Zatrzymali bimbrownika

Nawet rok w więzieniu może spędzić 46-letni mężczyzna, który produkował bimber. Jak ustaliła policja, mógł on wytworzyć około 200 litrów alkoholu. Mężczyzna tłumaczył, że wszystko co wyprodukował... zużył na własne potrzeby.

 

Produkcja bimbru ma swoja długą tradycję. W okresie I i II wojny światowej i stanu wojennego bimber był częstym środkiem płatniczym. Produkowany jest nadal ze względów tradycyjnych i ekonomicznych. Nazywany samogonem, księżycówką czy okowitą jest znacznie tańszy od wódki i alkoholi które można kupić w sklepie.

W ręce policjantów z Ząbkowic wpadł 46-letni mieszkaniec Barda.  Funkcjonariusze w jego domu zabezpieczyli sprzęt do „pędzenia bimbru” i 5 litrów gotowego destylatu.

- W czasie, gdy policjanci zabezpieczali sprzęt i alkohol 46 latek był w pracy. Z ustaleń wynika, że mężczyzna mógł wytworzyć około 200 litrów gotowego produktu. Twierdził, że wszystko co wyprodukował zużył na własne potrzeby - informuje komisarz Ilona Golez z ząbkowickiej policji. 

Policjanci zabezpieczyli też 10 litrów zacieru.

- Mundurowi wyjaśniają, co mężczyzna robił z wyprodukowanym alkoholem a gotowy wyrób trafi do biegłego, który zbada czy nie stanowi to trucizny. -  informuje kom. Ilona Golec. Mężczyźnie grozi rok więzienia. 


 
Pędzenie bimbru było na ziemiach polskich zakazane i zwalczane co najmniej od połowy XIX wieku. W II Rzeczypospolitej wprowadzono monopol państwa na produkcję spirytualiów – początkowo w wybranych województwach, a następnie na terenie całego kraju. Produkcja bimbru była surowo karana zarówno w II RP, jak i w okresie PRL.
 
 
Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych przewiduje sankcje karne. Za wytwarzanie alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestrów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do lat 2. Natomiast uczynienie sobie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawienie wolności do lat 3.adm
foto: KMP Ząbkowice
redakcja@walbrzych24.com

 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno