Międzynarodowy Dzień Teatru

W ubiegłą niedzielę swój dzień miały teatry lalkowe. Dziś świętują wszystkie teatry bez wyjątku. Przyłączamy się do życzeń płynących do naszych wałbrzyskich instytucji, żałując że celebrowanie Międzynarodowego Dnia Teatru może być tylko wirtualne.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu.

 

W tym roku pandemia nie pozwoliła świętować tego dnia jak przystało. Wałbrzyskie teatry miały już przygotowany ciekawy repertuar na weekendowe spotkania z widzami ale plany trzeba było zmienić.

 

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego przeszedł w tryb pracy online i tak w piątek widzowie mogli obejrzeć internetową premierę monodramu Orfi, który zaprezentowany będzie także dziś. W niedzielę natomiast czeka nas wirtualne spotkanie z Rafałem Kosowskim i Weroniką Krówką w Raju Eskimosów.

 

Teatr Lalki i Aktora dwa tygodnie temu ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że czeka na życzenia od widzów w formie nagrań video. Filmy mają być publikowane przez cały dzień na Facebooku teatru więc zaglądajcie tam regularnie.

 

My życzymy wałbrzyskim teatrom przede wszystkim szybkiego powrotu do normalności, spotkań z widzami twarzą w twarz i zapełnionych wszystkich foteli. Życzymy samych udanych premier, obecności na największych festiwalach i nagród, pod którymi uginać się będą półki.

 

plr

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno