Menu

Rok Kobiet: Ambasadorki Wałbrzycha

Z okazji trwającego Roku Kobiet w Wałbrzychu przypominamy kim są Ambasadorki Wałbrzycha - znane osobistości, które osiągnęły sukcesy na skalę Polski, Europy a nawet świata. 

Rok Kobiet: Ambasadorki Wałbrzycha
Tytuł Ambasadora Wałbrzycha przyznawany jest od 2012 roku i dotychczas otrzymało go 28 osób reprezentujących różnorodne dziedziny, od sportu, przez literaturę do polityki. Dziewięć z nich stanowią kobiety, które z okazji Roku Kobiet w Wałbrzychu chcemy dzisiaj przypomnieć (w kolejności alfabetycznej:
 
 
Joanna Bator
Urodzona w Wałbrzychu pisarka, publicystka, felietonistka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.
 
Za Japoński wachlarz uhonorowana została Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak w 2005. Jej "Piaskowa Góra" była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2010 oraz Nagrody Literackiej Gdynia a niemiecki przekład znalazł się w finale Niemieckiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej. Finał Nagrody Literackiej „Nike” 2011 za Chmurdalia. Laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2013) za powieść Ciemno, prawie noc. W 2015 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 wraz z tłumaczką Esther Kinsky otrzymała Nagrodę Literacką im. Hermanna Hessego (Calwer Hermann-Hesse-Preis).
 
Tytuł Ambasadorki Wałbrzycha otrzymała w roku 2012.
 
 
Karolina Bruchnicka
Urodzona w Wałbrzychu aktorka, znana m.in z  filmu "Córka trenera" reżyserii Łukasza Grzegorzka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2017 roku zdobyła nagrodę za najlepszą rolę żeńską w spektaklu dyplomowym "Przebudzenie wiosny" w reżyserii Kuby Kowalskiego na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie. Obecnie aktorka Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego. 
Tytuł Ambasadorki Wałbrzycha otrzymała w roku 2020.
 
 
Renata Dancewicz
Profesjonalną karierę zaczynała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w którym występowała przez kilka sezonów. Była również związana z Teatrem Kwadrat.
 
W 1993 debiutowała na wielkim ekranie rolą Anki w Samowolce Feliksa Falka. W następnych latach zagrała pierwszo- lub drugoplanowe role w kolejnych filmach, takich jak np.: Wynajmę pokój... (1993), Diabelska edukacja (1995), Deborah (1995), Pułkownik Kwiatkowski (1995), Tato (1995), Eukaliptus (2002), E=mc² (2002), Siedem przystanków na drodze do raju (2003), Pamiętasz mnie? (2007), 33 sceny z życia (2008), Prosto z nieba (2011) czy Bejbi blues (2012). Za role w Tacie, Deborah i Pułkowniku Kwiatkowskim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 
Na małym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1994, grając Agnieszkę Piotrowską w serialu Radio Romans. Następnie odgrywała jedną z głównych ról (Beaty) w trzech sezonach serialu TVP1 Ekstradycja (1995–1999). Wcielała się także w postać Izy w serialu Siedlisko (1998). Od 2003 występuje jako Weronika Wilk w serialu TVN Na Wspólnej.
 
- Mam ogromny sentyment do Książa, Wałbrzycha, Szczawna i okolic. Ten czas ogromnie "wpił się" w moją tożsamość, do tej pory mam przyjaciół z tamtego okresu. Ówczesny dyrektor teatru Wowo Bielicki, jest bardzo ważną osobą w moim życiu. Jak człowiek jest młody, to miejsca, w których się znajduje silnie go konstytuują - mówiła aktorka podczas Gali Ambasadorów Wałbrzycha w 2020 roku.
 
 
Krystyna Giżowska
Polska piosenkarka, która już w wieku 14 lat została finalistką ogólnopolskiego konkursu Giełda Piosenki, a rok póżniej zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
 
 Jak przyznała, mieszkała na wałbrzyskim Sobięcinie, ale wyjechałą stąd jako dziecko. Jej tata był górnikiem, pewnego dnia zamienił się z kolegą na szychty, jego kolega zginął, a ojciec Giżowskiej postanowił zabrać całą rodzinę i wyjechać na Pomorze. Piosenka przyznała też, że nie miała okazji koncertować w Wałbrzychu.
 
 - Jestem troszeczkę stremowana to zupełnie inna rola, niż występowanie na scenie. Takie wyróżnienie to dla każdego ogromnie miła sprawa. Z tymi ziemiami jestem troszeczkę związana, ponieważ wiele lat temu tutaj się urodziła, a nie miałam okazji nigdy tutaj gościć. Bywałam w okolicy, ale nigdy w samym Wałbrzychu. Cieszę się, że tu jestem i mam nadzieję, ze kiedyś przyjadę tu ze swoimi piosenkami - mówiła Krystyna Giżowska, podczas odbierania tytułu Ambasadora Wałbrzycha w 2017 roku.
 
 
Joanna Jóźwik
Lekkoatletka, urodzona w Wałbrzychu, choć największe sukcesy sportowe odnosiła już jako zawodniczka klubów ze Stalowej Woli, Warszaty i Katowic. Pięciokrotna Mistrzyni Polski, zdobywczyni medali srebrnych i brązowych na Mistrzostwach Europy.
 
Zawodniczka ma na swoim koncie także złote krążki młodzieżowych mistrzostw Polski oraz mistrzostw kraju w juniorskich kategoriach wiekowych. Reprezentantka Polski w meczach międzynarodowych młodzieżowców. W ramach XXXIX Plebiscytu „Sztafety” została wybrana Najpopularniejszym Sportowcem Stalowej Woli w 2010 roku
 
- W Wałbrzychu urodziłam się 28 lat temu. Mieszkałam w Szczawnie-Zdroju, ale niestety tylko przez pół roku, ponieważ moi rodzice wyprowadzili się na Podkarpacie, ale potem bardzo często przyjeżdżałam do babci - wspominała Joanna Jóźwik podczas Gali Ambasarodów 2019
 
 
Agnieszka Szpila
Kulturoznawczyni i pisarka. Nakładem wydawnictwa W.A.B. w 2015 roku ukazała się jej debiutancka książka Łebki od Szpilki, w której opisała historię swojej walki z chorobą córek,"Łebki od Szpilki" i "Bardo".  
 
 
- Bardzo dziękuję za przyznanie mi zaszczytnego tytułu ambasadorki Wałbrzycha. Jest mi przykro, że nie mogę być z Państwem na tej wspaniałej uroczystości. Chodziłam do 1 LO, to najlepsza uczelnia na świecie, spotkałam tam wspaniałych ludzi, tak wspaniałych, jak już chyba później nigdy w dorosłym życiu nie udało mi się spotkać - mówiła Agnieszka Szpila.
 
Tytuł Ambasadora Wałbrzycha otrzymała w 2019 roku ale nie mogła być obecna na gali, ponieważ dzień wczesniej urodziła córkę. 
 
 
Olga Tokarczuk
Obecnie najbardziej rozpoznawalna na całym świecie Ambasadorka Wałbrzycha. Choć nie urodziła się w Wałbrzychu, to była przez wiele lat związana zawodowo z naszym miastem. Wałbrzyski wątek historii Olgi Tokarczuk zaczyna się stosunkowo późno, ponieważ idąc za głosem serca przeprowadziła się tu mając ponad 20 lat.
 
- Pierwszy raz widziałam Wałbrzych na początku lat 80. z okien pociągu. Miałam wówczas 20 lat, byłam punkiem i jechałam na festiwal do Lubania. Wałbrzych mnie zachwycił, bo przypominał Liverpool lub Manchester. Z jednej strony osiedla domków jednorodzinnych, a z drugiej kopalnie i zakłady przemysłowe. Po skończeniu studiów w Warszawie zakochałam się w facecie z Wałbrzycha i tak tutaj trafiłam. Na mieszkanie we Wrocławiu nie było nas wówczas stać, więc zamieszkaliśmy w dużym mieszkaniu babci mojego męża na wałbrzyskiej Piaskowej Górze - mówiła podczas odbierania tytułu Zasłużony dla miasta Wałbrzycha w 2016 roku.
 
Największym osiągnięciem pisarki jest Literacka Naroda Nobla za rok 2018. Wcześniej doceniana była lokalnie (nagrody na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich w 1988 i 1990 roku), później na skalę ogólnopolską (m.in. Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", dwukrotnie nagroda Nike) aż w końcy pojawiły się sukcesy na skalę międzynarodową (The Man Booker International Prize).
 
Ambasadorką Wałbrzycha została w roku 2014.
 
 
Agnieszka Wieszczek-Kordus
Urodzona w Wałbrzychu polska zapaśniczka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie w kategorii do 72 kg w stylu wolnym. Był to pierwszy w historii medal olimpijski dla Polski w zapasach kobiet. 
 
Czterokrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy w zapasach kobiet: z Moskwy (2006) w kat. do 67 kg, Sofii (2007) w kat. do 72 kg, z Wilna (2009) w kat. do 72 kg oraz z Dortmundu (2011) również w kat. do 72 kilogramów.
 
Brązowa medalistka Wojskowych Mistrzostw Świata w zapasach w Lahti w 2010 (kat. 72 kg) i amerykańskiej bazie McGuire–Dix–Lakehurst w 2014 (kat. 69 kg). Siódma w Pucharze Świata w 2015 roku. Jest żołnierzem Sił Powietrznych w stopniu starszego szeregowego.
 
Wychowanka klubu ULZKS Heros Czarny Bór i trenera Dariusza Piaskowskiego. Od 2006 roku zawodniczka klubu ZTA Zgierz. Następnie reprezentowała klub Grunwald Poznań. Ukończyła Zespół Szkół nr 4 w Wałbrzychu.
Ambasadorka Wałbrzycha od 2014 roku.
 
 
Urszula Włodarczyk
Urodzona w Wałbrzychu polska lekkoatletka, w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata (w tym czasie zdobywała medale na wszystkich kolejnych mistrzostwach Europy w hali i na stadionie). Trzykrotna olimpijka (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000), dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali (Toronto 1993 – srebro, Maebashi 1999 - brąz).
 
Startowała w barwach Górnika Wałbrzych (trener Wojciech Węcławowicz) oraz AZS-AWF Wrocław (trenerzy: Paweł Kowalski, później przez wiele lat Marek Kubiszewski). Pięciokrotnie zdobywała Złote Kolce - nagrodę dla najlepszej polskiej lekkoatletki sezonu (1993, 1994, 1996, 1997, 1998).
 
W 2005 została wybrana prezesem Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki. Funkcję tę pełniła do listopada 2008. W lutym 2016 została dyrektorem Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
 
Od 1 marca 2017 jest dyrektorem Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego. W lutym 2018 została uznana zawodnikiem 25-lecia wrocławskiej AWF.
Ambasadorką Wałbrzycha została w roku 2015.
 
 
 
W tym roku Gala Ambasadorów z powodu pandemii nie odbyła się. Kolejne wyróżnienia prawdopodobnie poznamy najwcześniej w marcu przyszłego roku. Czy znacie inne kobiety, które zasługują na tytuł Ambasadora? Napiszcie swoje propozycje w komentarzach.
 
 
opr.plr
foto: archiwum / użyczone / Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
moje miasto walbrzych (13 kwietnia 2021 14:35)
teraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobietteraz jest czas kobiet i dobrze popieram was po prezydencie najwyższy czas na kobietę super że jest w Wałbrzychu rok kobiet
Wacek (13 kwietnia 2021 14:30)
A Żabunia co tam na zdjęciu robi? Jak się wyniesie z tego grajdoła do Wrocławia to też ją dopiszą do listy? Tak to działa? Chyba,że wcześniej popadnie w niełaskę cara..
Kolejna ratuszowa bzdura (13 kwietnia 2021 13:29)
Cytuję użytkownika: jacek cipura
Rok wscieklych pizd niemytych
To inni idioci wynoszą je na piedestał.Za wyjątkiem sportsmenek, którym prócz kłód pod nogi Wałbrzych nie dał ani grosza. A teraz na krzywy ryj chcą się ogrzać w ich cieple.
jacek cipura (13 kwietnia 2021 13:10)
Rok wscieklych pizd niemytych
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   rok kobiet  |   ambasadorki wałbrzycha  |   tokarczuk  |   bator  |   bruchnicka  |   dancewicz  |   giżowska  |   jóźwik  |   szpila  |   wieszczek  |   włodarczyk  |  

W nowych parkomatach zapłacisz nawet karę...

''7 wspaniałych'' podczas Koszykarskiej Barbórki

Znaleźli 8 pocisków. Obwodnica i centrum miasta już przejezdne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij