Menu

Lewiatan: Kolejny lockdown osłabi wzrost PKB w tym roku

Rząd zaostrza lockdown na terenie całego kraju. Od 27 marca zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zdaniem przedstawicieli Konferedacji Lewiatan rząd wciąż podejmuje ważne decyzje dotyczące pandemii bez uprzednich rozmów z biznesem. Ich zdaniem kolejny lockdown obniży tempo wzrostu gospodarczego w tym roku.
Lewiatan: Kolejny lockdown osłabi wzrost PKB w tym roku
- Trzeci już lockdown to zła informacja dla przedsiębiorców. Osłabi wzrost PKB w tym roku. Negatywnych następstw zamknięcia gospodarki nie zrekompensują stosunkowo dobra kondycja przemysłu, który pozostaje odporny na skutki  pandemii czy kwitnący handel internetowy - twierdzi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
 
Przedsiębiorcy, szczególnie z najbardziej zagrożonych branż, oczekują w najbliższych tygodniach wsparcia i działań osłonowych. Od tego zależy przyszłość wielu firm i tysięcy miejsc prac.
 
- Nowe obostrzenia jeszcze bardziej pogłębią trudną sytuację w turystyce, hotelarstwie czy gastronomii. Część branż jest właściwie zamknięta od kilku miesięcy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak po wprowadzeniu kolejnych restrykcji będzie kształtował się popyt czy jakie bariery administracyjne napotka jeszcze biznes. Nie wiemy, czy na tym obostrzenia się zakończą. To bardzo ogranicza możliwości inwestowania, składania zamówień u podwykonawców. To wspólny problem małych i dużych firm. Mamy nadzieję, że to już ostatni taki lockdown. Niestety, rząd po raz kolejny podejmuje ważne decyzje dotyczące pandemii bez uprzednich rozmów z biznesem  – dodaje Witucki.
 
 
- Kolejny lockdown to jeszcze większe problemy na rynku pracy i dla pracodawców i dla pracowników.  Kończy się optymizm, a koszty pandemii są groźne dla firm i zatrudnienia. Właśnie teraz, gdy mierzymy się z kolejną falą zagrożenia pandemią, potrzeba realnych planów i działań rządu wspierających gospodarkę i rynek pracy, a okres odbudowy wymaga planu znoszenia ograniczeń i mądrej polityki przemysłowej w miejsce fiskalizmu – komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
 
Mimo, że wszyscy mamy świadomość trudnej sytuacji epidemiologicznej i konieczności zastosowania dodatkowych obostrzeń, kolejne ograniczenia jeszcze bardziej osłabią wiarę pracodawców i pracowników, że jest szansa na szybki powrót do normalności. Niestety, ostatni 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że kończy się optymizm na rynku pracy, a strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.  
 
40% przedsiębiorstw odczuło skutki pandemii
 
 
Aż 40% firm odczuło skutki pandemii i zgodnie z przewidywaniami kryzys bardziej dotknął mały biznes, niż firmy średnie i duże. Z wyróżnionych branż, w najgorszej sytuacji znalazł się handel, który najmocniej odczuł obostrzenia związane z Covid-19. W najtrudniejszej sytuacji były firmy z regionu południowego, gdzie przez cały 2020 rok liczba zachorowań i restrykcji była największa. Stosunkowo lepiej radziły sobie z nową sytuacją firmy duże, zwłaszcza z sektora przemysłu, który w perspektywie 2020 roku, w ostatnim kwartale odnotował nawet wzrost produkcji.
 
57% pracowników ucierpiało na lockdownach
 
Negatywne skutki pandemii i niepewność przyszłości jest jeszcze mocniej widoczna w wynikach badań pracowników, którzy poważnie odczuli skutki ograniczeń w gospodarce w 2020 roku – aż 57% pracowników bezpośrednio dotkniętych zostało ograniczeniami. Ponad 16% badanych straciło zatrudnienie, a 35% zostało dotkniętych obniżeniem wynagrodzenia. W sumie z badań wynika, że aż 73% gospodarstw domowych zostało dotkniętych skutkami pandemii, a w przypadku 27% skutki redukcji zatrudnienia lub płac dotknęły więcej niż 1 członka gospodarstwa domowego. Ograniczenia wynagrodzeń oznaczały na ogół redukcję o 10 – 30%. Mimo, że pracownicy deklarują oczekiwania powrotu wzrostu wynagrodzeń, zwłaszcza w formie premii, to z drugiej strony, aż 35% obawia się utraty pracy. Negatywne skutki oddziaływania pandemii częściej dotykały młodszych pracowników - do 45 roku życia, zatrudnionych na umowy terminowe lub umowy cywilnoprawne. Duża grupa pracowników deklarująca brak stabilności  zatrudnienia i pogorszenie zarobków myśli o zmianie pracy (34%), a ponad 2/3 liczy się ze zmianą zawodu w celu znalezienia stabilniejszej i lepiej płatnej pracy. Drugim, charakterystycznym trendem jest niestety wzrost zainteresowania, zwłaszcza młodych, migracją zarobkową, zwłaszcza do Niemiec i Holandii, powraca wzrost zainteresowania migracją do USA.
 
Pracodawcy nie planują zwolnień
 
Wyniki Barometru potwierdzają, że firmy,  mimo wskazywanych zagrożeń i trudności, w perspektywie 2021 roku w zasadzie nie planują redukcji zatrudnienia (tylko 4% składa takie deklaracje), a 20% myśli o zmianach w zatrudnieniu, kolejne 21% planuje utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia. W sumie rekrutację planuje ponad 1/3 firm, w zdecydowanej większości dużych i średnich, zwłaszcza w przemyśle. 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

rydzyk business spółka zoo (29 marca 2021 0:22)
Cytuję użytkownika: rydzyk business spółka zoo
wiem wiem że prawda boli to tylko mury kościoły premier dobrze mówi ziobro nie ma jaj boi się biskupów za dużo tvpis i tvsram
mała pomyłka ziobro ma racje w jednym premier nie ma jaj
rydzyk business spółka zoo (29 marca 2021 0:18)
wiem wiem że prawda boli to tylko mury kościoły premier dobrze mówi ziobro nie ma jaj boi się biskupów za dużo tvpis i tvsram
Jerzy Jacek Pilchowski (28 marca 2021 22:14)
Cytuję użytkownika: rydzyk business spółka zoo
kaczka sam wywołał wojnę czarna mafia Zamykanie kościołów? Bp Ignacy Dec: Nonsensem jest zamykanie źródła uzdrowień duchowych i fizycznych wiekszej bzdury nie słyszałem halo tu ziemia tylko kasa nic więcej średniowiecze to w takim razie zamknięte szpitale i wszyscy na mszę haha dobra rada rzuć to co palisz ps gej komuch żydoniemiec haha czy byli wszyscy dziś na mszy krzyż was obroni przez covdem tylko proszę bez koperty nie przychodzić kort do tenisa 130 m i nie mogą grać 2 osoby
Towarzyszu Żydzie. Rozumiem, że istnienie KK jest dla ciebie traumatycznym przeżyciem. Tu jest jednak Polska więc nie wtrącaj się w nasze polskie sprawy. A jak się ci tutaj nie podoba to po prostu wyjedź do Izraela.
rydzyk business spółka zoo (28 marca 2021 21:43)
kaczka sam wywołał wojnę czarna mafia Zamykanie kościołów? Bp Ignacy Dec: Nonsensem jest zamykanie źródła uzdrowień duchowych i fizycznych wiekszej bzdury nie słyszałem halo tu ziemia tylko kasa nic więcej średniowiecze to w takim razie zamknięte szpitale i wszyscy na mszę haha dobra rada rzuć to co palisz ps gej komuch żydoniemiec haha czy byli wszyscy dziś na mszy krzyż was obroni przez covdem tylko proszę bez koperty nie przychodzić kort do tenisa 130 m i nie mogą grać 2 osoby
M (28 marca 2021 21:11)
Hahahah obudził się prezesik, że nie przyjdzie 30 000 jak co miesiąc na konto któregoś dnia
ROTFL (28 marca 2021 21:03)
NIE NO CO TY xddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   pandemia  |   koronawirus  |   lockdown  |   pkb  |   przedsiębiorcy  |   biznes  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij