Konserwacja rzeźby św. Floriana i Kolumny Świętej Trójcy
Dwa wyjątkowe obiekty zabytkowe w świdnickim rynku odzyskają dawny blask. Chodzi o Kolumnę Świętej Trójcy oraz rzeźbę św. Floriana.
 
Koszt odnowy zabytków wyniesie około 125 tys. zł. z czego 40 tys. zł. pochodzi z dotacji udzielonej przez Województwo Dolnośląskie.  Prace renowacyjne na obydwu obiektach przeprowadzone zostaną przez dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, Piotra Wanata, autora programów prac konserwatorskich. Nadzór nad ich prawidłowym wykonaniem sprawuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ze strony miasta Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków, Barbara Sawicka.


Rzeźba św. Floriana zostanie oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń, uzupełnione zostaną ubytki, wykonana impregnacja wzmacniająca kamień oraz naprawa fundamentów i założenie izolacji poziomej. Przeprowadzona zostanie również dezynfekcja kamienia. 
Kolumna Świętej Trójcy również przejdzie gruntowną renowację. Zostanie oczyszczona powierzchnia kamienia z zanieczyszczeń. Osłabione partie kamienia zostaną wzmocnione, a wszelkie ubytki uzupełnione. Przeprowadzona zostanie również konserwacja elementów metalowych kolumny, a także polichromowanych kartuszy z inskrypcją i herbami. Kolumna zostanie poddana hydrofobizacji. 
 
- Nadszedł bardzo dobry czas dla zabytków w rynku. To już nie tylko kamienice, które od kilku lat systematycznie dofinansowujemy w ramach remontów elewacji i dachów z budżetu miasta, ale również rzeźby i kamienne fontanny. Już rozpoczynają się prace konserwatorskie na jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Rynku, Kolumnie Świętej Trójcy. Do tego renowacji poddany zostanie rzeźba św. Floriana. A w przyszłym roku odnowimy kamienne fontanny w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlak Kamienia”. Serce naszego pięknego miasta przejdzie od dawna oczekiwany lifting i będzie cieszyć mieszkańców swoim bogactwem oraz pięknem, a także coraz liczniej odwiedzających nas turystów – mówi  prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, 
 
Prace konserwatorskie na wspomnianych zabytkach powinny zakończyć się do października bieżącego roku. Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
opr. kama
foto: użyczone
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno