Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w Wałbrzychu - radni zdecydowali

22 głosy za, 3 przeciw - wałbrzyscy radni przegłosowali uchwałę o obowiązkowych szczepienia preciwko COVID-19 w Wałbrzychu. 

Wprowadzenie obowiązku szczepień  przeciwko COVID-19 dla mieszkańców Wałbrzycha - nad tym procedowali dziś wałbrzyscy radni. Uchwałę przegłosowano, za   było 22 radnych, przciwko 3.

 


- Całkiem spora grupa naszych rodaków uważa,  że "jakoś to będzie".  Ponieważ ja,  jak i tysiące moich koleżanek  i kolegów ze służby zdrowia, widzimy jak to wygląda w praktyce - to  dyskutowanie (z tym który się dusi i umiera, z bezradnością lekarzy wokół) o tym czy było warto czy nie jest już etyczne   - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

 

Radny Jerzy Langer pytał w jaki sposób ta uchwała miałaby być egzekwowana, czy osoby niezaszczepione byłyby wydalane, czy niewpuszczane do miasta?

 

- Myślimy o tym, by wprowadzić pewne regulacje na terenie miasta. Proszę sobie wyobrazić, że wszystkie ogranizacje sportowe na świecie zastanawiają się czy nie wprowadzić sprawdzania szczepienia przy wejściu na hale sportowe czy stadiony. Podobnie z kinami i restauracjami, gdy będzie można już wchodzić do środka. Nie chodzi o penalizację, czyli dawanie kar, mandatów ale na przykład stworzenie przestrzeni do dyskusji. Niech każdy zada sobie pytanie, czy jego pracodawca będzie tak samo traktował osobę niezaszczepioną jak zaszczepioną? Czy nie będzie go w sposób formalny, czy nieformalny izolował? Moją intencją jest doprowadzenie tą uchwałą do tego, by więcej wałbrzyszan, Polaków będzie myślało, że warto się zaszczepić, by być zdrowym, nie stwarzać zagrożenia dla bliskich - uzasadniał Roman Szełemej.


Radni zdecydowali też o wysłaniu apelu do Ministerstwa Zdrowia by wpisać szczepionkę przeciwko COVID-19 na listę szczepionek obowiązkowych.

 

- Wszystko wskazuje na to, że z koronawirusem i tym typem biologicznego zagrożenia, będziemy mieć na świecie kontakt na stałe, tak jak zadomowiła się na świecie grypa i dzięki temu, że stosujemy prewencję, nie dziesiątkuje nas tak jak na początku. Koronawirus nie zniknie za rok, pięć lat, Może zmniejszy a może zwiększy swoją zjadliwość. Mamy nadzieję, że postęp nauki sprawi, że będziemy bezpieczni na wszelkie możliwe wyzwania, będziemy mieli szczepionki na wsystkie odmiany.  W tej sytuacji za państwa wsparciem (Radnych RMW- przyp. red) chciałbym wystąpić do Ministra Zdrowia z wnioskiem o umieszczenie choroby COVID-19 na liście chorób zakaźnych, które wymagają obowiązkowych szczepień. Mówiąc szczerze, nie rozumiem dlaczego jeszcze tak się nie stało - mówi prezydent Wałbrzycha.

 

 

 

Poniżej zapis z sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha i obszerne uzasadnienie Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, co do konieczności wprowadzenia powyższych obowiązków.

 


plr/adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.co

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno