Turystka dziedzictwa i smaku

21 i 22 kwietnia odbędzie się konferencja „Turystka dziedzictwa i smaku”. Odbędzie się ona w formule online

O smakach można mówić długo i nieskończenie, szczególnie w gronie osób, które mają świadomość, że biesiada przy stole, na którym królują regionalne i lokalne potrawy i napitki, dla turystyki jest niezwykle ważna. Bo prawdziwy turysta, w szczególności ten kulturowy,  uwielbia poznawać dane miejsce także poprzez smak. I to smak niepowtarzalny, który turysta powinien zapamiętać na zawsze - po to, by mógł w dane miejsce wracać lub rekomendować je innym. Dlatego tematem kolejnej konferencji w Świdnicy będzie „Turystyka dziedzictwa i smaku”.  
 
Dowiemy się, jak smakuje polsko-czeskie pogranicze. Sprawdzimy, czy są to smaki bigosu, knedli bułczanych, pstrąga z górskiej rzeki, sera smażonego, zupy czosnkowej, czekolady studenckiej, michałków, ruskich (ale tak naprawdę) polskich pierogów, czy może spaghetti i burgera?
 
Poznamy także dziedzictwo polsko-czeskiego pogranicza związane z jego materialną i niematerialną kulturą. Dowiemy się, jak je wydobywać i przekształcać w wartościowe, zapewniające odpowiednie doświadczenia turystom, produkty turystyczne. W czasie konferencji odbędą się prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty tematyczne.
 
Projekt „Turystyka wspólna sprawa” odpowiada na potrzebę debaty nad rozwojem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza oraz zwiększenia intensywności współpracy w tym zakresie. Podejmuje próbę integracji instytucji i społeczności działających na rzecz turystyki, stworzenia platformy współpracy i stałego porozumienia, bez której zrównoważony rozwój tej dziedziny gospodarki jest bardzo trudny. Potrzeby te zostaną zaspokojone. m.in. poprzez cykl transgranicznych spotkań, konferencji, paneli dyskusyjnych, warsztatów, szkoleń oraz organizację Kongresu Turystyki Polsko-Czeskiej. 
 
Zapisać można się tutaj
 
red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno