Menu

Pomnik Ayrtona Senny: odsłonięto tablicę pamiątkową

Dziś nie zobaczyliśmy pomnika kierowcy rajdowego Ayrtona Senny, odsłonięto jedynie tablice pamiątkową  w Muzeum  Sportów Motorowych w Wałbrzychu. Przeszkodziła pandemia, ale pomnik już jest -  zobaczcie jak wygląda. Odsłonięcie już niedługo. 

Pomnik Ayrtona Senny: odsłonięto tablicę pamiątkową

Ayrton Senna ma już w Wałbrzychu ulicę nazwaną jego imieniem, znajduje się przy niej  Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych.  Teraz stanął tu pomnik brazylijskiego kierowcy rajdowego i tablica pamiętkowa. Dziś odsłonięto tablicę pamiątkową w wąskim gronie.  Na odłonięcie pomnika jeszcze poczekamy przeszkodziła pandemia. 

- Wszyscy czekamy (...) Będzie jeszcze ten szczęśliwy dzień, że będziemy mogli gościć, nie mówię już o ambasadorze Brazylii, ale kogoś z Instytutu Ayrtona Senny czy z rodziny. I to jest dla mnie ważna wartosć, bo to jakby podsumowuje to co w Wałbrzychu robimy - 
mówi Jerzy Mazur, inicjator przedsięwzięcia. 


Zobacz odsłonięcie pomnika - kliknij tutaj 


 

Ayrton Senna da Silva (ur. 21 marca 1960 w São Paulo, zm. 1 maja 1994 w Bolonii) – brazylijski kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1. Jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams. Przez wielu ekspertów i zawodników uważany za najlepszego kierowcę F1 wszech czasów. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z Formułą 1. Po poważnym wypadku podczas Grand Prix San Marino na torze Imola, zmarł w szpitalu w Bolonii we Włoszech w wyniku obrażeń mózgu.
 
 
Na całym świecie miał wielu oddanych fanów a wśród nich byłego kierowcę wyścigowego a obecnie wałbrzyskiego przedsiębiorcę Jerzego Mazura. To z jego inicjatywy, imieniem Ayrtona Senny nazwano ulicę prowadzącą do Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, gdzie znaleźć można wiele pamiątek związanych z gwiazdami polskiego i światowego motosportu.

- Był wielkim sportowcem, wielkim kierowcą wyścigowym, który owocami swojej pracy dzielił się z potrzebującymi, a zwłaszcza z dziećmi. I to dla mnie było motywacją żeby ta ulica 10 lat temu powstała i żebyśmy dzisiaj, choć symbolicznie ze względu na panującą epidemię, spotkali się tutaj , chociaż odsłonili obelisk, który dokumentuje jego dokonania sportowe ale także i społeczne. - mówi Jerzy Mazur. 


A tak będzie wyglądał obelisk Ayrtona Senny w Muzeum Sportów Motorowych w Wałbrzychu (przy ulicy... oczywiście Ayrtona Senny).
adm
foto: adm
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Adamowicz Senna (4 maja 2021 9:23)
Jeden i drugi co mieli wspólnego z miastem? Oddolną inicjatywę rozumiem. Ale robienie bohatera z machera mieszkaniowego za pieniadze mieszkancow, to pomysł na poziomie obowiazkowego szczepienia. Oderwanie do rzeczywisistosci i codziennych problemow władzy.
Skarbowy (3 maja 2021 11:34)
Cytuję użytkownika: Krzysiek
Mazur to dziad .Szuka tanią siłę roboczą ,najlepiej z PUP za ich kasę .Zasłużony Wałbrzyszanin a jednak dziad .Wstyd Panie Mazur ,potrzeba ludzi do pracy to ogłoszenie na OLX "praca za 4000zł." i na pewno znajdzie sią odpowiedni kandydat .Stary komuch szuka taniej siły roboczej .Wstyd .Na cholerę nam Wałbrzyszanom ulica ,tablica i pomnik Senny ,który zabił się podczas wyścigu ,co oznacza że nie był najlepszy na świecie .Jak Kubica zabił by się pare lat temu to stawiał by pomnik Kubicy ? Wstyd!!!
No,no.Nie tak do końca.Pan Jerzy ma spore zasługi w sporcie motorowym.A najwiekszy szacunek mu się należy za to, że sam, bez niczyjej pomocy i sponsorów wiele dokonał.Pamiętam jak swoje auto sportowe przeciągał po walbrzychu na sztywnym holu. Krytyka należy się bardziej młodemu Mazurowi, który bazując na fachowych rękach ojca potrafił spieprzyć dobre imię firmy.
Przeciwnik (2 maja 2021 16:14)
Jedno wielkie dziadostwo- wychodzi cała Polskość-co ten człowiek zrobił dla Polski dla Wałbrzycha
lozo (2 maja 2021 10:09)
właśnie, dlaczego stawia się pomnik mało znanej osoby na polecenie handlarza aut? co ten ayrton miał wspólnego z Polską? taka fanaberia bogatego kolesia, niech postawi pomnik w swoim ogródku
Krzysiek (2 maja 2021 0:41)
Mazur to dziad .Szuka tanią siłę roboczą ,najlepiej z PUP za ich kasę .Zasłużony Wałbrzyszanin a jednak dziad .Wstyd Panie Mazur ,potrzeba ludzi do pracy to ogłoszenie na OLX "praca za 4000zł." i na pewno znajdzie sią odpowiedni kandydat .Stary komuch szuka taniej siły roboczej .Wstyd .Na cholerę nam Wałbrzyszanom ulica ,tablica i pomnik Senny ,który zabił się podczas wyścigu ,co oznacza że nie był najlepszy na świecie .Jak Kubica zabił by się pare lat temu to stawiał by pomnik Kubicy ? Wstyd!!!
Pan X (1 maja 2021 22:09)
Neo-nazistowski, żyd i legenda sportu.. Co ma piernik do wiatraka ?
Grześ (1 maja 2021 17:39)
Cytat z tekstu "A tak będzie wyglądał obelisk Ayrtona Senny". Autor nie wie co to jest obelisk - a jest to -Obelisk – pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa, często obitego złotą blachą. Charakterystyczny element architektury starożytnego Egiptu. Dziennikarze uczcie się.
Andrzej (1 maja 2021 15:29)
Cytuję użytkownika: Fliper
Bardzo nieczytelne i pospolite by nie powiedzieć amatorskie wykonanie. Raczej z ambasady czy Brazylii nie zobaczymy nikogo ale może ze Strugi albo Poniatowa.
Wątpię.Co tu oglądać.Moze jakieś 20% wałbrzyszan wie kim byl ten człowiek.Gdyby był Polakiem- to bym zrozumiał?Poza tym ten pomnik wygląda jak nagrobek.
Fliper (1 maja 2021 14:13)
Bardzo nieczytelne i pospolite by nie powiedzieć amatorskie wykonanie. Raczej z ambasady czy Brazylii nie zobaczymy nikogo ale może ze Strugi albo Poniatowa.
Sołżenicyn (1 maja 2021 12:11)
Wciąż czekam na pomnik Jakuba Bermana, żydowskiego komunisty, dzięki któremu tyle staliniątek i bermaniątek tak dobrze urządziło się i to nie tylko w Wałbrzychu, ale w całym nieszczęsnym, okupowanym przez żydokomunę kraju.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Prawie 220 tys. zł - Wałbrzych pobił swój rekord WOŚP

Rekordowa aukcja na Gali Ambasadorów

Górnik ''przegonił'' Dziki z Warszawy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij