Koronawirus: prawie pół tysiąca osób z COVID-19 trafiło w ciągu ostatniej doby do szpitali

W ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło prawie pół tysiąca osób z COVID-19 - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Liczba zakażonych trafiających do szpitali przybywa w sposób lawinowy. Kiedy zaszczepieni zostaną 30- i 40-latkowie? 

- Tu, niestety, w ciągu ostatniej doby przybyła nam prawie pół tysiąca nowych pacjentów. 69 osób trafiło także na respiratory. To jest bardzo niepokojąca liczba. Widzimy, że tych pacjentów zakażonych koronawirusem niestety przybywa w naszych szpitalach i to przybywa w dość lawinowy sposób - powiedział Waldemar Kraska.
 
Kraska poinformował również, że obecnie ponad 17,3 tys. osób przebywa na oddziałach covidowych. Przypomniał, że do dyspozycji jest też 35 szpitali tymczasowych. W nich - według informacji przekazanych przez Kraskę - przebywa obecnie tysiąc osób, a jest w nich prawie 7 tys. miejsc.
 
Dopytywany o dużą liczbę osób w złym stanie, wskazał na fakt zbyt późnego zgłaszania się pacjentów do szpitali.
 
- Pacjenci usiłują na własną rękę się leczyć, czasem w ogóle nie zgłaszają się do lekarza, nawet nie wykonują testów. Chcą tę chorobę przejść w domu - mówił.


Kraska: chciałbym, żeby do wakacji wyszczepić 60-70 proc. Polaków

- Chciałbym, żeby do wakacji udało się wyszczepić przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Czy to się uda, trudno mi w tej chwili powiedzieć - powiedział w Radiowej Jedynce wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Kiedy zaszczepieni zostaną 30- i 40-latkowie? 
 
- Dość dużą nadzieję wiążę z drugim kwartałem - powiedział wiceminister.

Dodał, że co prawda nadal resort zdrowia nie dysponuje "twardym harmonogramem dostaw", to coraz więcej firm ubiega się o rejestrację nowych szczepionek w Europejskiej Agencji Leków.
 
- Mam nadzieję, że w drugim kwartale takie ilości szczepionek się pojawią. Ja bym chciał, żeby to się wydarzyło do wakacji, może troszeczkę jestem za bardzo optymistycznie (nastawiony -red.). Chciałbym, żeby do wakacji wyszczepić przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Czy to się uda, trudno mi w tej chwili powiedzieć, ale to jest niestety niezależne już od nas  - dodał.
 
Dodał, że firmy produkujące szczepionki, deklarują dość duże dostawy wolumenów szczepionek, a Polska jest logistycznie przygotowania do wykonania masowych szczepień.(

adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
źródło: PAP
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno