Dworzec w Boguszowie Gorcach po remoncie
Zakończyła się modernizacja XIX wiecznego dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód. Zachowano historyczny wygląd budynku. Zobaczcie sami. 
 
Wyremontowano ceglaną elewacje dworca,  wymieniono okna i drzwi. Odtworzono 
dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien i dachu.  Metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu. Do dyspozycji pasażerów jest ogrzewany i klimartyzowany hol, toalety i pomieszczenie dla podróżujących z małymi dziećmi wyposażone m.in. w przewijak. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. 

 
– Program Inwestycji Dworcowych w woj. dolnośląskim jest na bardzo zaawansowanym etapie. Spośród dziewiętnastu realizowanych obiektów trzynaście zostało już ukończonych. Warto podkreślić, że dużą część z nich stanowią właśnie dworce położone przy bardzo popularnej wśród lokalnych społeczności i turystów trasie z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dotychczas, w ramach PID, oddaliśmy do użytku dworce w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Żarowie, Imbramowicach 
i Szklarskiej Porębie Górnej. Dołączyły one do zmodernizowanych we wcześniejszych latach dworców na stacjach Jaworzyna Śl., Świebodzice i Wałbrzych Miasto – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. ds. inwestycji.

Inwestycje zrealizowano przy wsparciu Funduszy Europejskich 

 
– Od wejścia Polski do Unii Europejskiej fundusze unijne wsparły już modernizację 83 dworców kolejowych, w tym dworca Boguszów-Gorce Zachód, a prace na kolejnych 59 czeka na rozpoczęcie. Łączna kwota środków unijnych przeznaczonych na modernizację dworców kolejowych w Polsce to 1,3 miliarda złotych – mówi dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej,  Christopher Todd. 
 
W ramach zrealizowanej inwestycji zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze), wykonano nowe miejsca parkingowe i zbudowano wiatę na rowery wyposażoną w stojaki. 


 
Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód jest częścią realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie prawie 200 dworców kolejowych. W województwie dolnośląskim Programem objętych zostało 19 dworców, a inwestycje na większości z nich zostały już zakończone. Wartość inwestycji to około 9,9 mln zł brutto, a jej realizacja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura 
i Środowisko. 

adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno