Menu

Będą prowadzić badania nad technologiami wodorowymi w Świdnicy

W Świdnicy w najbliższych latach może powstać nowa elektrownia/farma fotowoltaiczna, która będzie źródłem zasilania. Świdnica chce wziąć udział w polskim projekcie IPCEI skupionym wokół technologii i systemów wodorowych. 

Będą prowadzić badania nad technologiami wodorowymi w Świdnicy
W Świdnicy prowadzone mają być badania nad rozwojem technologii odzyskiwania ciepła z ogniwa paliwowego do zastosowania w sieci ciepłowniczej a wdrożenie projektu ma obejmować budowę elektrowni wodorowej opartej o wodór wyprodukowany z wody w elektrolizerach. 
 
List intencyjny podpisali Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz Tomoho Umeda z TOMO Group SP. z o.o. Nad przebiegiem realizacji projektu czuwać będzie Instytut Chemii Przemysłowej z Warszawy.
 
Nabór w ramach IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania) prowadzony jest do 26 marca.
 
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jeśli projekt uzyska akceptację, objęty zostanie wsparciem finansowym.
 
Wyprodukowana energia elektryczna będzie wykorzystywana m.in. do ładowania elektrycznych autobusów, a energia cieplna do zasilenia miejskiej sieci cieplnej. 
 
 
Wodór może pomóc ograniczyć, a docelowo wyeliminować węgiel i paliwa kopalne z procesów przemysłowych oraz ciężkiego transportu, kolei, samochodów ciężarowych i jednostek pływających. Jednocześnie wodór jako nośnik energii daje szasnę na dynamiczne przyspieszenie rozwoju elektromobliności we wszystkich obszarach transportowych.
 
 Lokalizacja inwestycji zakłada dostęp do ujęcia, które będzie dostarczać wodę do procesu elektrolizy. 
 
- Zdajemy sobie sprawę, że projekt jest w bardzo początkowym etapie wdrażania ale mamy nadzieje, że nasze wspólne wysiłki pomogą opracować nowe i bezpieczne rozwiązania z wykorzystaniem wodoru. To niezwykle istotne, aby w procesie odchodzenia od spalania paliw kopalnianych dla uzyskania ciepła czy energii elektrycznej poszukiwać alternatywnych źródeł, które nie są tak dużym obciążeniem dla kondycji naszego ekosystemu – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

HEHEHEHE A TYMCZASEM W WALBRZYCHU (25 marca 2021 15:43)
WALBRZYCH ROBI ROWNIE ISTOTNE ROZWOJOWE BADANIA... TAKIE NA PRZYSZLOSC... WAŁBRZYCH BADA ILE OSOB WSIADA I WYSIADA W CENTRUM PRZESIADKOWYM I HANDLOWYM CALEGO DOLNEGO SLASKA.... NAJPIERW ZAPOWIADAJA CUDO... WYCHODZI GNIOT... TERAZ BADAJA ILOSC CHETNYCH.... PRZECIEZ TO LOGICZNE.. W KONCU WYMYSLIL SAM NAJELEPSZY MENADZER SWIATA... BO LICZY KAZDA ZLOTOWKE 10 RAZY ZANIM WYDA.... A ZA DARMO NA PRZYSTANKACH W CALYM MIESCIE I Z BILBORDOW STRASZY NIEZALEZNA NADZWYCZAJNA KASTA LUDZI... ZA DARMO OD ROMUSIA

Dodaj komentarz

wodor  |   swidnica  |   badania  |   prace  |   elektryka  |  

Pierwszy etap remontu ul. Ruchu Oporu

Część Starej Kopalni będzie trwałą ruiną

Koncert dla fanów grunge i inne aktualności świdnickiej sceny...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij