Menu

Szybsza procedura kwalifikacji do szczepienia

Minister Zdrowia zapowiedział poszerzenie grupy osób uprawnionych do kwalifikacji na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jednocześnie  sama procedura  ulegnie uproszczeniu i w wielu przypadkach będzie można ją przeprowadzić bez udziału lekarza.

Szybsza procedura kwalifikacji do szczepienia
Na konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo trudna. "Dzisiejsze wyniki wskazują, że będziemy mieli ponad 28 tys. nowych przypadków zakażeń i ponad 700 zgonów" - poinformował.
 
- Pandemia jest nadal realnym zagrożeniem i to, że widzimy niewielkie spadki (w ilości zakażeń) nie jest jeszcze sygnałem, który pozwala myśleć, że najgorsze mamy za sobą. Bo w tej chwili ta fala przetacza się przez szpitale i tam sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie w wybranych regionach - zauważył szef MZ.
 
Podkreślił, że szczepienia i przyspieszenie ich realizacji są jedyną możliwością, żeby w miarę dostępnych zasobów zwalczać pandemię.
 
- Ponieważ czas jest bardzo ciężki, to potrzebne są szczególne rozwiązania - mówił Niedzielski. Poinformował, że takim rozwiązaniem jest poszerzenie grupy uprawnionych do kwalifikacji na szczepienie. Dodał, że dotychczas ten przywilej dotyczył tylko lekarzy.
 
 
- Podzieliliśmy sobie tę uprawnioną grupę na trzy podgrupy: pierwsza to lekarze, lekarz stomatolog, felczer i do tej grupy dokładamy pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. Przedstawiciele tych zawodów będą mogli bez dodatkowych szkoleń dokonywać kwalifikacji - mówił Niedzielski.
 
Druga podgrupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci.
 
- W tym przypadku przewidujemy, że będzie potrzebny pakiet szkoleniowy, który ma przygotować lub odświeżyć wiedzę, jak wyglądają podstawy związane ze szczepieniami - powiedział minister.
 
- Trzecia podgrupa natomiast prowadzona będzie pod nadzorem lekarza lub innych osób z podgrupy pierwszej i są to: studenci 5. i 6. roku studiów lekarskich i trzeciego roku studiów pielęgniarskich pierwszego stopnia - mówił Niedzielski. Zaznaczył, że w przypadku trzeciej podgrupy studenci dopuszczeni do kwalifikacji na szczepienia będą musieli mieć dokument z uczelni, poświadczający potwierdzenie zdania przedmiotu związanego z taką kwalifikacją.
 
 
 
Przygotowana ankieta, która była szeroko konsultowana ze środowiskiem lekarskim, została podzielona na dwie części. Pierwsza część - jak tłumaczył - zawiera pytania dotyczące przeciwskazań; w ich przypadku odpowiedź twierdząca jest przesłanką do niezakwalifikowania do szczepienia.
 
 
Druga część ankiety mówi o "ryzykach wymagających pogłębionej konsultacji" - dodał minister. "Bardzo często jednak konsultacji z lekarzem" - podkreślił.
 
- Jeżeli któreś z pytań w tej drugiej części będą zawierały odpowiedź twierdzącą, czyli potwierdzały istnienie ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu, to wtedy będzie konieczna konsultacja z lekarzem - zaznaczył Niedzielski.
 
Jak dodał, wśród pytań znajdą się również te dotyczące "tego, z czym ostatnio mamy bardzo dużo do czynienia w kontekście szczepienia AstrąZeneką", m.in. pytania o rozpoznanie u danego pacjenta małopłytkowości czy inne udokumentowane epizody zakrzepicy.
 
Niedzielski wskazał, że chodzi o to, by "uwrażliwić osoby kwalifikujące na istnienie tych ryzyk".
 
Minister zdrowia podkreślił też, że ankieta będzie miała charakter "dokumentu żyjącego", tzn. jeśli w wyniku monitoringu niepożądanych odczynów poszczepiennych lub informacji np. z instytucji międzynarodowych pojawią się dane o innych ryzykach, ankieta będzie zmieniana.(PAP)
 
autorzy: Dorota Stelmaszczyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd / dst/ par
 
Tymczasem w Wałbrzychu praca wre na placu przy ul. Armii Krajowej. Powstaje tam pierwszy w Polsce punkt szczepień w formule drive-thru. 
 
 
opr.plr
foto: Kancelaria Premiera
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Szełemengele Zbiera Swoje Żniwo (12 kwietnia 2021 10:04)
Niewiadomo jak działa szczepionka na płodność, gdyż badania przeprowadzono tylko u szczurów, przy czym nie ma opublikowanej pracy w impaktowanym czasopiśmie na ten temat. Jest jedynie krótka notka w ulotce produktu mRNA. U człowieka nie prowadzono takich badań, zatem nie wiadomo jak produkt mRNA wpływa na ciążę. Należy dodać, że z zasady nie zaleca się podawania mRNA kobietom w ciąży. Dodatkowo w I ulotce dla UK, nie zalecano zachodzenia w ciążę w ciągu 2 miesięcy od podania mRNA.
pawel (12 kwietnia 2021 0:12)
Szczepionka nie chroni przed zakażeniem ani przed ciężkim przebiegiem choroby , jest to tylko eksperyment medyczny pierwszego na świecie preparatu MRNA w szczepionce , procedura testów klinicznych została minimalnie przeprowadzona na zwierzętach po czym od razu zaczęto podawać preprat ludziom. Szczepionka jest w fazie testów klinicznych dopuszczona warunkowo w wyjątkowych przypadkach , a prawo farmaceutyczne mówi że faza testów klinicznych to jest eksperyment medyczny zas ministerstwo zdrowia twierdzi że owszem szczepionka jest w III fazie testów ale nie jest eksperymentem bueheheheheheeheheheheheh
POLOCAUST (11 kwietnia 2021 19:07)
Kolejna fala "zachorowań" to będą ludzie w pełni zaszczepieni.
Wisus (11 kwietnia 2021 18:25)
Pfizer zakazany w Indiach, Astra Z zabija ludzi, ale Szełemengele szczepi dalej xddddddddd
Prawda W Oczy Kole (11 kwietnia 2021 18:24)
Cytuję użytkownika: Jerzy Ostrowski
Cytuję użytkownika: dr Josip Szełemengele morderca Wałbrzyszan
59 kobiet już poroniło od tej zdrowiutkiej, dobroczynnej szczepionki.
Skąd takie dane? Spróbuję zapytać u źródla.Zobaczymy ,czy to nie propaganda antyszczepionkowca.
To oficjalne dane NHS. I mówimy tylko o Wielkiej Brytanii.
***** *** (10 kwietnia 2021 20:40)
Cytuję użytkownika: Daria
Cytuję użytkownika: dr Josip Szełemengele morderca Wałbrzyszan
59 kobiet już poroniło od tej zdrowiutkiej, dobroczynnej szczepionki.
Debilu kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek. Wiesz, że twój ojciec do dzisiaj żałuję, że mu guma nie pękła. Takiego pajaca musiał wychowywać.
Twoja matka do dziś żałuje, że cię nie wyskrobała debilko!
Daria (10 kwietnia 2021 18:33)
Cytuję użytkownika: dr Josip Szełemengele morderca Wałbrzyszan
59 kobiet już poroniło od tej zdrowiutkiej, dobroczynnej szczepionki.
Debilu kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek. Wiesz, że twój ojciec do dzisiaj żałuję, że mu guma nie pękła. Takiego pajaca musiał wychowywać.
Jerzy Ostrowski (10 kwietnia 2021 17:33)
Cytuję użytkownika: dr Josip Szełemengele morderca Wałbrzyszan
59 kobiet już poroniło od tej zdrowiutkiej, dobroczynnej szczepionki.
Skąd takie dane? Spróbuję zapytać u źródla.Zobaczymy ,czy to nie propaganda antyszczepionkowca.
dr Josip Szełemengele morderca Wałbrzyszan (10 kwietnia 2021 16:10)
59 kobiet już poroniło od tej zdrowiutkiej, dobroczynnej szczepionki.
Pan (10 kwietnia 2021 13:18)
PAMIETAMY. SMOLENSK !Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie.PRAWDA ZWYCIEZY!!
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   szczepienia  |   narodowy program szczepień  |   koronawirus  |   covid-19  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij