Menu

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w Wałbrzychu - radni zdecydowali

22 głosy za, 3 przeciw - wałbrzyscy radni przegłosowali uchwałę o obowiązkowych szczepienia preciwko COVID-19 w Wałbrzychu. 

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w Wałbrzychu - radni zdecydowali

Wprowadzenie obowiązku szczepień  przeciwko COVID-19 dla mieszkańców Wałbrzycha - nad tym procedowali dziś wałbrzyscy radni. Uchwałę przegłosowano, za   było 22 radnych, przciwko 3.

 


- Całkiem spora grupa naszych rodaków uważa,  że "jakoś to będzie".  Ponieważ ja,  jak i tysiące moich koleżanek  i kolegów ze służby zdrowia, widzimy jak to wygląda w praktyce - to  dyskutowanie (z tym który się dusi i umiera, z bezradnością lekarzy wokół) o tym czy było warto czy nie jest już etyczne   - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

 

Radny Jerzy Langer pytał w jaki sposób ta uchwała miałaby być egzekwowana, czy osoby niezaszczepione byłyby wydalane, czy niewpuszczane do miasta?

 

- Myślimy o tym, by wprowadzić pewne regulacje na terenie miasta. Proszę sobie wyobrazić, że wszystkie ogranizacje sportowe na świecie zastanawiają się czy nie wprowadzić sprawdzania szczepienia przy wejściu na hale sportowe czy stadiony. Podobnie z kinami i restauracjami, gdy będzie można już wchodzić do środka. Nie chodzi o penalizację, czyli dawanie kar, mandatów ale na przykład stworzenie przestrzeni do dyskusji. Niech każdy zada sobie pytanie, czy jego pracodawca będzie tak samo traktował osobę niezaszczepioną jak zaszczepioną? Czy nie będzie go w sposób formalny, czy nieformalny izolował? Moją intencją jest doprowadzenie tą uchwałą do tego, by więcej wałbrzyszan, Polaków będzie myślało, że warto się zaszczepić, by być zdrowym, nie stwarzać zagrożenia dla bliskich - uzasadniał Roman Szełemej.


Radni zdecydowali też o wysłaniu apelu do Ministerstwa Zdrowia by wpisać szczepionkę przeciwko COVID-19 na listę szczepionek obowiązkowych.

 

 

- Wszystko wskazuje na to, że z koronawirusem i tym typem biologicznego zagrożenia, będziemy mieć na świecie kontakt na stałe, tak jak zadomowiła się na świecie grypa i dzięki temu, że stosujemy prewencję, nie dziesiątkuje nas tak jak na początku. Koronawirus nie zniknie za rok, pięć lat, Może zmniejszy a może zwiększy swoją zjadliwość. Mamy nadzieję, że postęp nauki sprawi, że będziemy bezpieczni na wszelkie możliwe wyzwania, będziemy mieli szczepionki na wsystkie odmiany.  W tej sytuacji za państwa wsparciem (Radnych RMW- przyp. red) chciałbym wystąpić do Ministra Zdrowia z wnioskiem o umieszczenie choroby COVID-19 na liście chorób zakaźnych, które wymagają obowiązkowych szczepień. Mówiąc szczerze, nie rozumiem dlaczego jeszcze tak się nie stało - mówi prezydent Wałbrzycha.

 

 

 

Poniżej zapis z sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha i obszerne uzasadnienie Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, co do konieczności wprowadzenia powyższych obowiązków.

 


plr/adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.co

Komentarze

Krzysztof (6 maja 2021 22:30)
Mieszkańcy pewnie chcą znać nazwiska tych co głosowali za gdzie można je znaleźć
To działają te szczepionki? (6 maja 2021 20:30)
Najbardziej wyszczepiony naród NA Szeszelach (60%) wprowadza ograniczenia... https://twitter.com/Piotr_Schramm/status/1390189922078842880 , https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-05-04/world-s-most-vaccinated-nation-reintroduces-curbs-as-cases-surge
Ciekawy komunikat (6 maja 2021 20:23)
Po wejściu na stronę https://www.szpitalepomorskie.eu pojawia się komunikat, cytat „…szczepionki nie zapobiegają transmisji wirusa.”
SEBASTIAN (6 maja 2021 16:42)
Jestem epileptykiem ma 5 dzieci po skutku poszczepiennym ta ustawa naraża mnie jak i miasto wałbrzych na utratę zdrowia i życia Prezydent nie potrafił mojego pisma skierowanego do niego odnośnie mieszkania żekomo wyremontowanego podjąć decyzji ze mieszkanie nie jest po remoncie MZB wałbrzych jest odpowiedzialne za odbiur mieszkania gdzie pieniadze przepierdzielili i podstołem uznali ze jest wszystko ok. sciany popenkane reszta z odzysku mieszkanie znajduje sie na NIepodległośći 63/9i ma nas w D
Zła (5 maja 2021 13:38)
Oj boże ale wy jesteście naiwni eksperyment na was króliczki doświadczalne muszą znajsc!!! Róbcie jak uważacie każdy ma prawo wyboru ale żeby później nie było płaczu i żalu !
JA (4 maja 2021 9:46)
Cel był dobry żeby zaszczepić jak najwięcej Wałbrzyszan. Tylko Polakom nie można nic kazać ale zawsze można przekupić tak jak to robią pis...y . Trzeba było obiecać jakieś ulgi dla zaszczepionych a nie nakazywać , przynosi to odwrotny efekt. Pozdrawiam.
Moherowy Pisior (4 maja 2021 8:08)
Prezydentowi Szalomejowi brakuje odwagi cywilnej. Po fali nieprzychylnych komentarzy ukrył swoje konto na Pejsbooku, nie będzie już raportów z życia miasta. Gdy pod jego dom przyszli protestujący zapadł się jak kamień w wodę zamiast wyjść do nich i porozmawiać jak Żyd z Polakiem.
Gość (3 maja 2021 11:29)
Taki stan i to bez alkoholu... A może powiedziałby ilu ludzi jest wypisywanych ze szpitala górniczego, w ciężkim stanie, i ci ludzie umierają w domach... I wcale nie chodzi o miejsce na cvovid... Grunt, że nie umarł w szpitalu... Chcesz nazwisk?
Gosc (3 maja 2021 11:25)
Mistrz kitu i bajery ????????????????
Tolek (2 maja 2021 22:30)
Szwajgier kolejny nazista
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Dziki w Śródmieściu Wałbrzycha, ryś w Jugowie

Prawie 200 kontroli wałbrzyskich autobusów

Wałbrzych: pracownica poczty przywłaszczyła pieniądze

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij