie dla wszystkich zagranicznych gości Teatru. Kolejne pokazy 20 i 21 marca.
 
 
Ostatnią marcową propozycją jest monodram Ireny Sierakowskiej pod tytułem ORFI w reżyserii Michała Buszewicza. Spektakl inspirowany jest komiksem Dino Buzzatiego „Poemat w obrazkach” oraz różnymi wersjami historii o Orfeuszu i Eurydyce. Twórcy zapowiadają współczesne spojrzenie na mit bohatera, który aby odzyskać ukochaną wędruje do Hadesu i przeciwstawia się własnym lękom i porażkom. Pytają: jak możemy dziś odczytywać mity i czy jeszcze mają one dla nas jakieś znaczenie? Widzowie będą mogli się o tym przekonać już 26 marca na Dużej Scenie – a następne 27 marca – w Międzynarodowy Dzień Teatru - oraz 28 marca.
 
opr.plr
foto: Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno