Menu

Poszukiwania - zapraszamy na wernisaż online

16 kwietnia 2021 roku na facebook’u Starej Kopalni w Wałbrzychu nastąpi otwarcie wystawy Łukasza Karkoszki, którego dwie rzeźby można oglądać na zewnętrznym terenie instytucji.

Poszukiwania - zapraszamy na wernisaż online
Podczas wystawy “Poszukiwania” artysta zaprezentuje rzeźby oraz prace malarskie wykonane w plastycznej glinie formowanej, barwionej i wypalanej w wysokiej temperaturze. Inspiracją dla artysty jest natura i człowiek.
 
Ceramika to medium, które wykorzystuję w swojej twórczości, zarówno w rzeźbie jak i malarstwie. Tematem moich realizacji rzeźbiarskich jest człowiek. Ludzka postać przez swą różnorodność, dynamizm, zmienność inspiruje do ciągłych interpretacji. Człowiek jest dla mnie tylko pretekstem do kreowania idealnej formy, do pracy nad bryła, nad doborem proporcji mas, kierunku i skali. W trakcie kształtowania obiektu próbuję zatrzeć realność postaci, tak by powstał, bardziej znak lub symbol, niż realistyczny obraz. Za pomocą technik ceramicznych kreuję również swoje kompozycje malarskie. Działanie szkliw, ich przenikanie, rozległa paleta kolorystyczna i strukturalna daje inspirujące możliwości tworzenia reliefu i obrazu ceramicznego - przekazuje Artysta, Łukasz Karkoszka.
 
W Galerii Sztuki Współczesnej pojawią się prace - autora i uczestnika wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureata licznych nagród, wyróżnień i stypendiów. Większość prac wałbrzyszanina, które będzie można zobaczyć na terenie Starej Kopalni nie było nigdy wcześniej prezentowanych. Będzie to absolutna premiera.
 
- Zapraszam na wirtualny wernisaż wystawy Łukasza Karkoszki "Poszukiwania" 16 kwietnia 2021 r., o godz. 18.00 na profilu facebook Starej Kopalni. Mam jednak nadzieję, że po 25 kwietnia będziemy mogli Państwa zaprosić do przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej, w której znajdują się prace Artysty - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.  
 
Wystawa będzie dostępna do 31 lipca 2021 roku. 
 
 
Łukasz Karkoszka urodził się w Sosnowcu w 1978 r. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Przemysława Lasaka w 2005 r.
 
 
Od 2006 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta w Pracowni Projektowania Ceramiki Artystycznej i Użytkowej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła. Zajmuje się ceramiką artystyczną.
 
Wystawy indywidualne:
2021 ,,Poszukiwania” Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu 2020 ,,Przemiany” Galeria Lipowa Kraków, Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, BWA w Olkuszu 2017 ,,Nieznane” BWA w Wałbrzychu 2017 ,,Żywioł” Galeria Neon we Wrocławiu 2016 ,,Figura” w Muzeum Powiatowym w Nysie 2016 ,,Figura” w Muzeum Historycznym w Bielsku Białej 2014 ,,Ślad” w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu 2012 ,,Przestrzenie” Ogród Botaniczny we Wrocławiu 2010 ,,Kształt” Galeria Długa w Bolesławcu 2010 ,,Kształt” w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 2008 ,,Przypływy odpływy” w Galerii Fraktal w Bielsku Białej 2008 ,,Przypływy odpływy” w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 2007 Wystawa Ceramiki Plenerowej w ,,Ogrodzie Alicja” w Sosnowcu 2006 Wystawa Malarstwa i Ceramiki w Galerii Mozaika w Radzionkowie 2006 Wystawa Rzeźb Ceramicznych w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 2005 Wystawa Rysunku, Malarstwa i Ceramiki w Galerii Odnowa w Bytomiu.
 
 
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
2018 ,,Para Ceramika Grafika” Galeria Regionalna w Libercu 2017 ,,39 th International Competition of Ceramic Art., Gualdo Tadino” 2016 ,,Ceramika Multiplex 2016” Croatian Ceramic Association, Varazdin 2015 The 10th International Exhibition of Small Form Porcelain in Ryga 2015 ,,Skulpturensommer” Galeria Zamkowa w Pirnie Niemcy 2014 ,,III Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych” Bielsko Biała 2014 V Trienal International Del Tile Ceramico la Republica Dominicana 2013 ,,Trzy Wymiary” Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2012 ,,Przestrzeń między nami” Kunsthaus Wiesbaden Niemcy 2011 ,,Sonata ceramiczna” Centrum Sztuki Praga Południe w Warszawie 2011 ,,Meeting” Studio Anne Hasselbach, Kamenz, Niemcy 2010 IV Trienal International Del Tile Ceramico la Republica Dominicana 2010 Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu w BWA w Bydgoszczy 2009 4th Biennial of Contemporary Ceramics San Nicolas Buenos Aires Argentina 2008 ,,Dwa Wymiary Rzeźby” Galeria Miejska we Wrocławiu 2007 ,,Wszyscy Nasi Przyjaciele” Centrum Sztuki Zamek Sielecki w Sosnowcu 2006 ,,Wrocławska Ceramika” Instytut Wzornictwa Przemysłowego Warszawa. 2005 ,,Poszukiwania” Centrum Sztuki Zamek Sielecki w Sosnowcu.
 
Nagrody:
Wyróżnienie w Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych Bielsko Biała 2014 r. II miejsce w otwartym konkursie na obiekt z cegły klinkierowej Wrocław 2012 r. Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym w Zakopanem w 2011 r. III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym  w Zakopanem w 2009 r. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2007 r.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Stara Kopalnia  |   wernisaż  |   online  |   rzeźba  |   ceramika  |   Łukasz Karkoszka  |  

Legendy motoryzacji w doskonałej formie (FOTO+VIDEO)

Miłośnicy Smartów odwiedzili Starą Kopalnię

Gość Dnia - Sławomir Olszamowski

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij