20 lat czekania na obwodnicę

Wałbrzych wciąż czeka na obwodnicę. Właśnie minęło 20 lat odkąd rozpoczęła się jej budowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż nie podpisała umowy powierniczej z Gminą Wałbrzych. Ma na to czas do września, jeśli tego nie zrobi przepadnie 300 milionów z Unii Europejskiej, przeznaczonych na jej dokończenie. Brakuje 30 milionów, które może dać wyłącznie GDDKiA

Budowa obwodnicy jest w interesie nie tylko Wałbrzycha, ale i Szczawna-Zdroju, które może stracić statut uzdrowiska. Obwodnica pozwoliłaby odciążyć ruch w Szczawnie-Zdroju, co wpłynęłoby na zmniejszenie zanieczyszczenia.  Na realizowaną obwodnicę Wałbrzycha składają się: odcinek miejski – gdzie zarządcą dróg krajowych jest Wałbrzych jako miasto na prawach powiatu oraz odcinek pozamiejski, gdzie zarządcą dróg krajowych pozostaje GDDKiA.

- Kolejne pismo zostało wysłane, tym razem do premier Beaty Szydło, z prośbą aby poprzez swoje możliwości i kontakty z Ministerstwem Infrastruktury i GDDKiA pomogła jak najszybciej uruchomić środki finansowe na obwodnicę miejską. Mieszkańcy czekają na tę obwodnicę 20 lat. - mówi radny Ryszard Nowak.

 O budowę obwodnicy upominają się niemal wszyscy zainteresowani. Pisma do rządu i GDDKiA wysłali min. wałbrzyscy radni, członkowie Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój i burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk.

- Trochę dziwi mnie to że wysoko oceniony i umieszczony na liście rankingowej projekt, nie jest wdrażany. Nie mam dokładnej wiedzy na temat zapisów w projekcie, zakładam jednak że gdyby to był projekt zły, lub miałby jakieś uchybienia, to nie zostałby pokazany jako ten który jest jednym z najlepszych w całym kraju. Trudno wyrokować, zakładam że jest to kwestia jakichś formalności, które trzeba wypełnić. - mówi prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój, Arkadiusz Czocher.

- Ufam że obwodnica zostanie realizowana. Że zostanie podpisana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad  umowa powiernicza z Gminą Wałbrzych. Zabiegamy o to bardzo usilnie u różnych instytucji i osób. Występowałem osobiście i do Ministra Infrastruktury do Pani premier i do Pana wicepremiera. - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk.

Termin podpisania umowy z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mija 15 września.

 

pm

foto: archiwum

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno