Burmistrz Mieroszowa bez absolutorium

Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński nie otrzymał absolutorium. Zarzuty opozycji to niski poziom realizacji inwestycji brak środków zewnętrznych, zbyt wysokie wydatki na administrację i wynagrodzenia w urzędzie oraz nonszalancja w wydatkowaniu środków publicznych przez burmistrza.

Wyświetl galerię 1/15
Za absolutorium głosowało 4 radnych, 7 było przeciw, dwaj wstrzymali się od głosu.  

Główne zarzuty opozycyjnych radnych to niski poziom realizacji inwestycji w gminie w 2016 roku, nie udało się pozyskać środków zewnętrznych na finansowanie inwestycji, zła struktura wydatków w budżecie (zbyt wysokie wydatki na administrację i wynagrodzenia) oraz nonszalancja w wydatkowaniu środków publicznych przez burmistrza.
 
- Główne zarzuty do realizacji budżetu gminy Mieroszów za 2016 rok to przede wszystkim mała realizacja inwestycji, gmina zrealizowała inwestycje na kwotę 560 tysięcy złotych, jest to najniższa kwota w historii gminy przeznaczona na inwestycje. Stanowi to 2,8% budżetu, z czego wynika, że około 98% naszego budżetu stanowią wydatki bieżące. Zatem większość środków jakie posiadamy jako gmina po prostu przejadamy na codzienne funkcjonowanie naszych urzędów i jednostek budżetowych -  mówi radny „Niezależny” Rady Miasta Mieroszowa, Mariusz Liczbiński.
 
Budżet pozytywnie zaopiniowali członkowie komisji rewizyjnej, którzy zwrócili się do radnych z wnioskiem o udzieleniem burmistrzowi absolutorium, dlatego nie rodzi to konsekwencji związanych z referendum o odwołanie burmistrza.  Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię do realizacji budżetu, choć z uwagami. 
 
-  Według mnie uwagi są dość poważne. Zwrócono w nich uwagę na przekroczenie wskaźnika spłaty długu, zapłatę odsetek, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. RIO zwróciło też uwagę na to, że dochody z tytułu podatku za wywóz śmieci przewyższały koszt realizacji wywozu śmieci -  tłumaczy Mariusz Liczbiński.
 
Pomimo zarzutów części radnych, burmistrz Mieroszowa twierdzi, że budżet został zrealizowany prawidłowo a on sam, nie ma sobie nic do zarzucenia. 
 
-  Wykonanie budżetu jest bardzo dobre. To jest prawo opozycji, żeby krytykować, ja mam tylko nadzieję, że ta krytyka będzie zawsze konstruktywna i rzetelna. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z wybiórczymi wartościami. Budżet został wykonany, jest pozytywna opinia RIO i komisji rewizyjnej. Brak przyjęcia sprawozdania jest czymś, co nie zdarza się zbyt często, myślę że Regionalna Izba Obrachunkowa będzie  tym zaskoczona - mówi burmistrz Mieroszowa, Marcin Raczyński.
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
W.Blicharz
foto:K.Żarkowski

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno