Szczepienia przyspieszą?

- Chcemy, aby otwarta rejestracja na szczepienia była jak najszybciej, ale wciąż będziemy chcieli etapować te zapisy - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.  Rzecznik rządu Piotr Müller, zapowiada zwolnienia z kwarantanny dla osób zaszczepionych i ozdrowiańców przyjeżdżających do Polski. 

Kuczmierowski mówił w telewizji Republika, że w najbliższych miesiącach planowane jest bardzo mocne przyspieszenie szczepień przeciwko koronawirusowi.
 
- Dotychczas w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek przez producentów mieliśmy limity dostaw nałożone na poszczególne punkty szczepień, ale dzisiaj je zdejmujemy. Mamy deklarowane przepustowości tych punktów na dość dobrym poziomie, bo wahającym się w okolicach 1,5 mln tygodniowo, więc to pokazuje, że jest ten potencjał do bardzo dużego przyspieszenia szczepień - mówił Kuczmierowski. 

Dodał, że będą też tworzone kolejne punkty.
 
- Pracujemy też nad tym, aby otwarta rejestracja była jak najszybciej, ale to się nie będzie działo w ten sposób, że wszystkie roczniki będą dopuszczone naraz. Będziemy chcieli wyetapować te zapisy, bo to się dobrze sprawdziło. Będziemy uruchamiać kolejny rocznik co kilka dni, żeby nie tworzyły się korki w zapisach i niepotrzebna rywalizacja  - tłumaczył.
 
Wyraził jednocześnie przypuszczenie, że jest duża szansa, że do końca wakacji uda się wyszczepić wszystkich chętnych.
 
Kuczmierowski poinformował również, że "prawdopodobnie od maja będziemy chcieli rozpocząć szczepienia w zakładach pracy, tak, żeby to pracodawca wszystko zorganizował, my dostarczymy szczepionki i cały ten proces będzie organizowany na miejscu".
 
Zdaniem prezesa RARS tegotygodniowe dostawy szczepionek są "dobrym prognostykiem".

- Pfizer już od kilku tygodni dostarcza regularne przewidywalne dostawy, dwie ostatnie to 507 tys. szczepionek, firma AstraZeneca w tym tygodniu ma dostarczyć jeszcze 660 tys., co jest wypełnieniem zobowiązań dostawców na pierwszy kwartał - mówił Kuczmierowski. 
 
Przypomniał też o szczepionce firmy Johnson&Johnson, której dostaw - jak podał - spodziewamy się mniej więcej od 18 kwietnia. "Kolejne dostawy będą w maju, czekamy na potwierdzenie harmonogramu".


Rzecznik rządu Piotr Müller, zapowiada zwolnienia z kwarantanny dla osób zaszczepionych i ozdrowiańców przyjeżdżających do Polski. 
 
Rzecznik rządu i wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformowali o modyfikacji zasad dotyczących kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski. Zmiany mają nastąpić 30 marca. Zgodnie z nimi dla przybywających ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.
 
- Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny – powiedział Müller na briefingu.
 
Rzecznik rządu, dopytywany przez Polską Agencję Prasową, potwierdził, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19.
 
- Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej – doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.
 
Z kwarantanny, jak potwierdził Müller, zwolnieni będą również ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.
 
Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają. Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny.

adm
foto: pixabay
źródło: Polska Agencja Prasowa
redakcja@walbrych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno