Sprawdź czy możesz prowadzić auto

W Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu od dłuższego czasu znajduje się ogólnodostępny samoobsługowy alkomat. Każdy może przyjść do jednostki i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto skorzystać z tego urządzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy już możemy wsiąść za kierownicę.

W zeszłym roku wałbrzyska policja wzbogaciła się o ogólnodostępny alkomat. To urządzenie ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka ma mieć wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach. Każdy może przyjść do gmachu przy ul. Mazowieckiej 2 i wykonać samodzielnie i bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w głównym holu budynku.
 
Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta, a tuż nad nim umieszczona jest instrukcja obsługi tego sprzętu. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze, aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego i odczytać wynik, dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.
 
 
Przypominamy. Jeżeli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości i z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.
 
Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.
 
opr.plr
foto: KMP w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno