Wesprzyj wydanie 8 tomu Nowej Kroniki Wałbrzyskiej

Potrzebne jest 20 tys. zł na wydanie 8 tomu Nowej Kroniki Wałbrzyskiej. Do tej pory udało się zebrać niecałe 3 tys. zł. 

Rocznik o nazwie "Nowa Kronika Wałbrzyska" dokumentuje historię i kulturę regionu wałbrzyskiego. Jest to kontynuacja wydawanego w latach 1979 - 1999 periodyka "Kronika Wałbrzyska".

 

Zaprzestanie  wydawania kroniki  spowodowało, że naukowcy pragnący pisać o sprawach regionu wałbrzyskiego byli skazani na publikowanie swoich tekstów do redakcji w innych czasopism, a mieszkańcy regionu nie mieli możliwości rozwijania swojej wiedzy w tym zakresie

 

 Reaktywacja "Kroniki" spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno potencjalnych czytelników, jak i autorów. Do 2019 roku wydano 7 tomów we współpracy w samorządem miasta Wałbrzych. Pandemia COVID19 obnażyła jednak wady dotychczasowego systemu finansowania przedsięwzięcia, postawiła wydanie kolejnego tomu pod znakiem zapytania.

 

W skład każdego tomu wchodzą artykuły wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, m.in. doktora Tomasza Nochowicza, który w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób odkrywa szczegóły związane z historią poszczególnych postaci bądź zabytków architektury związanych z regionem wałbrzyskim, ukazując je na szerszym tle wydarzeń, które były z nimi powiązane, profesora Romualda Łuczyńskiego, doktora Jerzego Kosmatego, Kazimierza Niemierki (znanego z pracy na temat historii wałbrzyskiego sportu), profesora Stanisława Czai, doktor habilitowanej Agnieszki Becli, doktor Moniki Bisek - Grąz, doktora Piotra Reteckiego, profesor Bogny Ludwig i wielu innych osób, ich lista jest bardzo długa, nie sposób ich wymienić wszystkich, ale na pewno warto zapoznać się z treścią każdego z siedmiu tomów.

 

Praca autorów  przyczyniła się do odkrycia wielu nieznanych wydarzeń i faktów

 

Historia sprzed II połowy XIX wieku także potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. "Nowa Kronika Wałbrzyska" jest miejscem aktywności lokalnej elity intelektualnej, a także środkiem przekazu informacji na temat historii, społeczeństwa i tradycji regionu. 

 

W ramach wydarzenia na facebooku organizatorzy chcą  m.in. licytować różne przedmioty i także tą drogą pozyskiwać środki na sfinansowanie wydawnictwa.

 

- Na wydanie 8. tomu potrzebnych jest min. 14 tys. zł, nasz cel określiliśmy na 20 tys. zł, żeby możliwe było wynagrodzenie fachowej pracy autorów i zachęcenie kolejnych osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do współpracy przy kolejnych tomach. - mówią twórcy

 

Link do zbiórki znajdziesz tutaj

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno