Menu

Rok Kobiet: Zasłużone Dla Miasta Wałbrzycha

Poza Honorowymi Obywatelkami i Ambasadorkami Wałbrzycha jeszcze wiele kobiet ma swoje zasługi w kreowaniu pozytywnego wizerunku naszego miasta i wpływaniu na jego rozwój. W czasie trwającego Roku Kobiet, tym razem przyglądamy się Zasłużonym Dla Miasta Wałbrzycha.

Rok Kobiet: Zasłużone Dla Miasta Wałbrzycha
Lista Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha liczy sobie kilkadziesiąt pozycji a wśród nich 12 kobiet. Tytuł po raz pierwszy przyznano w 1997 roku i otrzymała go Filharmonia Sudecka. Następnie przez wiele lat tytułu trafiały do instytucji lub mężczyzn. Dopiero w 2008 roku pierwszą kobietą, która indywidualnie otrzymała to miano była Zofia Dembna. Listę jak na razie zamyka najmłodsza stażem wśród wyróżnionych Dorota Barańska. Decyzję Rada Miejska podjęła zaledwie przed miesiącem.
 
Poniżej sylwetki kobiet Zasłużonych Dla Miasta Wałbrzycha:
 
Zofia Dembna – 2006
Prezes Klubu Federacji Konsumentów, specjalistka ds. kontroli jakości towarów, zaprzysiężony arbiter Dolnośląskiego Sądu Konsumenckiego we Wrocławiu, mediator w sprawach karnych przy Prezesie Sądu Okręgowego w Świdnicy, edukator konsumencki na Uniwersytecie III Wieku. 
 
Nieoceniony społecznik w sprawach poradnictwa konsumenckiego sprawiedliwie godząca sporne interesy klientów i przedsiębiorców. 
 
Maria Bor - 2008
Wałbrzyska rzeźbiarka ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Laureatka wielu prestiżowych nagród.     
 
Jej twórczość obejmowała pomniki, popiersia, posągi, płaskorzeźby, statuetki i medale.  Prace rzeźbiarki wystawiano m.in. we Włoszech, Jugosławii, Portugalii, są również częścią kolekcji warszawskich, wrocławskich, irackich, niemieckich i wielu innych. W Wałbrzychu twórczość Marii Bor jest obficie reprezentowana zwłaszcza w postaci rzeźb plenerowych. 
 
 
Jolanta Znamirowska - 2012
Nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Członek Dolnośląskiego Zespołu ds. Integracji przy Kuratorium Oświaty wspierającego ideę integracji oraz ujednolicenie zasad i procedur związanych z organizacją nauczania i wychowania w regionie.  
 
Inicjatorka wielu akcji charytatywnych, założycielka pierwszej na Dolnym Śląsku Szkolnej Służby Medycznej. Uhonorowana przez samorząd uczniowski tytułem Nauczyciel Roku 2010. Pod jej kierunkiem Zespół Szkół zdobył szereg prestiżowych nagród i certyfikatów.
 
Leokadia Słopiecka – 2014
W czasie wojny działaczka ruchu oporu, torturowana, więziona, m.in. w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. 
 
Wieloletnia przewodnicząca Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Za działalność społeczną uhonorowana tytułem Wolontariusza Roku 2005.
 
Zuzanna Jarmułowska – Tyszer - 2015
Nauczyciel-chórmistrz i kapelmistrz Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Współtwórczyni wielu pozycji artystycznych wniesionych do repertuaru. Przyczyniła się do zdobycia wielu prestiżowych nagród i międzynarodowego sukcesu zespołu. Założycielka, dyrygent i aranżer Chóru Cantus.
 
Zofia Sikora - 2015
Organizator turystyki, kierownik kolonii, obozów i wycieczek szkolnych. Zasłużony społecznik i popularyzator turystyki.
 
Szefowa wałbrzyskiej delegatury Polskiej Agencji Turystyki, kierownik Centrum Informacji Turystycznej Związku Miast i Gmin Książańskich. Wieloletni sekretarz oddziału, następnie prezes zarządu wałbrzyskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Także członek władz naczelnych PTTK w Warszawie, w tym zespołu ds. kontaktów zagranicznych i kapituły odznaczeń. 
 
Olga Tokarczuk – 2016
Psychoterapeutka w Ośrodku Metodycznym w Wałbrzychu, pisarka, eseistka i autorka scenariuszy, osobowość medialna. 
 
Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieści: Bieguni  i Księgi Jakubowe oraz wielu innych prestiżowych nagród i wyróżnień. 
 
 
 
Joanna Bator – 2016
Dr filozofii, kulturoznawca, ekspert w dziedzinie kultury japońskiej, ceniona w kraju i za granicą wałbrzyska pisarka. 
 
Laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść Ciemno, prawie noc, nominowana do tej nagrody za powieści Piaskowa Góra i Chmurdalia, uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak za Japoński wachlarz. 
 
 
Eufrozyna Maria Piątek i Zygfryd Hugon Piątek – 2018
Małżeństwo naukowców związanych z wałbrzyskim górnictwem. 
 
Eufrozyna Piątek pracowała w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu i na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk technicznych. Była inicjatorką i redaktorem naczelnym Kroniki Wałbrzyskiej oraz współautorką koncepcji Ośrodka Dawnej i Nowej Techniki Górniczej na Sobięcinie. 
Zygfryd Piątek był m.in. naczelnym inżynierem i zastępcą dyrektora kopalni Victoria, wicedyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Wałbrzychu oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. 
 
Oboje prowadzili prace badawcze w dziedzinie górnictwa, czego efektem są liczne, cenione publikacje. Zainicjowali także powstanie Muzeum Przemysłu i Techniki, które stało się punktem wyjścia do utworzenia Centrum Nauki i Sztuki Star Kopalnia.  
 
Renate Adelheit Schönborn – 2019
Mieszkanka Wałbrzycha i w wyniku przesiedlenia niemieckiego Freiberga. Aktywna działaczka Komitetu Miast Partnerskich Wałbrzych-Freiberg, od 2005 roku jego przewodnicząca. 
 
Jej zasługą są wspólne działania dotyczące imprez kulturalnych i sportowych, kultywowania tradycji górniczych oraz niesłabnąca współpraca w znakomitej, partnerskiej atmosferze. 
 
Alicja Młodecka - 2019
Historyk sztuki. Przez 35 lat dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. 
W następstwie współpracy z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in. we Lwowie, Kijowie, Sofii, Wilnie, Krakowie i Wrocławiu ukierunkowała działalność galerii na prezentację dzieł polskich i prezentację sztuki Europy Wschodniej. Owocem tych działań były prestiżowe wystawy poświęcone m.in. Janowi Malczewskiemu i Jerzemu Nowosielskiemu oraz „Piękny Lwów” i „Glasstosteron” poświęcony wybitnym artystom szkła. Dzięki jej staraniom galeria posiada cenne kolekcje szkła artystycznego oraz malarstwa i grafiki na podłożu papierowym. 
 
 
Dorota Barańska - 2021
Znana jest nie tylko jako właścicielka sieci hoteli i restauracji oraz firmy budowlanej, ale także z podejmowania wielu akcji dobroczynnych, w które od wielu lat jest zaangażowana. Tradycją stały się organizowane przez Dorotę Barańską wigilie dla samotnych i najuboższych mieszkańców Wałbrzycha. Corocznie pomaga dzieciom, mieszkającym w wałbrzyskich domach dziecka. W okresie zimowym włączała się w akcję pn.: "Syta zima", w ramach której dożywiane były dzieci z rodzin, których sytuacja materialna nie pozwalała na wykupienie obiadów w stołówkach szkolnych. W okresie pandemii zainicjowała akcję "Czerwona Linia", dzięki której mieszkańcy zamknięci na kwarantannie mogli prosić o pomoc w zakupach, czy wyprowadzeniu psa.
 
 
plr
oprac. A. Rąkowski
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Krystyna (26 kwietnia 2021 11:49)
To jakiś żart?
Felek (25 kwietnia 2021 19:51)
Cytuję użytkownika: moje miasto walbrzych
brawo dla kobiet
Ty się dobrze czujesz?Jeszcze że sto razy powiel swój wpis.Zenada!!!!
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
moje miasto walbrzych (25 kwietnia 2021 19:31)
brawo dla kobiet
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   zasłużone dla miasta  |   kobiety  |   rok kobiet  |   maria bor  |   olga tokarczuk  |   joanna bator  |   alicja młodecka  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij