1,7 tys. osób przyjeżdżających do Polski trafiło na kwarantannę
Przez trzy dni skonrolowano 35 tys. osób wjeżdżających do POlski z krajów Schengen - prawie 1, 7 tys. z nich trafiło na kwarantannę. 
 
 
 
Straż Graniczna i policja kontrolują osoby, które przybywają do Polski z państw Strefy Schengen. Podróżni trafiają na kwarantannę, chyba że posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin, mieszczą się w katalogu osób zwolnionych z tego obowiązku, jak pracownicy transgraniczni czy uczniowie, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19.
 
Z danych, które przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, wynika, że przez trzy dni skontrolowano blisko 35 370 osób. Spośród nich na kwarantannę trafiło 1686 osób. Liczba te nie uwzględnia jednak osób, które również objęto kwarantanną po wjeździe, a nie zostały skontrolowane.
 
Reszta osób miała test, mieściła się w katalogu wyłączeń lub - w 1471 przypadkach - zdecydowała się zrezygnować z wjazdu do Polski i zawróciła.
 
Tylko w czwartek kontrole objęły 14 435 osób. Na lądowych granicach stanowiących wewnętrzne granice UE i na granicy morskiej skontrolowano 10 859 podróżnych, z czego testu nie miało 4791 osób. Spośród nich 4139 mieściło się w katalogu wyłączeń, a 578 osób zrezygnowało z wjazdu do Polski. O obowiązku poddania się kwarantannie pouczono 74 osoby.
 
Największy ruch był przy granicy z Niemcami, gdzie skontrolowano 6766 osób. Jak dodał Grodecki, z powodu świąt obserwowane jest wzmożenie przyjazdów. Przy granicy z Czechami ruch jest umiarkowany, a z Litwą i ze Słowacją niewielki.
 
Na lotniskach w czwartek sprawdzono natomiast 3486 osób, które przyleciały z krajów Schengen. 298 osób bez testu skierowano na kwarantannę, a 375 osób skorzystało z przewidzianych zwolnień.
 
W czwartek na granicach kontrole sanitarne prowadziło 35 posterunków stałych i 66 doraźnych, zmieniających miejsce działań w zależności od potrzeb. Zaangażowanych w nie było ponad 450 funkcjonariuszy. Z kolei na lotniskach pasażerów sprawdzało 82 mundurowych z SG.
 
Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem, również przekraczających granicę pieszo. W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny. 

adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzyc24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno