Obostrzenia przedłużone. Weekend majowy w lockdownie ?

- Podejmujemy decyzję o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmowac decyzję.  - mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski. Z kolei o dwa tygodnie rząd przedłuża restrykcje dotyczące hoteli. Od poniedziałku otwarcie przedszkoli i żłobków, klasy I-III pozostają w nauce zdalnej. 

 

- Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje dotyczące hoteli. Do 3 maja nie będzie możliwości prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych - mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski. 

Oznacza to, że podczas majowego, długiego weekendu nie bedzie można wynająć miejsc noclegowych. Jak zapowiada minister Niedzielski, w majowy weekend będą wzmożone kontrole czy obostrzenia są przestrzegane. 


Od poniedziałku dzieci będa mogły wrócić do żłobków i przedszkoli.  Uczniowie klas I - III będa mieli jednak zajęcia zdalne. 

- Podejmujemy decyzję o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmowac decyzję. Nie chciałbym definiować deklaracji (...) Priorytetem jest edukacja, przywracanie jej. - dodał Niedzielski. 
 

 
 
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "głównym kryterium decyzyjnym - jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń - jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów".

- W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe - wskazał.
 
Zdaniem Niedzielskiego, oznacza to, że "mniej więcej w perspektywie ponad tygodnia mamy stabilizujący się trend".

- Ale zwróćmy uwagę, że ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów jest na bardzo wysokim poziomie. To w tej chwili jest główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. To przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków - poinformował.
 
Dodał, że oprócz tego - po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim - zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

- Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne - powiedział szef MZ.


adm
foto: monter
redakcja@walbrzcyh24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno