Menu

Matura w dobie pandemii

Ciągle zmieniające się wytyczne i procedury sprawiają, że do końca nie wiadomo jak wyglądać będzie tegoroczny egzamin maturalny. Spore wyzwanie stoi przed I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu, które oprócz tradycyjnej, musi przeprowadzić także maturę międzynarodową.

Matura w dobie pandemii
Uczniowie są już w trakcie realizowania procedur związanych z maturą międzynarodową. Zobowiązani są do pisania dodatkowych prac a część egzaminów mają nawet za sobą.
 
- Uczniowie w klasie z międzynarodową maturą mieli już część ustną tego egzaminu. Język polski zdawali już we wrześniu. W grudniu odbyła się część ustna z języka polskiego. W międzyczasie pisali prace, które w ten poniedziałek wysłaliśmy do Ośrodka Sprawdzania Prac Pisemnych i Egzaminacyjnych w Cardiff. Był to Extended Essay oraz praca pisemna z przedmiotu Theory of Knowledge, każdy ponad 4000 słów. W międzyczasie jeszcze uczniowie piszą internal assesment, wewnętrzne eseje z każdego przedmiotu, który realizowali w programie a będziemy je wysyłać do 20 kwietnia. W maju przystąpią do pisania normalnych arkuszy egzaminacyjnych, jak w systemie polskim - mówi dyrektor I LO w Wałbrzychu Oksana Citak.
 
 
Zdaniem dyrektor pandemia zdecydowanie wpływa na kondycję psychofizyczną uczniów, którzy zmuszeni są do nauki w niespotykanych dotąd warunkach.
 
- Ten bezpośredni kontakt, który ma się z uczniami face to face a nie za pośrednictwem ekranu powodowa, że uczniowie byli przyzwyczajeni do innego systemu pracy i przygotowania, niż mają to zafundowane od ponad roku - twierdzi Oksana Citak.
 
Ministerstwo Edukacji wyszło naprzeciw problemom z realizacją nauki i na przykład ograniczyło zakres materiału, który wymagany będzie do zaliczenia matury. W tym roku nie będzie to cała podstawa programowa a określone wymagania egzaminacyjne. Czy w opinii pedagogów było to dobre posunięcie?
 
 
- Na pewno była to zbyt późno podjęta decyzja, ponieważ treści kształcenia nauczyciel MUSI realizować a dowiedział się o tym bardzo późno. Przygotowanie uczniów do matury planuje się i rozkłada w czasie, kiedy powtarzać materiał, kiedy realizować wymagane treści. W początkowym okresie nauczyciele byli zszokowani, bo nawet nie wiedzieli, jakie treści zostaną ograniczone czy wyeliminowane z arkuszy egzaminacyjnych. Uważam, że urzędnicy MEN powinni w czasie pandemii pomyśleć o zreformowaniu podstawy programowej bo jest przeładowana treściowo. W związku z tym kształtowanie umiejętności i kluczowych kompetencji uczniowskich jest bardzo trudne, zwłaszcza w czasie pandemii. To wszystko powinno być przygotowane już w czerwcu ubiegłego roku, by nauczyciele byli gotowi na realizowanie programu nowego roku szkolnego od września - dodaje Oksana Citak.
 
 
W I LO zdecydowano o nieorganizowaniu próbnych matur w marcu z powodu rosnącego ryzyka epidemiologicznego w kraju. W lutym przeprowadzono tylko jeden pełnoprawny egzamin próbny i kilka pojedynczych sesji na wniosek niektórych nauczycieli w marcu. Majowe egzaminy na ten moment są zaplanowane w pełnym reżimie sanitarnym, jak w ubiegłym roku ale wciąż dochodzą nowe wytyczne.
 
- Dostaliśmy z Sanepidu informację o zaostrzeniu restrykcji wynikających z pandemii na czas egzaminów ósmoklasistów i matur. Na przykład uczniowie będą musieli pisać w maskach na twarzy. Mało tego, będą musieli je zmieniać co godzinę na nowe - informuje dyrektor Citak.
 
Na ten moment jeszcze nie wiadomo kto będzie odpowiedzialny za zapewnienie masek, czy szkoła, czy uczniowie we własnym zakresie. Do czasu matur wiele może się jeszcze zmienić, dlatego dyrektorzy stale śledzą wszystkie pandemiczne informacje i muszą szybko reagować na zachodzące zmiany. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pilot (16 marca 2021 22:18)
No takie mamy czas że nikt nie wie kiedy bedzie normalnosc .Nawet tak świetlna mądra UE.Zapewne jak była u władzy PO to COVID by już zaginął tak samo jak juz w krótkim czasie POrąbani.Boże chroń Polskę.Wszystkich.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   I LO  |   matura  |   matura międzynarodowa  |   obostrzenia  |   koronawirus  |   pandemia  |   egzaminy  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij