Co to jest jawajka?

Kontynuując nasz cykl prezentacji teatralnych lalek z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, razem z aktorem Kamilem Królem odkrywamy tajniki animacji jawajki.

 
 
Konstrukcja jawajki składa się z głowy osadzonej na kołku – gapicie, który stanowi zarazem uchwyt. Pozwala to na precyzyjne prowadzenie lalki, która może podążać za swym wzrokiem. Gapit znajduje się w otworze pośrodku ramion, które działają niezależnie od głowy.
 
Niezależnie od całego ciała funkcjonują ręce lalki poruszane za pomocą czempurytów – drucianych wysięgników, które lalkarz trzyma w koszyku drugiej dłoni. Sztuka animacji tej lalki polega na sugestywnym połączeniu animacji tułowia i głowy z niezależną od ich ruchu animacją każdej z dłoni. Asymetria ruchu obu rąk animowanych jedną ręką, (jeżeli nie ma partnera do pomocy) należy do kunsztu lalkarza posługującego się jawajką. Gestykulacja jawajki bywa równie precyzyjna jak aktora. 
 
Jawajka pojawiła się w Europie na początku XX wieku i od razu zrobiła furorę. W motoryce, gestykulacji, wdzięku i gracji stała się idealnym substytutem małego aktora. Miała lepsze predyspozycje do dźwigania tekstów nasączonych psychologią niż kukła czy pacynka a nie wymagała tak złożonej maszynerii sceny jak marionetka.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno