Tu będzie Urząd Miasta

Trwa remont budynku byłego Zespołu Szkół przy ul. Parkowej w Głuszycy - to właśnie tu będzie miał siedzibę nowy Urząd Miasta. 

 

Przedsięwzięcie obejmuje kompleksowy remont i przebudowę obiektu. Dotyczy to m.in. remontu od piwnic po dach, izolacji ścian fundamentowych, budowy instalacji gazowej, wymiany instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, budowy platformy dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów.   

Wcześniej wykonana została przebudowa ul. Parkowej przy budynku nr 9 - powstała nowa nawierzchnia, krawężniki z kostki granitowej, lampy oświetleniowe, kanalizacja deszczowa i instalacja odwadniająca. Na to zadanie przeznaczono ponad 700 tys. zł. 

Koszt remontu to blisko 3,7 miliona złotych (dofinansowanie ze środków ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej to ponad 1 mln zł., a z budżetu państwa ponad 126 tys.) 

Budynek byłego Zespołu Szkół był pierwotnie jednym z trzech tzw. pałaców fabrykanta, które wraz z przedwojennymi zakładami włókienniczymi należały do rodziny Kauffmannów.  Willa przy Parkowej została wzniesiona z inicjatywy Meyera Kauffmanna w 1862 roku. Otaczał ją park w stylu angielskim, do którego sprowadzono egzotyczne drzewa i krzewy z całego świata. Istniejąca sadzawka to pozostałość po wspaniałym systemie, do którego wodę kierowano z ujęć znajdujących się na zboczach Masywu Jedlińskiej Kopy. Do 1894 roku, czyli do momentu wybudowania willi w obecnym Ogrodzie Jordanowskim, była to główna siedziba  reprezentacyjna. Właściciele mieszkali tu latem i tu przyjmowali gości. Od samego początku budynek posiadał centralne ogrzewanie zasilane z przyległego zakładu. Na przestrzeni lat willa była wielokrotnie modernizowana.
 opr. adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno