Menu

Wałbrzyski Rap: Nowa płyta BK Fonem 'Aura' (Recenzja)

Ukazała się nowa płyta raperów z wałbrzyskiej grupy BK Fonem.  Chaber, Wal i Kłyżu po długiej przerwie serwują nam album pt: "Aura". 

Wałbrzyski Rap: Nowa płyta BK Fonem 'Aura' (Recenzja)
Wiele lat temu, raperzy z BK Fonem nawijali o dniach, w których nabierają energii. Nowy album pt: „Aura” udowadnia, że reprezentanci Białego Kamienia wciąż mają jej pokaźne zasoby. Produkcja to sentymentalna podróż wstecz. Zarówno do złotej ery rapu, jak i najlepszych dni wałbrzyskiej sceny hiphopowej.
 
Album otwiera pozytywnie brzmiący, singlowy utwór 00-20. Optymistyczny vibe towarzyszyć będzie nam zresztą już przez praktycznie całą produkcję. Za oprawę muzyczną odpowiada Markowy – producent znany z współpracy z mocno zakorzenionymi w klasycznym hip hopie wykonawcami. Wybór jednego beatmakera sprawia, że „Aura” brzmi spójnie i można śmiało powiedzieć,  że ociera się o album konceptualny. Markowy odpowiada również za skrecze, które nie są może wyżynami sztuki drapania płyt, ale są solidne i znajdują się w odpowiednich momentach. 
 
Same podkłady są na bardzo wysokim poziomie. Mimo iż utrzymane w jednej oldschoolowej konwencji, potrafią zaskoczyć. Niektóre z bitów można określić modnym ostatnio terminem „LoFi”. Mamy tu typowo nowojorskie klimaty, jak w numerze „Jak nadejdzie jutro” i westcoastowe naleciałości w przerywniku „Aura2” i bujającym „Nie, nie wiem” (typowo koncertowy utwór). 
 
Jeśli już jesteśmy przy przerywnikach, to warto podkreślić, że nie są  typowymi wypełniaczami. To nie tylko suche podkłady, które się pomija, a pełnokrwiste instrumentale, dzięki którym album ma więcej przestrzeni i pozwala odetchnąć słuchaczowi. 
 
Tekstowo również jest spójnie. Raperzy nie muszą niczego nikomu udowadniać, robią swoje i po prostu bawią się swoim rapem, jak za dawnych lat. Większość tekstów jest o odnajdywaniu spokoju, dorosłym życiu i dystansie do pędzącego świata. BK Fonem ma po prostu swój „Lot”.
 
Ci, którzy spodziewają się niesamowitych akrobacji słownych i eksperymentów, mocno się zawiodą. Raperzy płyną spokojnie po bitach. Motorem napędowym albumu zdecydowanie jest Kłyżu. Rapuje najlepiej technicznie i jego też najwięcej słychać w refrenach. Chaber i Wal również mają swoje momenty i dotrzymują tempa. 
 
 
Na płycie jest tylko jeden gość – jest nim wokalistka Wiktoria Redka. Nie odczuwa się jednak braku zwrotek innych raperów. Być może, po dłuższym czasie milczenia, raperzy stwierdzili, że mają zbyt dużo do powiedzenia, by oddawać „czas antenowy” komuś innemu. 
 
Podsumowując, „Aura” jest solidnym, podziemnym materiałem, który trafi głównie do tych, którzy już BK Fonem znają i chętnie wybiorą się w podróż z dawno niesłyszanymi raperami. 
 
Płyta jest dostępna wyłącznie w obiegu podziemnym i można ją kupić tutaj. Więcej szczegółów znajdziesz na fb BK Fonem.
 

 
P.Mistrzak
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

aura  |   bkfonem  |   walbrzyski rap  |   raper z walbrzycha  |   hiphp  |   hiphop  |   undergound  |   podziemie  |   chaber  |   kłyżu  |   wal  |   muzyka  |   scena  |  

Sonda: Jak tanio i smacznie, to tylko w barze mlecznym

Wałbrzyski Rap: Prvsek - ''Charon'' gość. Smutnyziomek

Poznajcie Smaki Aglomeracji. Jest pysznie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij