Zamontowano gniazdo dla Bocianów w Starym Julianowie

Bociany są w drodze do Polski. Energetycy z Taurona zamontowali dla nich gniazdo w Starym Julianowie.

Czyszczenie gniazd z nadmiaru budulca, obrączkowanie piskląt w sezonie letnim oraz montaż specjalnych stalowych platform, to podstawowe zadania ekip energetycznych zajmujących się bocianimi gniazdami na słupach energetycznych.
 
Wszystkie te zabiegi dostosowane są do cyklu życia ptaków oraz konsultowane z ornitologami lub Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska.
 
 
W przypadku montażu platform wynoszących gniazda ponad linie energetyczne, ich montaż jest możliwy głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ptaków nie ma w Polsce. 
 
– W całym woj. dolnośląskim na naszej infrastrukturze znajduje się 525  bocianich gniazd, z czego w okolicach Wałbrzycha 40. Budowa takich platform wpływa nie tylko na komfort życia i bezpieczeństwo ptaków, ale przede wszystkim na ciągłość i bezawaryjność pracy linii energetycznych, na których ptaki budują gniazda – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.
 
 
Historia tego konkretnego gniazda, w Starym Julianowie  jest nietypowa. Energetycy interweniują najczęściej w przypadku gniazd, które już są mocno rozbudowane i tworzone przez ptaki wiele lat.  Tym razem prace trwały przy nowym gnieździe, którego budowę bociany rozpoczęły w poprzednim sezonie lęgowym.
 
Stało się tak dlatego, że nieopodal w odległości ok. 50 metrów znajduje się stare wieloletnie gniazdo, o które dwie pary bocianów toczyły walkę. Para, która przegrała postanowiła zostać w pobliżu i zaczęła znosić budulec na najbliższy słup energetyczny. Z czasem budowana w lecie konstrukcja nowego gniazda zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do przewodów energetycznych.  
 
Służby techniczne zainteresowały się tym miejscem i zabudowały na słupie specjalną metalową platformę, wynoszącą gniazdo powyżej poziomu urządzeń energetycznych.  
 
Teraz już tylko pozostaje czekać na przylot bocianów.  
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno