Śmieciowe ''skarby Bałtyku''
Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać na plenerowej wystawie na świdnickim rynku. 
Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji „Bałtycka Odyseja”. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 roku tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.
 
– Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.
 
Wystawa od czerwca ubiegłego roku była pokazywana w nadmorskich miejscowościach, a od października można było ją zobaczyć na Dolnym Śląsku, m. in. w Jeleniej, Górze, Wałbrzychu, Bolesławcu czy też Wrocławiu. 

Wystawa jest częścią kampanii #mniejplastiku organizowanej przez Credit Agricole Bank Polska i spółkę leasingową EFL. Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach można oglądać w rynku  do 6 kwietnia. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. 

W ramach akcji  #mniejplastiku, w styczniu rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku. W 2020 roku zrealizowana została „Bałtycka Odyseja”. Wolontariusze posprzątali 500 km plaż na polskim wybrzeżu - od Świnoujścia do Piasków.adm
foto: UM Świdnica
redakcja@walbrzych24.com

 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno