Świdnica w Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Nowotwory jelita grubego są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Dlatego Świdnica dołącza do Dolnośląskiego Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. 

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.
 
Szczegóły akcji z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską omówili podczas wizyty w Urzędzie Miejskim, Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko z zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przebieg programu ze strony miasta nadzorować będzie zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.  
 
Testy pozwalają̨ szybko i bezboleśnie wykonać́ badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Są̨ one pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą̨ wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już̇ bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę̨ onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę̨ onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii.
 
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną
 
Pakiety testowe będzie można odbierać od 19 kwietnia w Wydziale Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przy ul. Długiej 33. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 74/856 29 78.
 
adm
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno