Menu

Festiwal Małych Prapremier - 100 tys. zł dofinansowania z MKDNiS

Teatr Lalki i Aktora uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na organizację V Festiwalu Małych Prapremier. Dwie poprzednie edycje udało się zorganizować mimo braku ministerialnego wsparcia.

Festiwal Małych Prapremier - 100 tys. zł dofinansowania z MKDNiS
Co dwa lata Wałbrzych staje się stolicą teatrów dla dzieci. Wymyślony 8 lat temu w Teatrze Lalki i Aktora Festiwal Małych Prapremier urósł do rangi wydarzenia, na które środowisko teatralne oraz najmłodsi widzowie czekają z niecierpliwością. Dwie poprzednie edycje udało się zorganizować mimo problemów finansowych związanych z brakiem wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury. To głównie zasługa władz miasta i hojnych sponsorów, którzy wspierali ideę tego wydarzenia. Czy ministerialna dotacja w kwocie 100 tysięcy złotych pozwoli na zachowanie poziomu festiwalu z poprzednich lat?
 
- Jest to tak naprawdę jedna trzecia potrzebnego budżetu, bo planujemy produkcję własnej prapremiery, zaproszenie licznych gości, spektakli z całej Polski a to generuje spore koszty. Zrobiliśmy pewną korektę ale liczymy też na wsparcie Gminy Wałbrzych w postaci wkładu własnego i będziemy poszukiwać sponsorów dla uzupełnienia brakującej części. Dotychczas wałbrzyskie firmy były nam bardzo przyjazne ale nie wiemy jaka dokładnie jest teraz sytuacja na rynku. Liczymy na naszych stałych partnerów i firmy, które prosperują, mimo pandemii - mówi  Zbigniew Prażmowski, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
 
 
Festiwal oprócz prezentacji najciekawszych spektakli stawiał na liczne działania edukacyjne i warsztaty dla dzieci, młodzieży czy pedagogów. Podczas tej edycji wydarzeń dodatkowych może być mniej bo organizatorzy chcą przede wszystkim skupić się na jak największej ofercie spektakli, za którymi widzowie stęsknili się podczas pandemicznych przerw.
 
- Na pewno będą jakieś dodatkowe działania, zobaczymy na ile pozwoli nam budżet. Na pewno będą prezentacje spektakli z całej Polski, planujemy wykład dla nauczycieli, liczne prezentacje pozakonkursowe, najciekawsze propozycje dla najmniejszych widzów. Pokażemy naszą prapremierę - "Atlas Nieba", tekst pisany specjalnie dla nas. Pokażemy też wybrane spektakle z naszego najnowszego repertuaru, postaramy się by było ich kilka bo przez ostatni rok nie mogliśmy ich często prezentować z powodu pandemii - wymienia Zbigniew Prażmowski.
 
 
 
Sama organizacja festiwalu w największym stopniu zależeć będzie od sytuacji pandemicznej w kraju. Wydarzenie zaplanowano na 12-17 września i wszyscy liczą na to, że w tym czasie kultura będzie mogła działać chociażby w reżimie sanitarnym.
 
- Festiwal chcemy zrobić stacjonarnie. Gdyby się okazało, że mógłby się odbyć tylko w formule online to zrezygnujemy. To jest festiwal spotkań, oglądanie na żywo, komentowanie tego, co się obejrzało. To festiwal żywego widza z żywym aktorem. Mamy nadzieję, że będziemy mogli funkcjonować w reżimie sanitarnym, choćby z 50% obłożeniem widowni - wtedy festiwal na pewno się odbędzie - zapewnia Prażmowski.
 
 
W ubiegłym roku z powodu pandemii Teatr Lalki i Aktora nie mógł świętować 75 rocznicy swojego istnienia. Obchody zostaną połączone z V Festiwalem Małych Prapremier.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Erwin (11 kwietnia 2021 13:22)
Mam nadzieje że Wam się uda. Trzymam kciuki, powodzenia.

Dodaj komentarz

Koszykarze przed wyjazdem do Krakowa zwiedzali Książ

Nagrają płytę i zapowiadają teledysk

Kolejne pobicie: 16-latkowie skopali rówieśnika

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij