Rząd przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia

Choć w okresie światecznym obserwowaliśmy duży spadek liczby nowych zachorowań, to jednak nadal dynamicznie rośnie liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu covid-19. Biorąc pod uwagę ten drugi czynnik rząd zdecdydował o przedłużeniu obostrzeń o do 18 kwietnia.

 
- Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi około 80%., to są parametry niebezpieczne - powiedział Niedzielski.
 
Obowiązujący od 27 marca lockdown miał potrwać do 9 kwietnia. Niestety dziś okazało się, że potrwa aż do 18 kwietnia a może nawet dłużej. Od rozwoju sytuacji pandemicznej, a przede wszystkim od obłożenia szpitali, zależeć będzie czy po tym czasie pewne obostrzenia będą znoszone.
 
- Patrzymy na to, czy trend zmniejszonej liczby zachorowań będzie kontynuowany. Mamy perspektywę przyspieszenia szczepień i coraz większą liczbę ozdrowieńców. Przyspieszenie szczepień będzie angażowało samorządy i mam nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy stanie się on realną przeszkodą dla rozwoju pandemii - dodał Niedzielski.
 
Minister Zdrowia mówił też o ewentualnym powrocie dzieci do szkół. - Priorytetem jest powrót do szkół klas 1-3 i przedszkoli.
 
- Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania - stwierdził szef MZ.
 
Aktualnie obowiązujące restrykcje:
 
- Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. pozostają zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
- W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
- Zamknięte pozostają salony fryzjerskie i kosmetyczne
- Przedszkola i żłobki są zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
- Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego
- Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
- Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
- Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
- Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
- Zamknięte są siłownie i kluby fitness
- Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

 

 

opr.plr

foto: Kancelaria Premiera

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno